Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Czy wasze tawułki już wychodzą z ziemi?? Po moich ani śladu i już zaczynam się martwić :( Ani nie widać tej, którą posadziłam w tamtym roku ani tej, która posadziłam niedawno! Pogrzebałam trochę w ziemi, ale nic nie znalazłam :(
anafur
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 29 sty 2008, o 09:40
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Ziel-ona to ja jestem zielona w tym temacie.Swoje tawułki zakupione w lutym posadziłam do doniczek i mam już ładne kępki,ale też nie wiem kiedy mogę wsadzić je do gruntu i czy mi nie padną czy mam je najpierw hartować zanim wywiozę na działkę.Proszę o radę. ;:151
anafur
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ogólnie tawułki wychodzą późno. Ja też wczoraj oglądałam swoje ale jeszcze nic nie wychodzi. Zawsze najpierw wychodzą tawułki starsze, które juz kilka lat rosna na tym samym miejscu. Ogólnie lepiej przyjmują się , w zasadzie zupełnie bezboleśnie ,tawułki kupowane w doniczkach. Wtedy można je wysadzać od wiosny do jesieni zawsze nieco głębiej niż rosły w doniczce. Ja ogólnie kupuję rosliny zawsze o odpowiedniej porze, ale mam to szczęście, ze sklep słynnego PNOS Ożarów mam przy drugiej ulicy. Nie każdy ma takie możliwości . Dlatego trzeba uważać aby wsadzać rośliny nie bardzo przesuszone bo wtedy mogą zginąć. Jeśli chodzi o hartowanie to można stawiać przy uchylonym oknie lub w ciągu dnia na zewnątrz, w zależności od możliwości. na pewno w surowszym klimacie a taki ma podkarpacie trzeba jeszcze poczekać póki ziemia się troche nie ogrzeje. :lol:
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
anafur
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 29 sty 2008, o 09:40
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Marysiu dziekuje Ci za odpowiedz,WIELKIE uznania mam dla Ciebie i przepiekny masz ogrodek. ;:25 ;:25
anafur
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Ja również dziękuję Marysiu :D
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Na zdrowie. Niech moje rady posłużą Waszym roślinkom. Polecam się na przyszłość. ;:136
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

A czy zdarzyło Wam się kiedyś, że przesuszyłaś tawułkę? :oops:
W zeszłym roku przesadziłam w zbyt nasłonecznione miejsce, "wystawa" wschodnia, tak że słońce do ok. 11-12, podlewałam, dbałam, przyjeła się... w sierpniu wyjechałam na kilka dni i po powrocie okazało się, że po tawułce zostały syche badylki... :oops:
Teraz zastanawiam się, czy się odrodzi? :(
mia63
100p
100p
Posty: 176
Od: 3 gru 2006, o 22:56
Lokalizacja: bytom

Post »

Mój m skosił w zeszłym roku tawułki, czy one od korzenia odbiją?
pozdrawiam serdecznie
Ula R
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Witam w temacie tawułki. U mnie w Lubartowie (ściana wschodnia) tawułki śpią w najlepsze. Niestety zdarza się, że tawułki podmarzają. Niektóre źródła wspominają nawet o przykrywaniu roślin na zimę. Ja osobiście nie chronię swoich przed mrozami i jakoś rosną. Inna sprawa, że w pobliżu mieszka sobie producent bylin i z uzupełnieniem ubytków nie ma problemu. Nic nie piszecie jakie gatunki tawułek królują w Waszych ogródkach. Czy ktoś ma odmiany karłowe, a jeżeli tak to w jakim kolorze?. Pozdrowienia Przemek
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Ja nie wiem jakie mam odmiany, na opakowaniach były tylko zdjęcia - jedna kwitnie na różowo, druga na biało (będzie kwitła prawdopodobnie) i wiem, że są niskie. Jak "wyjdą" z ziemi będzie łatwiej o identyfikację, jak wyjdą...
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Jedynym gatunkiem tawułek który radzi sobie w pełnym słońcu i na suchych glebach jest tawułka chińska (A.chinensis). Inne gatunki po solidnym przesuszeniu nie mają większych szans-oczywiście jeżeli we wrześniu nie zazieleniły się żadne listki. Mam nadzieję, że to jednak jest/była "chinka". Co do skoszonej tawułki to jest szansa,że odbije. Niestety nie znam terminu przystrzyżenia.
Przemek
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

U mnie tawułki jeszcze nie wychodzą. Może teraz po deszczu/ 2 dni pada/ wyjdą bo widziałam, że mają bardzo sucho. Ja mam różne tawułki ale nie znam ich nazw . Nawet nie wiem do jakiej grupy się zaliczają. Wszystkie od kogoś dostałam oczywiście bez nazwy tylko było na karteczkach napisane, biała, czerwona, jasno różowa itd. Zastanawiam się czy po takiej suchej zimie odbiją. Miałam też malutkiego różowego karzełka takiego 10 cm. Rósł sobie obok drugiego karzełka nieco wyższego. Ten drugi to było parzydło , jeszcze w ubiegłym roku widziałam i nawet kwitły ale teraz nic nie widać. Jeszcze trochę poczekam. :cry:
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Ten karzełek to prawdopodobnie tawułka chińska odm. niska (pumilla). Jak już pisałem wcześniej może rosnąć nawet w pełnym słońcu. Co do parzydła to moje zaczyna wybijać spod ziemi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”