Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Zuza_i_Tygrysek: byłem, widziałem.
Jeśli można Ci coś doradzić ze zdjęciami... Choć ludzkie oko i obiektyw służą do tego samego celu (czyli do rejestracji obrazu), to jednak każde z nich ów obraz rejestruje inaczej. Oko koncentruje się tylko na tym, co nas interesuje, obiektyw rejestruje wszystko.
Podstawową rzeczą jest zwracanie uwagi na detale - jeśli już robisz zdjęcia we wnętrzu, a nie na wyizolowanym tle. Przepraszam, może to zabrzmi nieco brutalnie, ale nie widzę innej drogi, żeby Ci wskazać będy, które popełniłaś na swoich zdjęciach. I tak: w jakim celu, obok pięknego skądinąd phalaenopsisa, postawiłaś pusta butelkę po piwie? Na dwóch czy trzech zdjęciach mam wątpliwości: chciałaś pokazać storczyki - czy kolekcję przypraw w kuchni? Na kolejnym wzrok ściągają... rękawice (zwane przez moje dzieci 'łapacicami' - bo służą do łapania gorących garnków). To są takie elementy, które bardzo rzutują na odbiór zdjęcia!
Postaraj się umieszczać kwiaty na neutralnym tle, np. gładkiej ścianie - od razu powinno być lepiej!
I uwaga druga: o wiele efektowniejsze zdjęcie uzyskasz pokazując tylko same kwiaty, a nie kwiaty, pędy, doniczkę i mnóstwo 'otoczenia'. Często detal mówi o wiele więcej, niż plan ogólny!
Powodzenia!
Awatar użytkownika
Zuza_i_Tygrysek
200p
200p
Posty: 325
Od: 21 paź 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

he he ojej no - zdjęcie z piwem powstało kiedyś na potrzeby mojej kuzynki, której wysyłałam mmsa i to był na szybko wymyślony sposób, żeby zwizualizować wielkość storczyka, nie podając cm bo metrówki wówczas nie posiadałam. Mam nadzieję, że to mnie tłumaczy.

Co do kuchni - to tam po prostu miałam najlepsze światło, bo była noc a w salonie nie mam jeszcze właściwego żyrandola i dysponuje tylko 1 żarówką. A w kuchni miałam 6 źródeł światła i prawdę powiedziawszy robiłam testy co wyjdzie jak zaświecę tą, a co jak tamtą... Co więcej - ja się dopiero kończe urządzać w nowym mieszkanku więc nawet firanek nie mam i zasłon, żeby móc z nich zrobić np tło. Próbowałam na tle białej ściany ale mi się nie podobało. Wolę na czarnym tle, ale takiego nie miałam.

Podsumowując - mój mąż już wie, że dziś będzie moim asystentem i będzie trzymał blendę i zrobię chociaż jedno ładne zdjęcie. Obiecuje :D

PS ja lubię moje przyprawy i zielone płytki na ścianie :heja
Pozdrawiam Edyta :)
Zapraszam do obejrzenia mojej storczykowej kolekcji
Storczykowe szaleństwo w wydaniu Edyty :)
Awatar użytkownika
Zuza_i_Tygrysek
200p
200p
Posty: 325
Od: 21 paź 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Zapomniałam jeszcze dodać, że w sumie to celowo zamieściłam całe roślinki, bo większość z nich to takie biedactwa z przeceny i chciałam na początku wąteku pokazać jak wyglądają naprawdę, żeby za jakiś czas móc się do tego stanu odnieść, kiedy zaczął już ładnie się rozwijać.
Pozdrawiam Edyta :)
Zapraszam do obejrzenia mojej storczykowej kolekcji
Storczykowe szaleństwo w wydaniu Edyty :)
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

1. Najlepsze do świecenia w warunkach domowych są lampki na biurko.
2. Czarne tło kupisz w sklepie papierniczym; wystarczy Ci format A3, A2 byłby jeszcze lepszy.
3. Nie no, na takie bardzo 'zabiedzone' nie wyglądały.
4. W życiu bym nie wpadł, że piwo służy do odwzorowania skali... W zestawieniu z drzwiami już było widać skalę... Ale cóż... Człowiek całe życie się uczy. :tan
Awatar użytkownika
Zuza_i_Tygrysek
200p
200p
Posty: 325
Od: 21 paź 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Lampek na biurko brak :( mam za to ruchome halogeny, ale... w kuchni. no, ale to halogeny i ciepłego śiwatła nie dają.

Właśnie wymyśliłam że mam czarne fotele, tylko nie wiem jak przytaszcze do nich światło ;)
Pozdrawiam Edyta :)
Zapraszam do obejrzenia mojej storczykowej kolekcji
Storczykowe szaleństwo w wydaniu Edyty :)
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Moim zdaniem, powinnaś jednak szukać innego źródła światła, a nie wmontowane w szafki halogeny. Wiesz... światło służy do dobrego oświetlenia - w tym przypadku - storczyka, a nie storczyk do tego, żeby go oświetlały halogeny...
Awatar użytkownika
Zuza_i_Tygrysek
200p
200p
Posty: 325
Od: 21 paź 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

no po prostu robie przegląd domowych źródeł światła :) a powiedz mi - taka lampa, którą można przymocować do szafki, firanki itp (taka z uchwytem) i którą można obracać i która ma dużą żarówkę - może być? gdzieś taką w piwnicy u rodziców mam.
Pozdrawiam Edyta :)
Zapraszam do obejrzenia mojej storczykowej kolekcji
Storczykowe szaleństwo w wydaniu Edyty :)
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Jasne ze może. Chodzi o to, żeby móc zmieniał położenie światła - a nie rośliny.
I jeszcze jedna ważna uwaga: jeśli chcesz, żeby tło było czysto czarne,musisz tak ustawić światło, żeby nie padało na tło. Inaczej tło będzie szare, a nie czarne.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Ostro, ostrzej, najostrzej.

Ludzkie oko i obiektyw aparatu inaczej rejestrują otaczający świat. O ile ludzkie oko koncentruje się na konkretnym obiekcie, o tyle obiektyw rejestruje wszystko 'jak leci'. Zapewne z własnego doświadczenia wiecie, że chcieliście sfotografować piękny kwiat, a na zdjęciu było wszystko: i kwiat, i doniczka i nawet widok za oknem.
Ale jest na to rada. Oto najkrótsza recepta:
1. Należy wyłączyć tryb automatyczny w aparacie i przestawić go na półautomatyczny, z preselekcją przysłony. Jest to tryb, w którym MY określamy przysłonę, z jaką należy zrobić zdjęcie, a aparat dobierze do niej (czyli przysłony) właściwy czas. Niektóre aparaty na pokrętle programów mają oznaczenie Av, inne A (od angielskiego 'aperture' - przysłona).
2. Należy wyłączyć autofocus. KONIECZNIE!
3. W niektórych sytuacjach niezbędne okaże się umocowanie aparatu na statywie.

Teraz odrobina teorii. Przysłona w aparacie określana jest przy pomocy ciągu liczbowego: 32-22-16-11-8-5,6-4-2,8-2-1,4. W niektórych obiektywach możliwe jest także stosowanie wartości 'połówkowych': 32-27-22-19-16-13-11-9,5-8-6,7-5,6-4,5-4-3,5-2,8-2,4-2-1,7-1,4. Który z systemów nie byłby w Waszych aparatach, KONIECZNIE trzeba zapamiętać, że im wartość liczbowa WIĘKSZA - tym MNIEJ światła dotrze do matrycy i tym WIĘKSZA będzie głębia ostrości. Ale nic za darmo: im przysłona większa (co do wartości) - tym czas naświetlania musi być dłuższy. Stąd konieczność trzymania 'na podorędziu' statywu.

Co z tego wynika? Ano to, że możemy kreatywnie podejść do naszych zdjęć. Stosując małą wartość przysłony (liczbowo oczywiście) dostaniemy ostre tylko to, co sami chcemy aby ostre było, np. kwiat. A reszta - i to zarówno 'z przodu' jak i 'z tyłu' będzie nieostra. Uwypuklimy w ten sposób główny motyw zdjęcia. I odwrotnie: stosując przysłonę o dużej wartości, będziemy mieli ostro 'stąd do nieskończoności'. Prawda, że proste?

I na koniec kilka przykładów. Wszystkie zdjęcia zostały zrobione obiektywem Pentax 100/2,8 macro. Zdjęcie [1] - maksymalna przysłona, dająca ostrość wszystkich obiektów na zdjęciu. Kolejne zdjęcia - przysłona 3,5; ostrość na poszczególnych ujęciach była ustawiana (MANUALNIE!!!) na poszczególnych elementach obrazu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Zuza_i_Tygrysek
200p
200p
Posty: 325
Od: 21 paź 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

zwykłym aparatem cyfrowym tak się nie da :( Nie wmówisz mi, że nawet słoik po majonezie to umie albo ja jestem jakiś muł ;:223

PS może gwiazdka przyniesie lustrzankę... :D
Pozdrawiam Edyta :)
Zapraszam do obejrzenia mojej storczykowej kolekcji
Storczykowe szaleństwo w wydaniu Edyty :)
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Zuza_i_Tygrysek pisze:zwykłym aparatem cyfrowym tak się nie da :( Nie wmówisz mi, że nawet słoik po majonezie to umie albo ja jestem jakiś muł ;:223
Jeśli tylko aparat ma 'coś tam' do nastawiania - to się da.
Poproś Mikołaja, żeby zamiast lustrzanki przyniósł Ci aparat hybrydowy. On wygląda tak jak lustrzanka, ale jest bardzo zaawansowanym aparatem kompaktowym. Z niego będziesz miała o wiele większy pożytek, niż z lustrzanki. Miej bowiem świadomość, że sam fakt bycia posiadaczem lustrzanki, nie spowoduje, że od razu zdjęcia będą lepsze. Śmiem twierdzić, że będą nawet gorsze.
A słoik od majonezu... To tak żart, krążący w środowisku użytkowników Pentaxa. Pentax jest bowiem jedynym systemem cyfrówek, który unifikowany jest 'w dół'. Owszem, do Nikonów czy Canonów można wkręcić stare obiektywy, ale będą one współpracowały z nowymi korpusami jako obiektywy manualne. Natomiast stare, 20-30 letnie obiektywy Pentaxa doskonale współpracują nawet z najnowszym Pentaxem K5. Nie działa jedynie autofocus, ale reszta działa! Stąd powiedzenie, że cokolwiek się wkręci do Pentaxa (nawet słoik po majonezie) - to będzie z nim współpracować.
Awatar użytkownika
Zuza_i_Tygrysek
200p
200p
Posty: 325
Od: 21 paź 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

:) Spoko. Ja mam niestety 'tylko' malutkiego Nikonka, który ma już 8 lat i generalnie to on może tylko zbliżać.... Ale wycisnę z niego co mogę, tylko aktualnie padły mi baterie po wczorajszych próbach :)
Pozdrawiam Edyta :)
Zapraszam do obejrzenia mojej storczykowej kolekcji
Storczykowe szaleństwo w wydaniu Edyty :)
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

No to jeszcze tytułem aneksu do posta 'Ostro, ostrzej, najostrzej'

Niektóre aparaty rzeczywiście nie mają oznaczenia Av czy A. Ale mają ikonki do programów tematycznych. Jeśli ustawi się ikonkę na 'portret' - aparat będzie robił zdjęcie z najmniejszą, dopuszczalną w danych warunkach przysłoną. Jeśli program ustawi się na 'krajobraz' - będzie robił z maksymalną przysłoną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”