Moje kaktusy- Bartii9512

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ROBERTOBORO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 13 lis 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stryków
Kontakt:

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

;:138
Awatar użytkownika
Sebek87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1108
Od: 10 gru 2010, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Ładny :D ;:138
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

O, jaka piękna niespodzianka. :)

Jak na rebucję naprawdę późno kwitnie.
Awatar użytkownika
bartii9512
500p
500p
Posty: 858
Od: 30 mar 2010, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Robercie, Sebastianie, Henryku - dziękuje za odwiedziny :D
hen_s pisze:Jak na rebucję naprawdę późno kwitnie

Ciekawe czy pozostałe 2 pąki tez otworzy :)

Jak tam wasze roślinki? Już na zimowisku? Bo u mnie na dworze zostały jeszcze Lobivie, Echinopsisy, Rebucje, Medio, Sulki, Mammillarie, Chamaecereusy i chyba jeden noto (muszę go dzisiaj zabrać do domu) Na noc przykrywam szklarenke takim materiałem z jakiego robią parasole, kaktusy maja trochę cieplej. Chce je przetrzymać jeszcze z tydzień na dworze bo słońce zapowiadają.

I jeszcze dodam że dzisiaj mnie natchnęło i zrobiłem spis wszystkiego co posiadam :D
Moje kaktusy | Pozdrawiam, Bartosz.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Już gdzieś pisałem - w piątek zabrałem do szklarenki wszystko z odkrytego balkonu.
Dziś było u mnie na 4tym piętrze -3 stopnie, tego eksperymentu nie zaryzykuję z żadnymi roślinami.
dzisiaj mnie natchnęło i zrobiłem spis wszystkiego co posiadam
Nooo, gratuluję natchnienia. :)
Ja od kilku lat robię fragmentaryczne spisy swoich roślin. I wciąż takie są, czyli fragmentaryczne. :lol:
Awatar użytkownika
bartii9512
500p
500p
Posty: 858
Od: 30 mar 2010, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Albo jednak idę schować kaktusy, będę spokojniejszy :lol:
W sumie to ja robiłem spis roślin od początku ale prowadziłem go w zeszycie, nie pisałem w nim za dużo informacji a na kompie wystarczy kopiuj i wklej :wink:
Moje kaktusy | Pozdrawiam, Bartosz.
Awatar użytkownika
bartii9512
500p
500p
Posty: 858
Od: 30 mar 2010, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Planuje na wiosnę budować foliaka i mam mały dylemat co do materiału z którego będę budować. Wybieram pomiędzy drutem zbrojeniowym (fi 8 starczy?) a rurkami pcv. Mówią że z pcv wychodzi taniej ale przeglądam oferty na all i drut zbrojeniowy fi 8 kosztuje od 2.80 do max 4 zł za 1kg (12 mb fi 8 waży 5kg), a 1 m rurki pcv fi 32 kosztuje 5zł. Wydaje mi się że drut zbrojeniowy powinien służyć dłużej niż rurki pcv. Co byście polecili?
Moje kaktusy | Pozdrawiam, Bartosz.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Jak wyobrażasz sobie łączenie drutów zbrojeniowych? Masz dostęp do spawarki? Rozumiem, że kupisz odpowiednio grube druty i gładkie. Inaczej folia będzie się na nich rwała. U siebie wykorzystuję rury PCV. Łączę je za pomocą wkrętów. Wytrzymują jakieś 4-5 lat. Jak kiedyś dorwałem się do promocji jakimś markecie budowlanym to kupowałem 3-metrowe rury po 10zł/szt.
Zastanów się, jak będziesz mocował folię na rusztowaniu. Osobiście na rurki zakładam folię za pomocą zacisków zrobionych z odcinków takiej samej rury rozciętych wzdłuż osi.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
bartii9512
500p
500p
Posty: 858
Od: 30 mar 2010, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Ze spawarką nie będę miał problemów, sąsiad (dokładniej wuja) ma spawarkę więc myślę że mi pomoże :wink:
Rozumiem, że kupisz odpowiednio grube druty i gładkie. Inaczej folia będzie się na nich rwała
Druty zawsze można czymś owinąć żeby folia się nie rwała :wink:
Nad dodatkowym mocowaniu foli na drucie jeszcze nie myślałem, ale myślę że dałbym rade zrobić coś podobnego jak ty :wink:
Ani rurki pcv ani drut nie są materiałem doskonałym. Drut wytrzyma dłużej lecz jest z nim więcej roboty, a z rurkami roboty mniej lecz wytrzymują znacznie krócej :roll:
Moje kaktusy | Pozdrawiam, Bartosz.
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2504
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Ja mam z prętów zbrojeniowych żebrowanych.
Konstrukcja tunelu jest z 13 prętów żebrowanych 12 mm o długości 8m z czego końce są wbite na 0,5m w ziemię, pręty co 0,8m co daje 9,6m długości tunelu, szerokość 4m i ~2,3m wysokości. Wzdłuż jako usztywnienie dałem 4 pręty 6mm i na szczyt 12mm. Wszystkie pręty łączone drutem, owinięte paskami folii, aby ta właściwa się nie poprzecierała. Folii niczym nie mocowałem, wzdłuż jest zakopana w rowkach, co ułatwiło jej naciągnięcie, boki wykonane z osobnych płacht, zszywane grubymi nićmi.

Obrazek

W trakcie naciągania folii
Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Warto tak zaprojektować tunel by nie było problemów z jego regularnych powiększaniem - u mnie jest to wydłużanie, średnio co 2 lata. Kolekcja będzie się rozrastać i jakoś trzeba znajdować nową przestrzeń pod rośliny. Jeśli od razu wybudujesz duży tunel to będziesz szybko zapełniał go byle czym i później będziesz miał problem z miejscem, gdy porządne rośliny będą się rozrastać. A tak niech wielkość tunelu rośnie razem z Twoimi wysiewami.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2504
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Jeśli chodzi o wielkość mojego tunelu, to jest ona taka, bo rozmnażam w nim różne chwasty na ten pusty ogród widoczny na dalszym planie. Zmniejszenie jak i powiększenie takiej konstrukcji, to prosta sprawa, trzeba tylko zostawić wolne miejsce jak się chce powiększać w miarę rozwoju kolekcji.
Awatar użytkownika
bartii9512
500p
500p
Posty: 858
Od: 30 mar 2010, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Więc jednak zdecydowałem że stawiam foliak z prętów :wink:
Według planów będzie miał wymiary 3m szerokości, 6 m długości i 2 m wysokości. Wydaje mi się że do najmniejszych nie należy ale nie jest też ogromny więc na kilka lat mi starczy.
niech wielkość tunelu rośnie razem z Twoimi wysiewami.
Masz racje Tomku co do tego że jak zbuduje od razu wielki foliak to zapełnię go byle czym (chociaż myślę że jestem w stanie sie powstrzymać od zapełniania byle czym bo już mi to przeminęło) Ale wolę wybudować cały foliak za jednym zamachem ponieważ na razie mam ograniczone miejsce więc jak walne odrazu foliak na całej przydzielonej mi działce będę pewny że już tego kawałka ziemi nikt sobie nie zagospodaruje.

Sebastianie- ile kosztował cie jeden 8 metrowy pręt?
Moje kaktusy | Pozdrawiam, Bartosz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”