Towarzystwo dla iglaków?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Co posadzić pod świerkami

Post »

No cóż, można by napisać książkę, bo to obszerne zagadnienie, a tu nie ma miejsca. Zatem tylko niektóre skróty myślowe, resztę musisz sobie sama doczytać, choćby tu na forum. Nieusunięte igliwie zakwasza glebę (rośliny wymagające gleby zasadowej przestaną dobrze rosnąć), rozkłada się bardzo długo "podbierając" innym roślinom azot (inne słabiej rosną), nieusunięte tworzy coraz grubszą warstwę, co uniemożliwia prawidłowy dopływ do gleby wilgoci, uniemożliwia właściwe oddychanie gleby, hamuje rozwój mikroorganizmów, itd. Łącznie to wszystko powoduje powolne hamowanie wegetacji wszystkiego co pod nim rośnie. Z reguły dwie rosnące obok siebie rośliny nie mogą sobie nawzajem szkodzić, np. rosnąć w obrębie systemu korzeniowego większego sąsiada. System korzeniowy świerka nie jest palowy ( co by umożliwiało wzrost innym roślinom), a jest rozmieszczony płytko i rozlegle, z wiekiem jest coraz bardziej gęsty, zachłanny na wodę i składniki pokarmowe (po latach pod nim ciężko wbić szpadel). Dodatkowo, jak wiele innych drzew, nie znosi nakładanych kolejnych warstw ziemi, kamieni (bo jego korzenie się duszą, mają mniej wilgoci), itd.. co z kolei powoduje, że rozrasta się jeszcze bardziej, uniemożliwiając wzrost innym roślinom.
Wygląda to podobnie jak u ludzi, jedni się lubią i żyją zgodnie, inni się nie tolerują a nawet eliminują. I niestety tak jak w życiu, z reguły zwycięża ten większy, silniejszy, bardziej agresywny i bezwzględny. A słabszy skazany jest na zagładę. A im więcej wiedzy mamy jak się zachować w większej zbiorowości, tym większa szansa na dobre przeżycie.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Co posadzić pod świerkami

Post »

No tak...wystarczy sobie zrobić wycieczkę po tym ogrodzie, żeby zobaczyć jak to wszystko zdycha...albo zaraz zdechnie :wink: http://www.rhodogarden.com/Garden/slide ... arden.html
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Co posadzić pod świerkami

Post »

o właśnie, jeszcze zapomniałem o paprociach :idea:
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Co posadzić pod świerkami

Post »

monika pisze:No tak...wystarczy sobie zrobić wycieczkę po tym ogrodzie, żeby zobaczyć jak to wszystko zdycha...albo zaraz zdechnie :wink: http://www.rhodogarden.com/Garden/slide ... arden.html
Monika. Kolejny raz podważasz coś, co jest powszechnie oczywiste, dodatkowo ilustrujesz to złym przykładem (sosny mają palowy system korzeniowy, dlatego nasadzenia mogą rosnąć). Będąc w lesie sosnowym, na pewno zauważyłaś normalnie rosnące podszycie, również większe krzewy. Natomiast chyba nie zauważyłaś, że w lesie czysto świerkowym, lub w grupowym nasadzeniu świerków, po latach pod nimi nie rośnie nic, brak typowego podszycia. A w tym wątku piszemy o świerku a nie o sośnie.
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Co posadzić pod świerkami

Post »

Ale mowa jest nie o lesie ani o grupie dużych świerków, a o pojedynczym i to niezbyt dużym świerku.
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Co posadzić pod świerkami

Post »

Oczywiście, ale wszystkie procesy zachodzące w lesie świerkowym występują i w tym przypadku, tylko w mniejszej skali.
Holendrzy z morza robią ląd, tu ktoś na siłę tworzy rabatę, która skazana jest na niepowodzenie.
Wszystko można zrobić, tylko jaki jest sens robić z założenia coś niedobrego i na siłę, skoro można to zrobić poprawnie.
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Co posadzić pod świerkami

Post »

dziękuję za wszystkie sugestie,uwagi,info,wyjaśnienia-jak dla mnie są cenne-sadząc roślinki wiedziałam ,że świerk ma płytki system korzeniowy-trudno tego nie zauważyć wbijając,a właściwie nie mogąc wbić szpadla.
Stąd wycięcie części korzeni i nawiezienie nowej ziemi-do iglaków,do rododendronów,kory.
Szukałam sposobu do oddzielenia tych dwóch warstw(na zasadzie wilk syty i owca cała),a jednocześnie ich spójności-roslinki sadzone również mają płytki system korzeniowy Poza tym są kwasolubne.W pewnym sensie żyją ze świerkiem w symbiozie-tak mi się wydaje-igły do zakwaszania,próchnicza ziemia...
Nie znalazłam sposobu na oddzielenie tych warstw(czegoś co przepuści wodę ,a powstrzyma korzenie)...boję się o ekspansywne mimo wszystko rozrastanie się korzeni świerka i ich łapczywość -wysychanie podłoża .Biorąc za i przeciw podjęłam się jednak tego ryzyka-będę podlewała roślinki,nawoziła,sprawdzała stopień zakwaszenia....może się uda....jestem jednak laikiem więc zdanie doświadczonych ekspertów muszę wziąć pod uwagę.Chętnie wysłucham waszych opinii,po to piszę,po to chyba jest forum :wink: co kilka głów ,to nie jedna ;:4
obawiam sie Jarko,że możesz mieć rację... :( wówczas zrezygnuję ze świerka... :(
czy obcięcie drzewa na wys np 2-3m spowoduje zamieranie systemu korzeniowego?...
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Co posadzić pod świerkami

Post »

Tak, ale będzie to proces stosunkowo powolny, ok. 3 lat (walka o życie), który zakończy żywot tego świerka.
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Co posadzić pod świerkami

Post »

Ojej, chyba Ci się przycisk Wyślij zaciął :lol:
A podsumowując, to ja bym na Twoim miejscu posadził pod tym świerkiem coś kwaśnolubnego i niewymagającego, co przez dłuższy czas by pociągnęło, może właśnie jakąś dekoracyjną poproć
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Co posadzić pod świerkami

Post »

ojej :oops:
zacina się od dwóch dni,to fakt,czy ktoś to może pokasować?.Siła smutku co prawda jest wielka i ilość odp jakoś ją dobitnie wyraża ,ale ...sorki :oops:
gdyby to miejsce było puste i czekało na nasadzenia,to by nie było problemu.Roślinki jednak są i jest ich sporo i na wszystkich mi zależy,sprawiają mi wielką Radość.Ogródek czekał na mnie/na swój czas ponad 18lat więc i satysfakcja jest /była wielka ...teraz jest wielki dylemat :roll:
nie wiem co dla was jest widoczne na zdjęciach,chyba niewiele,ale rosnie tam sporo roślinek-obecnie maluszków:kilka różnych hebe,wrzosy,trzmielina,pieris,malutki rododendron(w tych mniejszych),berberys,lawenda,rojniki w kamieniach,szafirki,przebiśniegi,tulipany,krokusy,żagwin,dzwonek różowy,biały,sasanki,świek biały(dorasta do 2m),cyprysik groszkowy(do ok 0,5m średnicy)jałowiec płożący,pięciornik różowy,i świerk(taki niebieski,rośnie do max 2m)
zostawić???? ;:24
Obrazek

na drugim końcu ok 6m rabatki
Obrazek

Obrazek

moje skarbki...
Obrazek

widać nie wystarczy chcieć,czytać,szukać,starać się,pytać...potrzebny jest profesjonalny fachowiec od nasadzeń :( i kasiorka .Jak kasiorki nie ma ,to się ma jak teraz ja ;:24
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Co posadzić pod świerkami

Post »

Te małe iglaki, wrzosy i rododendrony powinny sobie poradzić. Co do innych to się nie wypowiem, bo nie znam ich wymagań. A jeśliby coś tam źle rosło, to można chyba przesadzić.
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Co posadzić pod świerkami

Post »

powiało nadzieją,dzięki mateo ;:180 Z takiego założenia wyszłam-że wszyscy powinni sobie poradzić i to lepiej niż "jakoś"-niepoprawna optymistka ze mnie
Wszystkim w tym pomogę jak umiem najlepiej ,a co ma być ,to będzie -głową muru nie przebiję,a ew błędy mogą sie zdarzyć
oby nie sprawdził się smutny scenariusz Jarko-tego życzę roślinkom i sobie jako sprawcy całego zamieszania

dzięki za ciepłe słowo- :wit
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Co posadzić pod świerkami

Post »

Również przesyłam ciepłe, powodzenia i wytrwałości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”