Zakup storczyka - co i jak wybrać.....

Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Kupuje storczyki w LM, niekiedy w kwiaciarniach, przeważnie kwiaciarnie kupują tanie kwiaty na giełdzie i podnoszą wtedy ceny o dwa razy, zawsze znajdą na nich klienta, a kwiaty nie są gorsze od tych kupowanych w marketach.
Awatar użytkownika
sonia
1000p
1000p
Posty: 1086
Od: 21 maja 2007, o 00:50
Lokalizacja: pomorskie

Post »

według mnie to przede wszystkim świeża dostawa, bo nawet te w kwiaciarni nie zagwarantują nam, że były tam dobrze traktowane, a poza tym trzeba przyjrzeć się i kwiatom i zawartości w doniczce, by korzenie były jędrne i czy czasami nie mieszka w nich jakieś cudactwo ;:214
i z doświadczenia polecam pędy kwiatowe z kilkoma już kwiatami rozwiniętymi, bo ostatnio kupiłam na giełdzie z dwoma niby rozwijającymi się kwiatami i reszta to były pąki, roślina zdrowa, ale chyba miała zbyt zimno lub zbyt ciemno, bo pąków co prawda nie straciła u mnie w domu, ale te, które się rozwijają nie rozwijają się do końca ;:192
osobiście mam phalaenopsis z OBI, Auchan i kwiaciarni i jeden z giełdy, a paphiopedilum z kwiaciarni, marketu budowlanego i Auchan ;:225
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

zdarzyło mi się parę razy kupić storczyka w różnych hipermaketach.Zawsze starannie oglądam, czy korzenie nie są zgniłe (u falenopsisa są wtedy brązowe), ogłądam liście od spodu, pod świało czy nie ma przebarwień, wyssań, pajęczynek, 'kłaczków waty", plam itp., wyciągam ostrożnie z folii i nawet jeśli doniczka nie jest przeżroczysta wysuwam trochę system korzeniowy lub jeśli wystaje od spodu to oglądam.Potem w domu przemywam liście falków wacikiem z drinkiem.No i na szczęście nie kupiłam super ukrytych 'bonusów".Oczywiście oględziny nie eliminują niespodzianek schowanych w podłożu lub chorób które dopiero mogą się ujawnić.Stosuję miesięczną kwarantannę :)
Jeśli kupować na wyprzedażach to najlepiej storczyki w dobrej kondycji przecenione tylko dlatego,że przekwitły
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

najczęściej kupuje na wystawach lub spotkaniach storczykowych, ale ze sklepów też mam. To zalezy, na jakie się trafi. Ran kupiłam Phal. z całkiem zgnitymi korzeniami, ale obciełam mu te korzenie, wsadziłam do ziemi storczykowej (był w zwykłej) i raczej przeżyje. Trafiło się też kilka łandych okazów, np. cattleya przeceniona z 75 na 20 zł, bo przekwitła. Jest duża, zdrowa, tylko nie kwitnie i nie wiem, jaki ma kolor. Mam też przecenianego, przekwitniętego Phal (kupowanego wtedy co Cattleya), jest bardzo ładny, zdrowy, puścił u mnie łodyżkę kwiatową, ale pąki mu spadły, teraz puścił odgałęzienie z 9 pąkami i nie umiem sie doczekać, aż sie otworzą. Mam też ze sklepu ładnego Phalaenopsisa o ciekawych, nakrapianych liściach. Kupiłam go jakieś 2 lata temu,niedawno zakwitł powtórnie (dawałam jego fotkę w temacie z moimi fotkami storczyków)
Awatar użytkownika
chmara3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 591
Od: 21 lip 2007, o 00:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Post »

Witam!!!
Hm myśle tak opinie na ten temat będą zawsze podzielone ale mysle, że zależy na jaką dostawę się trafi w marketach.
Ja jakies 2 tygodne temu też przywiozłam sabotka i Falka z Auchan ale dotawa była swieża i jak na razie mają się super rozkwitają się im pozostałe pączki :) a po dzisiejszej wizycie w Auchanie przywiozłam też Sabotka ale o innym ubarweniu oczywiscie ogladnełam go bardzo dokładnie i wybrałam najładniejszy ehzemplarz bo jestem pewna , że były do ostatki z przed dwóch tygodni i niektóre falki w opłakanym stanie :( aż mi przykro było.
Także wszystko zależy na co się trafi a ceny nieraz kuszące.
Pozdrawiam
Kiedy coś uparcie gaśnie zaufaj iskierce nadziei ~~~~ Pozdrawiam Aga
Moje storczyki :)
Moje kaktusiki:)
Awatar użytkownika
Reska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 7 maja 2007, o 19:44
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Witajcie nocną porą!!!!

Wydaje mi się, że bez względu na to gdzie się kupuje storczyki, ZAWSZE trzeba dokładnie obejrzeć ;:173 kupowanego osobnika.
Nawet na wystawach.

Większość moich byla kupowana właśnie w supermarketach. W jednym z OBI chyba byl ktoś kto miał jakieś pojęcie o traktowaniu storczyków i przez długi czas można tam było kupić nawet pzecenione w zupełnie dobrej kondycji. ;:11

W ten sposób zdobyłam większość swioch pophiopedilów.

Niestety, dla mnie i dla storczyków, to już przeszłość. Teraz jest tam jedna wielka makabra ;:29
i nie zostaje mi nic innego jak szukać "nowego żródla" z logicznym opiekunem kwiatków

Więc szukajmy tych ślicznotek gdzie kto może !

Powodzenia!
Nigdy nie mam czasu żeby zrobić wszystko co bym chciała.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

ja nie zawsze patrze na stan storczyka, ale zazwyczaj patrzę. kiedyś kupiłam Phal. wiedząc,że ma pognite korzenie, ale podobał mi sie. został przesadzony do nowej, niezgnitej ziemi (był w ziemy do zwykłych kwiatów, bardzo przelanej) i jakoś żyje. ale trafiają się też ładne okazy.
Ilonka
50p
50p
Posty: 90
Od: 27 lut 2008, o 15:49
Lokalizacja: Nysa

Post »

moje dwa z marketu wygladaja dobrze i zdrowo,
za to najwiekszym zdechlakiem okazał się zakupiony z kwiaciarni w tym samym dniu gdy zostały zakupione z hurtowni. Właśnie szykuje sie do zgubienia 3 liści (podejrzewam przelanie - nie moje)
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Dodam swoje trzy grosze. Z moich obserwacji-w moim regionie - storczyki w lepszej kondycji jedynie w kwiaciarni. Ceny zawrotne... "Poluję" więc w hipermarketach choć kondycyjnie naprawdę dużo gorszy materiał. U nas także najlepiej prezentują się storczyki w Obi, zdecydowanie najgorzej w Praktikerze. Moim zdaniem jak trafi się na nową dostawę, warto kupić w hipermarkecie. Potem wszystko zależy od umiejętności pielęgnacyjnych pracowników... a z tym, jest często nie najlepiej...
Awatar użytkownika
OnArt
200p
200p
Posty: 375
Od: 4 sie 2009, o 18:01
Lokalizacja: zach-pom.

Prywatny import a przepisy CITES

Post »

PRYWATNY IMPORT a PRZEPISY CITES

Witam wszystkich.
Mam pytanie techniczne, czy ktoś z Was sprowadzał storczyki spoza Unii? Temat przepisów CITES był częściowo poruszany chyba przez Jovankę.

Jak wiadomo wszystkie storczyki są w załączniku II konwencji CITES lub załączniku B przepisów unijnych oprócz:
Aerangis ellisii
Dendrobium cruentum
Laelia jongheana
Laelia lobata
Paphiopedilum spp.
Peristeria elata
Phragmipedium spp.
Renanthera imschootiana
, które są w załączniku nr I.

Wyłączenia wskazują dość jasno, że:

Wszystkie części i produkty pochodne, z wyjątkiem:

a) nasion (łącznie z torebkami nasiennymi Orchidaceae), zarodników i pyłku (łącznie z pylnikami). Zwolnienie nie ma zastosowania do nasion Cactaceae spp. eksportowanych z Meksyku oraz do nasion Beccariophoenix madagascariensis i Neodypsis decaryi eksportowanych z Madagaskaru;
b) siewek lub hodowli (kultur) tkankowych, uzyskanych in vitro, na stałych lub ciekłych pożywkach, przemieszczanych w jałowych pojemnikach;
c) ciętych kwiatów sztucznie rozmnożonych roślin; oraz
d) owoców i ich części oraz ich produktów pochodnych, ze sztucznie rozmnożonych roślin z rodzaju Vanilla (Orchidaceae) i z rodziny Cactaceae; oraz ich części i produktów pochodnych, z
aklimatyzowanych lub sztucznie rozmnożonych roślin z rodzajów Opuntia podrodzaj Opuntia oraz Selenicereus (Cactaceae); oraz końcowych produktów z Euphorbia antisyphilitica, opakowanych i gotowych do handlu detalicznego.

podlegają przepisom CITES.

Wyłączeniom podlegają również:

Sztucznie rozmnożone mieszańce z następujących rodzajów nie są przedmiotem postanowień Konwencji, jeżeli warunki, jakie wskazano w punktach a) oraz b) są spełnione: Cymbidium,
Dendrobium, Phalaenopsis oraz Vanda.

a) Okazy są łatwo rozpoznawalne jako sztucznie rozmnożone i nie wykazują żadnych oznak bycia zebranymi w naturze, takich jak uszkodzenie mechaniczne lub silne odwodnienie wynikające ze zbioru, nierówny wzrost oraz zróżnicowana wielkość i kształt w obrębie taksonu i wysyłki, glony lub inne organizmy epifityczne przyczepione do liści, albo uszkodzenie przez owady lub inne szkodniki; oraz

b)
i) kiedy wysyłane nie w stadium kwitnienia, okazy te muszą być przedmiotem obrotu w wysyłkach składających się zvpojedynczych pojemników (tj. kartonów, pudełek, kratek lub pojedynczych tac z wózków CC) zawierających w każdym 20 lub więcej roślin z tego samego mieszańca; rośliny w obrębie każdego pojemnika muszą okazywać wysoki stopień jednakowości i zdrowotności, a wysyłce musi towarzyszyć dokumentacja, taka jak faktura, która wyraźnie podaje liczbę roślin z każdego mieszańca, albo

ii) kiedy wysyłane w stadium kwitnienia, z co najmniej jednym w pełni otwartym kwiatem na [każdym] okazie, nie wymaga się minimalnej liczby okazów w wysyłce, ale okazy muszą być poddane profesjonalnej obróbce do zarobkowej sprzedaży detalicznej, np. zaetykietowane drukowanymi etykietami lub zapakowane w drukowane opakowania, wskazującymi nazwę tego mieszańca oraz kraj końcowej obróbki. Powinno to być wyraźnie widoczne i umożliwiać łatwą weryfikację.

Roślinom nie kwalifikującym się wyraźnie do tego zwolnienia muszą
towarzyszyć stosowne dokumenty CITES.


Analizując powyższe zapisy należy zauważyć, że w zasadzie jeżeli chodzi o rośliny powiedzmy "dorosłe" to jedynie hybrydy mogą być przedmiotem importu spoza Unii bez dokumentów wymaganych konwencją CITES.
Wszelkie rośliny "czyste gatunkowo" wymagają zezwolenia importowego. Nawet jeżeli chodzi o siewki. Chyba że są przemieszczane na "stałych lub ciekłych pożywkach w jałowych pojemnikach"..
Zatem zamawiając np na e-bayu w Tajlandii sadzonki koniecze jest posiadanie odpowiednich dokumentów.

Czy ktoś z Was zamawijąc storczyki w "zamorskich" :wink: krajach, miał jakiekolwiek problemy z ich dostawą? Szczególnie z odprawą w Urzdach Celnych, które są właściwe w sprawach Konwencji Waszyngtońskiej?

Pytanie (nieco przydługie) jest spowodowane moją przmożną chęcią nabycia w drodze kupna :wink: kilku miniaturowych storczyków, które nie są dostępne (w tej chwili) w UE.
(Jejku jaki ten post długi :shock: :roll: :wink: )
Kaktusiarze - tacy - jesteśmy.
Moje STORCZYKI
Moje KAKTUSY
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prywatny import a przepisy CITES

Post »

Spróbuje odpowiedzieć :P
Procedura wydaje się nawet bardziej skomplikowana, niż sam zapis o CITES.
O ile wiem,każda przesyłka spoza UE podlega odprawie celnej w Polsce.
Posiadanie CITES obowiązuje.-obojętnie czy zakup importera , czy prywatny.

Oficjalny import storczyków na całym świecie objęty jest przepisami CITES.Transakcje są realizowane wyłącznie o przepisy ustanowione jednoznacznie w tym zakresie.

Jak z tym bywa :roll: ...proponuję poczytać o ostatnich tarapatach f-my od dawna importującej storczyki z tamtego kierunku.
http://www.orchidarium.pl/forum/read_th ... =2&r=26534
Zawiłości nie potrafię zrozumieć :P .
Ale są.
Więc uczulam .Załatwianie jest niełatwe i... wielce ryzykowne, zważywszy przewlekłość czasu dla roślin.

A... czy nie próbowałaś skontaktować się w tej sprawie z naszymi importerami ? może zamówią ,może podpowiedzą.
Pewne rośliny mozna również nabyć w niemieckich firmach, które współpracują z f-mi azjatyckimi.I mają :P towar z Tajlandii
i innych krajów tamtej części świata ...za naszą granicą :P

pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
OnArt
200p
200p
Posty: 375
Od: 4 sie 2009, o 18:01
Lokalizacja: zach-pom.

Re: Prywatny import a przepisy CITES

Post »

Oczywiście, że oficjalny (bo przecież nie chodzi o jakiś pokątny nabytek) import wymaga odpowiednich dokumentów i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednakże chodziło mi o przejścia i doświadczenia naszych forumowiczów w prywatnym imporcie, poza większymi, że tak powiem, przemysłowymi importerami.
Czy załatwienie potrzebnych dokumentów z pozycji prywatnego, pojedynczego importera wymaga wielkiego zachodu, czy też procedura jest w miarę do przejścia, bez większych problemów.
No ale po lekturze tego co podałaś w poście powyżej, to chyba jest to duży problem pod względem proceduralnym.
Kaktusiarze - tacy - jesteśmy.
Moje STORCZYKI
Moje KAKTUSY
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prywatny import a przepisy CITES

Post »

Ale, zeby się zrozumieć :lol: :
1/oficjalny import jest literalnie oficjalny i aby móc z tego korzystać wymagane jest zezwolenie
na taką działalność.Uzyskuje firma w Ministerstwie /nie pamiętam w jakim :P /.
Stąd takie moje określenie.Firma ma charakter działalności gospodarczej z pełną konsekwencją w zakresie rozliczeń ,podatków itp...

2/Import prywatny każdy może realizować i niekoniecznie to pokątny przywóz ;nie wymaga zezwolenia.
obojetne czy to przywóż ze sobą ,czy otrzymanie paczki.
Taki podział jest dokładny i umożliwia szybkie rozróżnienie , kto posiada działalność gospodarczą w tym import rzeczony , a kto przywozi/sprowadza tylko na własne potrzeby.
Oczywiście, pewnie odbiega to od nomenklatury o działalności gospodarczej.
Ale też nie rozmawiamy o kwalifikacji działaności.


Przy interpretacji konkretnego zezwolenia CITES na daną partię /czy aktualny,czy nie dublowany itp.../można jedynie się domyślać ,ze bywają zawirowania . Celem urzędników jest ustalenie wiarygodności dokumentów, gdy z różnych względów nastąpi kwestionowanie.

Druga ważna sprawa:
W obu przypadkach importu obowiązuje taka sama procedura - odprawa celna towaru.
W tym momencie musi być CITES. Brak lub nie uznany dokument skutkuje "zaaresztowaniem" towaru.

Jasne, że lepiej byłoby, aby ktoś napisał .Ten, kto aktualnie z prywatnego importu przeszedł to "sito"

Miejmy nadzieję,że będą inne głosy opiniodawcze.

Pozdrawiam JOVANKA

PS
Mam firmę, po staraniach w 2008 r o pozwolenie na oficjalny import storczyków w Min., zrezygnowałam.Być może coś się zmieniło od tamtej pory.Ale procedury z Cites ,nie uległy zmianie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”