Jodła kalifornijska - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ala_71
50p
50p
Posty: 68
Od: 9 kwie 2011, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

jodła kalifornijska choruje

Post »

Witam i proszę o pomoc w zdignozowaniu przyczyny żółknięcia i opadania igieł u 3 metrowej jodły, która do tej pory była okazem zdrowia. Igły żókną od dołu i środka drzewa na zewnątrz i ku górze. Zaczęło się od pojedynczych igieł , teraz zajęte są już gałęzie do połowy jodły. Szkodników nie zauważyłam, na zielono zmieniony jest pień w dolnej częsci. Sfotografowałam też końcówki pędów, bo już sama nie wiem czy są prawidłowe.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: jodła kalifornijska choruje

Post »

Wyręczę Mirka(chyba nie bedziesz mial mi za złe)
Niedobór Mg.
Oprysk 2% roztworem siarczanu magnezu i 5 dkg po korzeń(nie pod pień)
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
ala_71
50p
50p
Posty: 68
Od: 9 kwie 2011, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: jodła kalifornijska choruje

Post »

Bardzo, bardzo dziękuję ;:180 . A jak postępować w przyszłości, żeby uniknąć takich sytuacji? Nawozić jakoś specjalnie na wiosnę? Ta jodła dostała wiosną nawóz do iglaków. Rozumiem, że taka ilośc nie wystarczy? Gleba u mnie gliniasto-piaszczysta z naciskiem na piaszczysta w głębszych warstwach.
Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Jodła kalifornijska - choroby i szkodniki

Post »

Poniżej załączam dwa zdjęcia mojej jodły kalifornijskiej.

Obrazek

Obrazek

Na pierwszym zdjęciu doskonale widać, że końcówki są trochę brązowe. Jednak nie wszystkie gałązki tak mają, tylko jakaś część jodły. Na drugim widać całe drzewko. Będzie miało normalne nowe przyrosty. Czy coś tej jodełce dolega czy to tylko efekt pozimowy? Pomoże mi ktoś?

W ogóle interesuje mnie też, dlaczego starsze jodły kalifornijskie mają odcień czysto, żywo zielony. Moja jest trochę mniej zielona. Tak ma być czy jej czegoś brakuje?
ttestadura
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 maja 2013, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jodła kalifornijska - bardzo choruje,proszę o pomoc

Post »

Witam
Moja 15 letnia jodła od jakichś dwóch lat choruje . Zaprosiłem paru ogrodników, ale nie pomogli . Szukałem tez na forach, ale nie znalazłem podobnych sytuacji . Dlatego postanowiłem opisać objawy , a właściwie pokazać je na zdjęciach licząc na pomoc .

dodam pień jest łysy ponieważ te wszystkie gałęzie od samego dołu które wcześniej były zdrowe pousychały i wyciąłem je. Poza tym często zbieram z niej wiele ślimaków , teraz zauważyłem tez kilka bardzo małych, ruchliwych, czerwonych owadów - były zbyt małe żeby je sfotografować

Proszę o pomoc i pozdrawiam
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jodła kalifornijska - bardzo choruje,proszę o pomoc

Post »

Ten biały nalot to ochojnik - oprysk Mospilanem lub Confidorem lub czymś inna jeśli są inne produkty.

Chyba dzięcioła miałeś na jodle ?
ttestadura
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 maja 2013, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jodła kalifornijska - bardzo choruje,proszę o pomoc

Post »

Dzięki . Mam już confidor, niestey opryskiwacz ma awarie, ale zaraz sie zrobi.
Myślicie, że jeżeli te drzewo jest zaatakowane i to do tego stopnia to reszta dzrew w ogrodzie (mam same iglaki) też sa "zarażone" tzn czy tez je pryskac ? Co prawda procz jeszcze jednej jodły reszta wyglada normalnie , ale czy to nie sa tylkko pozory ?

A i co myslicie o tym czubku ? Czy ciac wszyskie ktore będę rosly do gory z bocznych galezi i czekac jak sama cos pusci z glownego pnia, czy zostawic ja i niech rosnie sobie jak sobie chce ?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jodła kalifornijska - bardzo choruje,proszę o pomoc

Post »

Zależy jakie masz iglaki?

Czy nie masz w ogrodzie lub jego okolicy modrzewia ? Jeżeli masz to masz przyczynę swojego problemu.


Czubek możesz uciąć i jedną z bocznych gałęzi do góry nagnij to za 2-3 lata będzie przewodnikiem.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jodła kalifornijska - choroby i szkodniki

Post »

Przy podwiązywaniu gałęzi ok.15 letniej jodły kalifornijskiej zauważyłam na korze wzdłuż gałęzi kolonie czarnych robaków, ( jakby małych much?).Najwięcej jest w miejscach bliżej pnia.Poruszały się cały czas, po dotknięciu na palcach pozostawała wilgotna, brązowawa maź.Co to jest, boję się, że przeniesie się na igły.Nie wiem czy to szkodnik jodły, czy tylko miejsce wylęgarni jakichś much?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła kalifornijska - choroby i szkodniki

Post »

Jodły kalifornijskie mogą przemarzać, stąd ten fioletowo -różowy kolor igieł. / z innymi podobnież jodłami,jedynie koreańska tego nie ma ).

Nie znosi zalegania wody. Wyblakły kolor może być spowodowany brakiem składników i przemęczenia zimowego. Stosujesz coś pod nią ?


Selli a zdjęcie owego robaka ? Coś się dzieje poza ,, plagą '' na pniu ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jodła kalifornijska - choroby i szkodniki

Post »

Obrazek
Obrazek

Kora pod robactwem jest ciemniejsza, jakby wilgotna i chodzą tam mrówki.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła kalifornijska - choroby i szkodniki

Post »

Może to rodzaj jakiejś mszycy ? Oprysk wskazany/ tym bardziej, że to żyje w symbiozie z mrówkami ( tak sądzę ) i tu one dały jakiś sygnał. Czasem sie przydaja :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
m-blue
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 21 cze 2010, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

jodła kalif. - stado pająków? Czarne z czerwonymi nogami...

Post »

Witajcie,
może ktoś zerknąć ,czy to zwykłe pająki czy jakiś szkodnik? Wczoraj zauważyłem i trochę duże skupisko jak na zwykłego pająka...
Przeglądałem internet i w googlu znalazłem podobnego zwierza pod hasłem jodła szkodniki, ale niestety to tylko odnośnik do zdjęcia a nie znalazłem żadnego opisu co to: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/57a ... 86e9d.html
będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi.

Pozdrawiam,
Michał Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”