Palma królewska (Phoenix canariensis) - sianie,pielęgnacja,problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Pod doniczkę ustaw większy podstawek, obecny jest zdecydowanie za mały co do wykonania prawie zabiegów idealne - poskracaj te pozostałości po liściach by cięcie było tuż przy tych brązowych włóknach międzyliściowych w miarę jak najbliżej kłodziny, co do podlewania myślę że ok 1 litr wody raz w tygodniu zdecydowanie wystarczy ale trzeba kontrolować ziemie jeśli przeschnie powierzchniowo na głębokość palca można podlewać ponownie natomiast jak będzie wilgotna okres od podlewania do podlewania trzeba wydłużyć do około 1,5 tygodnia, czy ta donica jest gliniana/ceramiczna?, musisz uważać by woda nie pozostawała w podstawku po podlaniu, trzeba będzie ją po około 10 minutach odlać. System korzeniowy wygląda dobrze wiec palma powinna przy prawidłowej opiece ponownie zacząć wybijać liście. Tu masz info o jej wymaganiach phoenix
Jojo_79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 sty 2008, o 09:38

Post »

Hej.
Dzięki wielkie za pomoc.
Donica wykonana jest z terakoty, czyli podobnie jak ceramika z dobrze oczyszczonej i wypalonej gliny :))
(w twoim pytaniu było gliniana/ceramiczna - nie bardzo widze różnice?)
Podstawek wyrzuciłem.
Mam małe pytanko odnośnie miejsca uprawy "Zimą należy jej zapewnić miejsce dobrze oświetlone, o temperaturze 4°C."
U mnie ta palma stoi w salonie, jest to miejsce dobrze oświetlone ale temp waha sie w przedziale 16-22°C.
Najzimniejszym pomieszczeniem jakie mam jest garaż tam jest jakieś 10°C jednak nie ma tam dobrego oświetlenia.
Zresztą co za przyjemność trzymania tak ładnego kwiatka w garażu :))

Pozdrawiam
Piotr
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Doniczka gliniana jest taka właśnie jak Twoja natomiast ceramiczna jest w procesie produkcyjnym lakierowana na gorąco, jeśli zapewnisz palmie odpowiednio mniejszą ilość wody i zaprzestaniesz nawożenia w okresie powegetacyjnym może ona stać w salonie cały rok, w okresie zimowym nie powinna wytwarzać liści w takim tempie jak w okresie wegetacji. Musi przejść swoisty odpoczynek nawet w wyższych temp. jak zimuje dlatego lepiej jest zmniejszyć ilość wody do podlewania a uskutecznić zraszanie liści i powierzchni ziemi w doniczce. :D
Jojo_79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 sty 2008, o 09:38

Post »

Czyli generalnie:
- nie nawozić,
- mało podlewać
- latem wystawiać na zewnątrz
i powinno być OK?

W oczekiwaniu na pierwszy nowy liść
serdecznie pozdrawiam
Piotr
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zwiększyć podlewanie i nawożenie od marca do końca sierpnia a od czerwca do końca sierpnia może stać na dworze, od września wstawić do domu zaprzestać nawożenia i zmniejszyć ilość podawanej wody o 1/3 przez cały rok zraszamy palmę w porannych godzinach a jak będzie stała na dworze latem nawet i trzy razy dziennie. Mam nadzieję że odbije. :D
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Mi też wreszcie udało się dostać doniczkę do palm, nigdzie prawie nie ma... Właśnie zabieram się za przesadzanie i mam takie pytanie: czy na spód muszę koniecznie dawać keramzytu albo żwirku? Zapomniałem kupić a palma sprawia wrażenie jakby powoli padała :( Może być żużel węglowy z kotła CO? Bo takiego mam w dużych ilościach :P

I jeszcze jedno pytanie, nie do końca na temat. Czy yucca też musi koniecznie mieć drenaż żwirowy? Może być tylko ziemia? a jeśli nie to czy może być też żużel?
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

W tym temacie zawarty jest pewien morał. Nie należy kupować kwiatów późną jesienią i zimą bo wtedy przypada okres wegetacji i każda zmiana warunków im szkodzi. Lepiej poczekać z takimi zakupami do wiosny i możemy mieć wtedy większą pewność że kwiatek przyjemnie się i co ważniejsze utrzyma się...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

krusz niekoniecznie musi być jako drenaż keramzyt lub żwir mogą być też potłuczone doniczki gliniane niestety ale drenaż powinien być na dnie doniczki i nie może to być żużel. :D
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

szkoda, bo mam nieograniczoną ilość :P dobrze że się wstrzymałem :) Chyba kupię keramzyt bo doniczek nie będę tłukł :)
Awatar użytkownika
zammia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 20 gru 2007, o 19:42
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Chcę odnowić temat. Zakupiłam Phoenixa w markecie B - 2 lutego , też kraj pochodzenia to Holandia
Obrazek Obrazek
Po 2 tygodniach pomimo, że przesadziłam palmę w zalecaną doniczkę, w ziemię palmową z dodatkiem żwiru, na spód doniczki 1,5 cm warstwa keramzytu. Zraszłam palmę co 2 dzień (nie wieczorem). Wydaje mi się, że odrobiłam lekcję przed kupnem. A ona czym mi się odwdzięczyła: liście się zaczęły zamykać i schnąć. Tak wygląda teraz a zdjęcia są lepsze niż rzeczywistość :cry:
Obrazek Obrazek
Jaki z tego morał, nie kupować palmy z Holandii? Komu jeszcze nie udało się zachować ją w takim stanie, jak była kupiona?
I pytanie do fachowców, po obcięciu zostawić 1 najmniejszy liść - jeszcze nie otworzony, ale też nie ususzony i czekać? Zaczęłam podlewanie biohumusem, raz na tydzień po sprawdzeniu ziemi metodą "palca".
Pozdrawiam - Baśka.
Wiosna, wiosna , wiosna ach to Ty....
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Obetnij jej tylko te dwa liście które zaznaczyłem i zwiększ jej podlewanie(ilość wody) ona ma rosnąć w takiej suchej ziemi?. Ziemia u palmy powinna tylko powierzchownie przesychać, na taką donicę conajmniej 0,5 litra na tydzień musisz wody wlać, biohumus dobrze że dałaś, czasami takie sytuacje mogą się zdarzyć bo roślina ma zmienione warunki klimatyczne i musi to odreagować ale by tą palmę zatłuc trzeba mieć naprawdę talent do zasuszania lub zalewania roślin więc spoko nic jej nie powinno być dojdzie do siebie. :D
Awatar użytkownika
zammia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 20 gru 2007, o 19:42
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Podlewałam sposobem: do pojawnienia się wody w podstawce, nadmiar po 15 min.wylewałam. Zastanawiam się czy nie za dużo dałam żwiru coś ok. 30% w stosunku do ziemi palmowej i może stąd ta przesuszona nawierzchnia.
Patrzę na to zdjęcie i patrzę i nie widzę zaznaczenia. Przemo mogę prosić jeszcze raz :roll:
Pozdrawiam.
Wiosna, wiosna , wiosna ach to Ty....
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

No masz jak zwykle zapomniałem dodać fotki najmocniej przepraszam oto ona, żwiru myślę w sam raz i po sposobie w jaki podlewasz może oznaczać że robisz to prawidłowo tyle że może trzeba w takim razie częściej podlewać skoro ziemia szybko przesycha.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”