Witam w mojej kolekcji kaktusów i sukulentów - chaveiro

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bartii9512
500p
500p
Posty: 858
Od: 30 mar 2010, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Witam w mojej kolekcji kaktusów i sukulentów

Post »

W sumie to możesz użyć ponownie tej ziemi. Ja w swojej podstawowej mieszance nie daje więcej niż 30% humusu czyli pozostałe 70% to piach i żwirek akwarystyczny
Moje kaktusy | Pozdrawiam, Bartosz.
Awatar użytkownika
chaveiro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1135
Od: 26 sie 2011, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom, Śląsk

Re: Witam w mojej kolekcji kaktusów i sukulentów

Post »

aha dziękuję za podpowiedź, zgromadzę odpowiednie "elementy" i poprzesadzam te moje roślinki, wydawało mi się, że się trochę znam, ale po tym co tu czytam w różnych wątkach to zauważyłem że ze mnie to laik jest, ale mam nadzieję że z pomocą doświadczonych miłośników kaktusów będzie mi łatwiej i moja kolekcja będzie się stopniowo rozrastać i ładnie wyglądać jeszcze raz dziękuję za dobre rady
Witam w kolekcji kaktusów i sukulentów - mój wątek
Mariusz "Chaveiro"
Awatar użytkownika
chaveiro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1135
Od: 26 sie 2011, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom, Śląsk

Re: Witam w mojej kolekcji kaktusów i sukulentów

Post »

jak pisze tu wyżej tak zrobiłem zapytałem o nazwy w wątku ID, ale chciałbym dodać resztę zdjęć mimo że nazwy może nie są dobrze podane

15.
udało się zrobić lepsze zdjęcie z rozwiniętym kwiatem

Obrazek
Obrazek

16.
Obrazek

17.
Obrazek

18.
Obrazek

19.
Obrazek

20.
Obrazek

21.
Obrazek

I jeszcze trochę sukulentów których nie dodałem ostatnio:

VIII.
Obrazek
- Euphorbia trigona

IX.
Obrazek
- Pachypodium lamerei

X.
Obrazek
- Agava

XI.
Obrazek
- Stapelia grandiflora

XII.
Obrazek
- Sansevieria ?? (już po kwitnieniu), Crassula ovata (niestety z skarłowaciałymi liśćmi)

Na dzień dzisiejszy moja kolekcja wygląda tak właśnie, ale z czasem będzie większa i z pewnością dzięki waszym sugestiom będę mógł profesjonalnie o nią dbać
Witam w kolekcji kaktusów i sukulentów - mój wątek
Mariusz "Chaveiro"
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Witam w mojej kolekcji kaktusów i sukulentów

Post »

Jeśli nauki Henryka nie poszły w las, to zaryzykuję, że nr 19 to Gymnocalycium anisitsii.

A poza tym podoba mi się palma madagaskarska :)
Awatar użytkownika
chaveiro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1135
Od: 26 sie 2011, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom, Śląsk

Re: Witam w mojej kolekcji kaktusów i sukulentów

Post »

Ja tam w sumie nie wiem dokładnie dlatego nie wpisałem nazw a jak napisał Krzysztof że lepiej nie zgadywać to też tak zrobiłem i nie wpisałem do tych dalszych zdjęć żadnej nazwy mnie to przypomina G. friedrichii lub G. mihanovichii ale ja stwierdziłem że się w sumie na tym nie znam i są lepsi ode mnie w rozpoznawaniu gatunków i rodzajów kaktusów, w wątku ID też zamieściłem kilkanaście zdjęć i czekam aż ktoś jeszcze napisze co to mogą być za kaktusy :wink:
Dziękuję za każdą sugestię związaną z nazwaniem moich roślinek
Witam w kolekcji kaktusów i sukulentów - mój wątek
Mariusz "Chaveiro"
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Witam w mojej kolekcji kaktusów i sukulentów

Post »

Witaj Mariusz.
sokolica pisze:Jeśli nauki Henryka nie poszły w las, to zaryzykuję, że nr 19 to Gymnocalycium anisitsii.
Dla mnie Magdo na zdj. 19 jest Gymnocalycium mihanowichii wg poniższego linku.

http://www.gymnocalycium.org/gatunki/mihanovichii.html

Na zdj. nr 15 jest Parodia,może microsperma, jeżeli wygląda jak na poniższym linku.[ potwierdzić może to Henryk ( hen_s )].


http://www.desert-tropicals.com/Plants/ ... cavir.html

Pozdrawiam - Marian.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Witam w mojej kolekcji kaktusów i sukulentów

Post »

chaveiro pisze: 15.
Obrazek
Obrazek
Skoro Tomek podał rodzaj to ja rzucę mój typ gatunku: Notocactus horstii, choć bardziej mi pasuje nazwa Parodia horstii (wg. poniżej stronki) gdzie nazwa N. horstii to synonim. Nie pamiętam jaką wartość merytoryczną ma ta stronka ale podam link:
http://www.desert-tropicals.com/Plants/ ... rstii.html
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Witam w mojej kolekcji kaktusów i sukulentów

Post »

maryjan13 pisze: Dla mnie Magdo na zdj. 19 jest Gymnocalycium mihanowichii wg poniższego linku.

http://www.gymnocalycium.org/gatunki/mihanovichii.html
Możliwe :) Ja zasugerowałam się dyskusją z Henrykiem, co do długich cierni szczytowych, przy identyfikacji jednego z moich. A są bardzo podobne. Jednak nie upieram się przy swoim zdaniu :wink:
Awatar użytkownika
chaveiro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1135
Od: 26 sie 2011, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom, Śląsk

Re: Witam w mojej kolekcji kaktusów i sukulentów

Post »

Ja wam Wszystkim dziękuję za rozpoznawanie moich roślinek nie wiem czy lepiej używać nazwy Parodia czy Notocactus w ID napisano że mam się zdecydować którą nazwę chcę używać może więc pozostańmy przy nazwie Notocactus
Witam w kolekcji kaktusów i sukulentów - mój wątek
Mariusz "Chaveiro"
Awatar użytkownika
chaveiro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1135
Od: 26 sie 2011, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom, Śląsk

Re: Witam w mojej kolekcji kaktusów i sukulentów

Post »

maryjan13 pisze:Witaj Mariusz.
sokolica pisze:Jeśli nauki Henryka nie poszły w las, to zaryzykuję, że nr 19 to Gymnocalycium anisitsii.
Dla mnie Magdo na zdj. 19 jest Gymnocalycium mihanowichii wg poniższego linku.

http://www.gymnocalycium.org/gatunki/mihanovichii.html

Na zdj. nr 15 jest Parodia,może microsperma, jeżeli wygląda jak na poniższym linku.[ potwierdzić może to Henryk ( hen_s )].


http://www.desert-tropicals.com/Plants/ ... cavir.html

Pozdrawiam - Marian.

To Gymnocalycium wygląda bardzo podobnie jak na tej stronce to na zdjęciu 4, no ale ja mogę sie mylić w tej kwestii

EDIT: wydaje mi się (po poszukiwaniach w google i na różnych stronach o kaktusach), że nr.3 to Parodia winbergii kierowałem się przede wszystkim wyglądem kwiatu, a właściwie jego środka bo Notocactusy mają przeważnie środek kwiatu czerwony a w tym jest raczej żółty

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... a05d4.html

znalazłem tego kaktusa również na tym forum w wątku Pana Henryka

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &p=2368498



"Na pewno nie. To jest rodzaj Notocactus. Parodia winbergii to zupełnie inna bajka.

Sugeruję przede wszystkim zdacydować się na jakiś porządek w nazwach rodzajowych. Albo u Ciebie notokaktusy to parodie albo nie. To na pewno jest dawny rodzaj Eriocactus, później zaliczany do Notocactus a następnie wrzucony do rodzaju Parodia. Wg mnie jest to Eriocactus/Notocactus magnificus = Parodia magnifica ponieważ tak młoda roślinka ma już bardzo silne żebra. Oczywiście mogę się mylić co do konkretnej nazwy gatunkowej, bo tych eriokaktusów kilka jest. Roślinka podrośnie, zmężnieje to zobaczymy.

A na przyszłość sugeruję kupować dobrze oznaczone rośliny albo najlepiej pozyskiwać je z własnych wysiewów." cytat blabla
Witam w kolekcji kaktusów i sukulentów - mój wątek
Mariusz "Chaveiro"
Awatar użytkownika
darekcn42
1000p
1000p
Posty: 2606
Od: 9 lut 2009, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wilkołaz

Re: Witam w mojej kolekcji kaktusów i sukulentów

Post »

Widzę dyskusja na temat nazewnictwa się poważnie rozwija :wink: .

Powiem tak z własnych doświadczeń, że najlepiej używać starego nazewnictwa gdzie Notocactus to Notocactus, Parodia to Parodia, a Eriocactus, to Eriocactus. Tak jest najlepiej moim zdaniem, tylko trzeba osiągnąć pewien stopień wtajemniczenia, coby rozróżnić co jest co :).
Pozdrawiam, Darek.
Awatar użytkownika
chaveiro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1135
Od: 26 sie 2011, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom, Śląsk

Re: Witam w mojej kolekcji kaktusów i sukulentów

Post »

mam dwa pytania:
1. czy jeżeli pogoda jest taka jaka jest (na Śląsku pada już drugi dzień) a kaktusy stoją na balkonie, ale nie pada na nie deszcz to czy mogą jeszcze stać na zewnątrz, czy lepiej je dać do mieszkania?
2. czy możecie powiedzieć coś na temat sprzedawcy nasion kaktusów ze Smardzewa? Ma On sporą ofertę wystawiona na All...o i w nie wysokich cenach za 10 - 20 nasion dodatkowo pisze że wyjmowane z owoców w czerwiec - sierpień 2011 z roślin sprowadzonych do Polski na początku lat '90
Witam w kolekcji kaktusów i sukulentów - mój wątek
Mariusz "Chaveiro"
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Witam w mojej kolekcji kaktusów i sukulentów

Post »

1. Na pewno na balkonie będą miały więcej światła niż w mieszkaniu. Zatem tak długo jak nie ma przymrozków będzie to dla roślin lepsza lokalizacja niż wewnętrzny parapet. Powoli sugeruję rozważenie zupełnego zaprzestania podlewania.
2. Oferta raczej nie wygląda na obszerną. Zatem pytanie ile kasy chcesz przeznaczyć na nasiona. Jeśli ma być to rząd 100zł to sugeruję zakup w profesjonalnej firmie a nie na A...gro. Raczej nie widzę powodów, by uznać nasiona oferowane przez osobą przez Ciebie wskazaną za kiepskiej jakości. Jeśli są zbierane w tym roku powinny kiełkować bez większych problemów. Nie przeglądałem 100% oferty jednak znalazłem jednego zonka: Astrophytum senile GM1090.5 i w opisie aukcji Capricorne od którego pochodzi pyłek jest ze stanowiska GM1090.5. Jeśli jest to hybryda A.senile i A.capricorne to nie można oznaczyć tego jako Astrophytum senile GM1090.5. Nawet jeśli są to nasiona uzyskane jako A.capricorne x A.capricorne GM1090.5 to potomstwo uzyskane tą metedą nie ma prawa być oznaczone numerem polowym GM1090.5. Tylko A.capricorne GM1090.5 x A.capricorne GM1090.5 daje A.capricorne GM1090.5. Może w opisie aukcji jest zwykła pomyłka, jednak nasion z tej konkretnej aukcji to ja już bym na pewno nie kupił. Jeśli kręcą Cię nasiona z numerkami Grzegorza Matuszewskiego to może najlepiej byłoby uderzyć bezpośrednio do niego. Grzegorz jeździ co roku do Meksyku i powinien mieć zawsze jakieś nasiona ze swoimi numerkami w nadwyżkach.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”