Buraki czerwone cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5745
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Buraki

Post »

:wit Super,prosta sprawa. Zastanawiałam się czy je gotować ,czy mrozić na surowo. Mroziłaś już buraczki? Jakie są w smaku,dużo tracą na walorach smakowych i w kolorze przy mrożeniu?
Dzięki
Asia
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Buraki

Post »

Pelasia pisze::wit Super,prosta sprawa. Zastanawiałam się czy je gotować ,czy mrozić na surowo. Mroziłaś już buraczki? Jakie są w smaku,dużo tracą na walorach smakowych i w kolorze przy mrożeniu?
Dzięki
Asia
Ja bym (będę) swoje buraki gotował przed mrozieniem, ale nie znam się na tym.
pozdrawiam, Gunnar
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5745
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Buraki

Post »

esony1 pisze:gotujesz, obierasz, trzesz na tarce i wkładasz do woreczków foliowych ... koniec... :)
No tak pisała edyta ,żeby ugotować ,zetrzeć i do zamrażarki
Asia
peter
50p
50p
Posty: 72
Od: 31 lip 2011, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Buraki

Post »

można zrobić fajną sałatkę z cukinii i buraczków, polecam pychota.
przemek-g
100p
100p
Posty: 137
Od: 6 paź 2009, o 16:53
Lokalizacja: Białystok

Re: Buraki

Post »

nie okopujcie buraczków jak ziemniaki! Chyba, że nie macie co robić ciekawszego :) U mnie podłużne zawsze tak rosną (ogonkiem pod ziemią a reszta na wierzchu) i są normalne - nie przesuszone, pyszne czerwone i soczyste. Myślę, że to cecha odmianowa bo kiedyś sadziłem okrągłe - takie co całe były w ziemi i takie co były w połowie na wierzchu. Dodatkowo sadziłem podłużne i te od kilku lat zawsze mają tylko ogonek pod ziemią a bulwa całe lato leży i rośnie na ziemi. Nawet nie zawracałem sobie głowy, że coś może być nie tak...:)

pozdrawiam
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Buraki

Post »

A nie wiesz czasem , czemu buraki zalicza się do roślin okopowych ?
Rośliny okopowe, rośliny polowe wymagające kilkakrotnego okopywania lub obsypywania w okresie wzrostu. Rośliny okopowe dzieli się na bulwiaste: ziemniak i słonecznik bulwiasty (słonecznik) (topinambur) oraz korzeniowe: marchew, pietruszka, burak cukrowy, ćwikłowy i pastewny (burak), brukiew, rzepa i cykoria.
http://portalwiedzy.onet.pl/1745,,,,ros ... haslo.html

Pozdrawiam
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5745
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Buraki

Post »

:wit Ja swoich buraków nie okopywałam,urosły w miarę ładne.siałam kulę. A co daje okopywanie? Natomiast marchewke w przyszłym roku planuję siać w redlinach ,jezeli takowe uda mi się zrobić :roll: Zobaczyłam u sąsiada marchewkę uprawiana własnie na redlinach to szczena mi opadła ;:224
Asia
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Buraki

Post »

Pelasia pisze:A co daje okopywanie?
Częściowo sama odpowiadasz sobie na to pytanie
Pelasia pisze:Zobaczyłam u sąsiada marchewkę uprawiana własnie na redlinach to szczena mi opadła
Nie czas tu jednak na wykłady na temat systemów korzeniowych. Nie należy lekceważąco podchodzić do aktualnego stanu wiedzy rolniczej, bo kończy się to przeważnie klęską w uprawach ,co już nie jeden forumowicz doświadczył.
Do uprawy na redlinach nie należy podchodzić bezkrytycznie. Nie każda gleba nadaje się do takiej uprawy.

Pozdrawiam
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5745
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Buraki

Post »

:wit Czyli okopywanie to tkz tworzenie redlin? I jeszcze jedno ..czy to prawda,ze jak teraz poobcina sie liście buraków urosna większe ? To marchewkę też można później okopać ?Nie trzeba tworzyć redlin przy sianiu?
Asia
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Buraki

Post »

Tworząc redliny poprawia się warunki glebowe :
- napowietrzenie gleby
- obniżenie lustra wody gruntowej
- zapobiega nadmiernemu rozrostowi bocznych korzeni przez co zmusza roślinę do wydłużania korzenia palowego, którego częścią jadalną jest korzeń spichrzowy.
- rozluźnia się glebę w przypadku gleb zwięzłych i ciężkich
- zapobiega się zalewaniu korzeni w przypadku gleb słabo przepuszczalnych przy dużych opadach deszczu.
Pelasia pisze:Czyli okopywanie to tkz tworzenie redlin?
Nie mylić obsypywania z okopywaniem.
Pelasia pisze:czy to prawda,ze jak teraz poobcina sie liście buraków urosna większe ?
Wiem, że pozyskuje się liście z buraków cukrowych w trakcie wegetacji. Ja z buraków czerwonych usuwam tylko zewnętrzne liście pokładające się na glebie. Korzeń buraka jest korzeniem spichrzowym i jeżeli zlikwiduje się " fabrykę fotosyntezy" jaką są liście, to co w tych korzeniach ma sie gromadzić- przepraszam. Chyba tylko woda i nawóz.

:wit :wit
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5745
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Buraki

Post »

:wit A ja poobcinałam liście ;:224 i co teraz? chyba tylko wykopać i przetwory :shock: Tak czy owak,nie przechowuję buraków w piwnicy,bo nie mam ku temu warunków.Planowałam przetwory.Ale jeszcze nie teraz. No ale jak już załatwiłam swoje buraki,to tylko wykopki?
Asia
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Buraki

Post »

Peter!
Możesz podać przepis na tę przepyszną sałatkę z cukinii i buraczków?
Pozdrawiam i dziękuję.
peter
50p
50p
Posty: 72
Od: 31 lip 2011, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Buraki

Post »

maraga oczywiście, że już Ci podaję:
Cukinia z buraczkami:
Składniki:
1 kg cukini
1 kg czerwonych buraków
750 g cebuli
1 szklanka cukru
1 szklanka octu 10%
1 szklanka oleju
sól
pieprz

Wykonanie:
Cukinie umyć, obrać, wydrążyć miąższ, zetrzeć na tarce o dużych oczkach, nasolić. Buraczki umyć, ugotować w słonej wodzie, obrać i również zetrzeć na tarce. Cebulę obrać, pokroić, posolić i po kilkunastu minutach odcisnąć sok (usuwa się gorycz).
Wszystko razem wymieszać z cukrem, octem i olejem.
Doprawić do smaku pieprzem. Wkładać do słoików, pasteryzować 15 minut.

Można też to samo tylko zamiast cukini dać ogórki a reszta jak wyżej.

Smacznego.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”