Pielęgnacja starych drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja bym przyciął wierzchołki tej jabłoni i to porządnie. Idzie za wysoko w górę.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

I jeszcze nakładające sie "na krzyż" gałązki na lewo od środka
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Powiem tak jak przedmówcy emilgd. Przytnij jeszcze gałęzie wychodzące do góry. tak żeby jabłonka nie rosłą do góry tylko w szerz. Pamiętaj że im więcej takich właśnie gałązek tym mniej drzewo da owocu. Do tego dochodzi także wygoda. Bo lepiej zrywać jabłka z ziemi bez wspinania się.
emilgd
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 sie 2007, o 20:14
Lokalizacja: Dynów

Post »

Jabłoń jest zbyt wysoka i nawet po przycieciu wierzchołków niemożliwym będzie zbiór owoców bez wejścia na drzewo, ale to nie problem. W sobotę dalszy ciąg remontu i kosmetyka końcowa. Nie mam jeszcze koncepcji na górne partie, ale oczywiście "pochwalę się" efektem końcowym.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Obrazek

W przyszłości możesz powyprowadzać nowe krótkopędy owoconośne na pędach wodnych, dodatkowo możesz poprzyginać wyrosłe w tym roku wilki - na dolnym odcinku zawiążą sie krotkopędy.
adameck
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 28 lut 2008, o 18:49
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Dziękuję ci bigaczzz za wszystkie rady dotyczace przycinania jabłoni. Moje sa młode ale dzięki twoim radom ładnie je poprzycinałem. Teraz sąsziad chce żeby go nauczyć tak dobrze pracować ;:1
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Miło słyszeć że rady nie poszły na marne i się komuś przydały. To życzę sukcesów podczas kolejnych zabaw przy jabłonkach...
Awatar użytkownika
kasama
100p
100p
Posty: 164
Od: 9 wrz 2007, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

aniawoj pisze:I jeszcze nakładające się "na krzyż" gałązki na lewo od środka
No właśnie, gałęzie, które idą "do środka" należy wyciąć. Drzewko ma iść na boki. I w ogóle wycinać to co "zagęszcza" koronę.
Pozdrawiam
Kasia

"Zielonym do góry!"
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Jeśli wytniesz gałęzie kierujące się do środka drzewa, będzie ono wtedy puste. Należy kilka takich zostawić oczywiście pod warunkiem że nie będą sobie przeszkadzać (stykanie się o siebie) aby nie naruszyć pączków czy później owoców. Podsumowując, gałęzie powinny również być skierowane do środka ale nie powinno być ich zbyt wiele i nie powinny zaczepiać o siebie i o inne gałęzie.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

bigaczzz nie zgodzę sie z Tobą wcale koronę drzew owocowych prowadzi się na boki każda gałąź zostawiona w środku w przyszłym roku niepotrzebnie zagęści Ci koronę drzewa powodując większą ilość dzików do wycięcia i niepotrzebne zagęszczenie gałęzi zwiększajac tym samym ilość liści a zmniejszając ilość owoców na drzewie.


emilgd daj mi lepszej jakości zdjęcia na emaila to pozaznaczam Ci na zdjęciach jak prawidłowo przeciąć drzewa. Swoją drogą na tych które tak mocno już przeciąłeś nie spodziewaj się dużej ilości owoców o ile w ogóle zaowocują.
:D
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Ja raczej nie wycinam wszystkich gałęzi wchodzących w środek drzewa. Jest ono wtedy zbyt rzadkie. Czy idzie za tym mniejsza ilość owoców. Możliwe że tak ale nie są to jakieś wielkie gałęzie i nie zabierają one wiele substancji pobranych.
No cóż trzeba mieć trochę siły do przycinania, bo jak każdy z nas wie. Samo się to nie wykona i siły i pomysłowości(przy stawianiu drabiny przy rozłożystych drzewach) mieć trzeba. Je jednak wolę coś wewnątrz zostawić choćby dla estetyki.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Estetyka nie idzie w parze z funkcjonalnością sam wiesz o tym pisałem Ci o cięciu Twoich drzew, ja zajmuję sie swoimi od około 14 lat a wiedzę mam przekazaną przez wspaniałego ogrodnika którego będę zawsze uważał za mistrza w swojej dziedzinie za prawidłowość nauki. :D
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Ja wszystkie nauki odebrałem od dziadka(śp) i uważam że był on mistrzem w tej dziedzinie. Wszystko potrafił wykonać w mgnieniu oka praktycznie z tego co miał pod ręką. Potrzebna mu byłą tylko mała skrzyneczka z gwoźdźmi i młotkiem. Także tematy budowy są mi znane dzięki niemu.
No cóż każdy przycina drzewa po swojemu i myśli że robi to dobrze i raczej trudno jest zmienić czyjeś przyzwyczajenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”