Maliny - wszystko o owocach

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Maliny - wszystko o owocach

Post »

Maliny wszystko o owocach. Nie owocują. Jak przyśpieszyć owocowanie. Owoce są małe

Mam problem z owocowaniem malin. Dwa lata temu dostałem od znajomej sadzonki malin, które owocują na jesieni. Wszystko jest super, krzewy porosły wysokie, każdego roku są przycinane i nawożone. Jedyny problem nie mają żadnych owoców, a jak już się pojawi to bardzo mała malinka. Czy istnieje jakiś sposób?
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Moje maliny jak były młode to też mało owocowały.
Prawdziwie zaczęły owocować w trzecim roku.
A nawozisz je ? Może problem jest w braku składników pokarmowych.
Bo akurat w tym roku podlewania nie potrzebują :P
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Nawożone były na wiosnę obornikiem, później nawozem w granulacie. Pędy są grube, ładnie zielone. Krzewy tryskają zdrowiem, a nie owocują. Myślałem, że może za dużo nawozu lub nie taki jak trzeba. W sumie od znajomej dostałem kilkanaście sztuk marnych sadzonek, a wyrosły mi piękne krzewy, które w dalszym ciągu się rozrastają, czyli stanowisko i gleba im pasują.
przemek-g
100p
100p
Posty: 137
Od: 6 paź 2009, o 16:53
Lokalizacja: Białystok

Re: Maliny nie owocują.

Post »

dziwne - moje jesienne czerwone owocowały od razu pierwszego roku. Wiesz, mam taki sam problem jak Ty ale z żółtymi Poranna Rosa - posadziłem kilka sztuk obok czerwonych i też rosną ale nie kwitną i nie owocują. W sumie nawet się tym nie przejmuję bo posadziłem je jako ciekawostkę ale faktycznie dziwna sprawa i nie wiem czemu tak jest.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Z malinami to czasami są dziwne sytuacje. Moje żółte na początku nie chciały dawać żadnych odrostów, no a teraz idą jak burza. Może w tych nawozach co dajecie jest za dużo azotu, on chyba powoduje piękny wzrost zieleniny, a z owocowaniem gorzej. Ja pod maliny wysypuję nierozłożone części z kompostu, to co mi zostaje po przesianiu. Pod malinami rosną u mnie niezapominajki, też gdzieś wyczytałam,że to dobrze na nie wpływa.
Waleria
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Moje owocują co roku. W tym zaczęły bardzo wcześnie. Już zebrałem słoik. Są to maliny jesienne, różne. Polka, Polana, Zółta Rosa. Ziemia piaszczysta. Inna sprawa, że one same do mnie przyszły, bez zaproszenia. Ale uznałem, że jak im tak u mnie pasuje, to niech rosną, a ja będę je pożerał.
U sąsiada, nowe, ze szkółki weszły w owocowanie po 2 latach i to kiepsko.
Czy możesz wycyganić odrosty od sąsiadów. Takie które dobrze się czują " na tutejszym ".
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Problem w tym, że nie mam żadnych sąsiadów. najbliższy sąsiad mieszka 100 m. dalej i niestety nie posiada malin. Poczekam do następnej jesieni, spróbuję zmienić nawóz. Moje maliny dobrze się czują, mają dużo odrostów, z kilku sadzonek rozrosły się na dobry kawałek ziemi. najwyżej jeżeli za rok nie zaowocują, przesadzę te ładniejsze w inne miejsce, a tam gdzie były posadzę inną odmianę. Już tak nawet myślałem, że może owocowanie zależy od pory wysadzenia sadzonek tak jak to ma miejsce przy niektórych kwiatach ale to raczej chyba nie ma wpływu.
Tak przy okazji, może wiecie co jest przyczyną, opadania zawiązek owoców czereśni w trakcie zawiązywania owoców. Drzewko ładnie kwitnie, na początku ma dużo zawiązek owoców jednak jak owoce czereśni zaczynają już rosnąć jeszcze jak nie zawiąże się pestka robią się żółto-pomarańczowe i opadają Opada tak 2/3 owoców, reszta dojrzewa normalnie.Drzewko ma już trzy lata.
przemek-g
100p
100p
Posty: 137
Od: 6 paź 2009, o 16:53
Lokalizacja: Białystok

Re: Maliny nie owocują.

Post »

o czereśni napisz w odpowiednim temacie bo tu raczej nikt nie odpowie chyba, że przez przypadek zbłądzi Pomolog albo inny expert sadowniczy
Awatar użytkownika
oster
1000p
1000p
Posty: 1358
Od: 9 mar 2011, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Moje maliny rosną w tym samym miejscu ok. 10 lat :) Owocują rokrocznie jak szalone! Nigdy ich nie nawoziłam, nie wiedziałam
też, że się przycina, bo pewnie byłyby jeszcze piękniejsze. Po prostu jesienią usuwałam zdrewniałe, łyse badyle dla estetyki bardziej. Nie atakuje ich robak, nigdy nie stosowałam żadnych oprysków i są smaczniejsze od czerwonej.
Może znaczenie ma ten fakt, że krzewy rosną w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, gdzie składam kompost :?:
Obrazek Obrazek

Co ciekawe: na starych, zeszłorocznych pędach owoce jedliśmy już na początku czerwca.
Wówczas nowe pędy miały około 20 cm. wysokości. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Mireczku. Po prostu daj im spokój. Zapomnij o nich i już. Jesienią zetnij pędy tak na 10 - 20 cm. Daj im spokojnie robić swoje - rosnąć, ukorzeniać się, a na koniec owocować.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Chyba tak zrobię. Może za bardzo się staram i wkładam w ich hodowlę serca. Tyle, że wredoty mogłyby się za to wreszcie odwdzięczyć. Od dwóch lat planuję zrobienie nalewki na własnych malinach, a tu nic. :evil:
W takim razie na jesieni nawet palcem nie tknę, no może wytnę suche pędy ze względów estetycznych. Dziękuję wszystkim za porady i pozdrawiam! :wit
unlimited1991
100p
100p
Posty: 153
Od: 29 paź 2010, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Droga krajowa numer 7

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Może ''za duża troska'', nawoziłeś w jakim odstępie czasowym po zasadzeniu malin (chodzi o 1 nawożenie ich).
Bo może dużego szoku dostały, nowe miejsce, ziemia a Ty je jeszcze ''zapasić'' na siłę próbowałeś po posadzeniu od razu >?
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Fakt, przyznaje, że zaraz po posadzeniu jak sadzonki się przyjęły sypnąłem od serca nawozu. Może dlatego są takie grube i wysokie (ponad dwa metry). W następnym roku dam im odpocząć, tylko przytnę i będę czekał na efekty działania przyrody.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”