Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zosia098
50p
50p
Posty: 87
Od: 24 kwie 2006, o 18:54
Lokalizacja: lubelskie

Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

(Vaccinium macrocarpon syn. Oxycoccus macrocarpus )
Nabyłam 4 krzewinki żurawiny. Czy może ktoś z Forumowiczów uprawia te krzewinki. Niewiele w sieci można się dowiedzieć o uprawie. Czy można je posadzić przy borówkach amerykańskich (też lubią kwaśną glebę), w jakich odstępach, czy po słonecznej stronie borówek czy bardziej w cieniu? Będę bardzo wdzięczna za rady. Pozdrawiam Zosia ;:2
werojtek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 kwie 2006, o 23:22
Lokalizacja: Rybnik

Post »

Co do kwasnosci gleby-to lubia nawet kwasniejsza od borowek.poza tym wymagaja wiecej wody-wiec nie glupim pomyslem jesy sadzenie zurawin do duzych pojemnikow np po farbach10-20l.-wywiercic w takim pojemniku dziury-ale nie w dnie tylko po bokach mniej wiecej okolo polowy wysokosci tego pojemnika i zakopac go w ziemi.Sam posadzilem kilka zurawin ale dopiero w zeszlym roku-jak na razie ladnie rosna :)
Awatar użytkownika
Zosia098
50p
50p
Posty: 87
Od: 24 kwie 2006, o 18:54
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Dziękuję za poradę. A czy one się rozkrzewiają od korzeni tak jak np. maliny, jeżyny, czy ich łodyżki -wychodzące z jednej krzewinki - tylko się płożą po ziemi? W jakiej odległości trzeba je posadzić, aby ich gałązki się nie splątały za bardzo? :D :)
werojtek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 kwie 2006, o 23:22
Lokalizacja: Rybnik

Post »

Te plozace galazki bardzo latwo puszczaja kozonki(jeszcze latwiej jeśli torf w ktorym rosna jest pokryty od gory trocinami-czesto podlewanymi)-w ten sposob mozna uzyska mnostwo nowych roslinek.W szkolkach rozmnazaja to w ten sposob-tna galazki na kilkucentymetrowe kawalki rozsypuja luzno po wlasnie takich stale wilgotnych trocinach i wiekszosc tego sie ukozenia :wink: Co od odsetpow-nie pamietam dokladnie jaki byl podawany rozstaw-podam na oko-jak masz malo roslinek-to gdziec co 40 cm-a jak duzo i chcesz zeby jak najszybciej zarosly podloze to co 25-30cm.
werojtek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 kwie 2006, o 23:22
Lokalizacja: Rybnik

Post »

Dodam jeszcze ze 4 sztk mam posadzone w duzych pojemnikach(1sztk-1 pojemnik) i 4 sztk-w ziemi-ale zrobilem cos w rodzaju wanny wykopanej w glebie wylozonej folia -to napelnielem torfem.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Żurawina

Post »

Czy ktoś uprawia żurawinę?
Bardzo zniechęciła mnie do jej uprawy wiadomość,że trzeba ją obficie nawadniać. Niedawno natomiast gdzieś (ale gdzie???) trafiłam na wiadomość,że nie potrzebuje tak wiele wody.
Czy ktoś może ma jakieś konkretne doświadczenia lub może wskazać źródło informacji na ten temat? Szukałam w Internecie, ale o wodzie raczej nie wypowiadają się.
Waleria
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Żurawina naturalnie porasta obszary wilgotne, plantacje towarowe zakładane są na terenach po wydobyciu torfu. W ogrodzie można dla niej zrobić "bagienko", wystarczy wykopać dół o głębokości 30 cm (na jedną roślinę wystarczy pole 0,25m2) i wyłożyć go folią, następnie wypełnić mieszaniną ziemi i torfu i już masz stanoiwsko dla żurawiny. Oczywiście należy pilnować wilgotność bagienka ale nie jest to już tak uciążliwe jak częste podlewanie.

pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

sa 2 odmiany
- błotna(Oxycoccus palustris ) o dużych liściach i duzych wymaganiach wodnych
- drobnolistkowa (Oxycoccus microcarpus), mająca wymagania podobne jak " jagody" czyli borówka czarna (Vaccinium myrtillus L.) ( podszyt lasów iglastych, lekko wilgotnych, wrzosowiska etc. kwasolubna)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Żurawina
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Żurawina

Post »

Waleria pisze:Czy ktoś uprawia żurawinę?
Bardzo zniechęciła mnie do jej uprawy wiadomość,że trzeba ją obficie nawadniać. Niedawno natomiast gdzieś (ale gdzie???) trafiłam na wiadomość,że nie potrzebuje tak wiele wody.
Czy ktoś może ma jakieś konkretne doświadczenia lub może wskazać źródło informacji na ten temat? Szukałam w Internecie, ale o wodzie raczej nie wypowiadają się.
Ja uprawiam żurawinę trzeci rok. Warunki ma takie same jak borówka amerykańska tzn: kwaśna i torfowa gleba.
A jeśli chodzi o podlewanie to faktycznie potrzebuje dość dużej wilgotności i słońca.
Jest bardzo zdrowa, z tego co wiem jest świetna na drogi moczowe i nerki.
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

rzeczywiście żurawina potrzebuje dużo wody,
ja nie uprawiam, bo mimo że nadaje się na przetwory, dżemy, to w stanie surowym nie jest zbyt smaczna...
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

pawels23 pisze:rzeczywiście żurawina potrzebuje dużo wody,
ja nie uprawiam, bo mimo że nadaje się na przetwory, dżemy, to w stanie surowym nie jest zbyt smaczna...
Doszły mnie słuchy, że wystarczy przemrozić np. w zamrażarce i smak się poprawia. :)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Warunki
Moja żurawina ma wilgoci dużo, ale słońca mało i ledwie zipie :(

Owoce
Pyszne są suszone, a nalewka to ... no nie da się opisać... :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Dziękuję, szczególnie Hance, wiem już, że muszę szukać żurawiny drobnolistkowej.
Waleria
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”