Uprawa czarnej porzeczki

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
bromba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 kwie 2010, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Uprawa czarnej porzeczki

Post »

Od pewnego czasu zauważam brak produktów z czarnej porzeczki. Ściślej - coś, co określane jest mianem "sok/syrop/herbatka z czarnej porzeczki" okazuje się być, po lekturze składu, mieszanką wieloowocową z homeopatyczną zawartością czarnej porzeczki (+ "aromat identyczny z naturalnym" :roll: ). Fakt, że w skład produktów maniacko wczytuję się stosunkowo od niedawna, może więc i przedtem tak to wyglądało. Mam jednak wrażenie, że czarna porzeczka stała się ostatnio w Polsce owocem deficytowym. Dlaczego? Przecież jeszcze do niedawna uprawiano jej w Polsce mnóstwo i kupno soku czy dżemu wykonanego w 100% z tej jagody nie stanowiło problemu. O co chodzi? Zaraza jakaś była? Nie ma zbytu, więc się nie opłaca uprawiać?
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zanik czarnej porzeczki w Polsce?

Post »

Jakieś pięć lat temu koło Trzebnicy koło wrocławia były potężne plantacje czarnych pożeczek ale z tego co pamiętam to nie było na nie zbytu, dawano im w skupie mniej pieniędzy za kg niż zarobił pracownik, który to zebrał. całe plantacje polikwidowano.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Zanik czarnej porzeczki w Polsce?

Post »

Na działce jest u mnie chyba najbardziej kłopotliwym krzewem, wszystko go się czepia, a najbardziej denerwujący jest wielkopąkowiec.
Waleria
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zanik czarnej porzeczki w Polsce?

Post »

bromba pisze:... O co chodzi?
Jak nie wiadomo o co, to chodzi o ... :wink:
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Zanik czarnej porzeczki w Polsce?

Post »

My też mieliśmy plantację czarnej porzeczki. W pierwszych latach było OK, chłodnie chętnie ją kupowały i dobrze płaciły. Po kilku latach kwota na środki ochrony przewyższała cenę sprzedaży. Nie chcieli jej skupować wcale, tłumacząc się dużymi zapasami.
bromba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 kwie 2010, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zanik czarnej porzeczki w Polsce?

Post »

pomolog pisze:
bromba pisze:... O co chodzi?
Jak nie wiadomo o co, to chodzi o ... :wink:
Pozdrawiam :wink:
Aha :wink:
Tak poniekąd podejrzewałam, ale z drugiej strony wydawało mi się, że przetwory z czarnej porzeczki cieszyły się sporym wzięciem, więc nie sądziłam, że są problemy ze skupem.
Najwyraźniej to wzięcie nie było takie duże, a tylko moje umiłowanie tego owocu skrzywiło mi optykę :wink:
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i pozdrawiam :D
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zanik czarnej porzeczki w Polsce?

Post »

Przeczytaj ten temat:
http://www.sadownictwo.com.pl/7559&&Cen ... -w-2011-r-
Wnioski wyciągniesz sama ;)
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zanik czarnej porzeczki w Polsce?

Post »

Z tego co wiem nasi sąsiedzi kiedyś brali każdą ilość czarnej porzeczki potem nagle stracili nią zainteresowanie i stały w chłodniach i nie można było jej sprzedać. W Wlkp były duże plantację które zostały zlikwidowane - teraz wszyscy przerzucili się na szparagi.
bromba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 kwie 2010, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zanik czarnej porzeczki w Polsce?

Post »

pomolog pisze:Przeczytaj ten temat:
http://www.sadownictwo.com.pl/7559&&Cen ... -w-2011-r-
Wnioski wyciągniesz sama ;)
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Dziękuję, pomologu :-D , trochę mi się wyklarowało, choć nie do końca.
Ściślej - przejrzałam wątek analogiczny do tego, który wskazałeś, ale z roku 2010.
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php ... /5755/0/0/

Ufff, momentami napięcie, jak w thrillerze :wink:
Znalazłam informację, że w 2009 skupiono sporo owocu, ale zalegał w chłodniach, bo z uwagi na podwyższoną zawartość środków ochrony roślin nie mógł być użyty jako surowiec spożywczy.
To mogłoby tłumaczyć, dlaczego zamiast przetworów z czarnej porzeczki więksi producenci zaczęli (?) wytwarzać produkty porzeczkopodobne.
Ale z tego co czytam, w 2010, choć cena skupu cały czas utrzymywała się mocno poniżej oczekiwań sadowników, jednak sprzedali wszystko, co było na krzakach (a było tego, z powodu kiepskich warunków pogodowych mniej niż zazwyczaj). Były domniemania, że zbiory z 2010 posłużą do "rozcieńczenia" feralnych zapasów z roku poprzedniego.
Ergo - po ubiegłorocznych zbiorach surowca przetwórniom zabraknąć nie powinno. I skupiony był po niskiej cenie. Dlaczego więc przetwórnie w dalszym ciągu traktują porzeczkę jako cenny dodatek, którym nie można szafować? Obawiają się, że jak cena soku wzrośnie o kilkanaście procent, to znacząco spadnie popyt? Bo nikt nie zwróci uwagi na 100% zawartości porzeczki w porzeczce, w odróżnieniu od obecnych przetworów? Czyli lepiej nie ryzykować, tylko w dalszym ciągu dostarczać konsumentowi tani, wieloowocowy wytwór o smaku czarnej porzeczki?
Hmmm, dalej mam chyba zagwozdkę ;:129


PS Nie miałam pojęcia, że tyle jest odmian czarnej porzeczki :shock:
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zanik czarnej porzeczki w Polsce?

Post »

Odpowiedź jest prosta - choć ani mi, ani Tobie się nie spodoba... :( Bo żyjemy w Polsce. Współpraca pomiędzy sadownikami a przetwórcami wygląda podobnie jak między premierem a prezesem... wszyscy traktują siebie nawzajem jako "zło konieczne"... a jeśli jeszcze do tego dołozymy inne, poboczne zależności (m.in. otwarty rynek UE) - jest jak jest. I ja - optymista - dawno już straciłem nadzieję, że będzie kiedykolwiek lepiej (a jak nie lepiej, to chociaż inaczej).
Pozdrawiam serdecznie :wink:
bromba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 kwie 2010, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zanik czarnej porzeczki w Polsce?

Post »

Tak, animozje między sadownikami i przetwórcami ( i jeszcze pośrednikami) są bardzo w tych wypowiedziach widoczne. Nie przestaje mnie jednak dziwić krótkowzroczność przetwórców. Oczywiście, zapewne większości konsumentów jest w gruncie rzeczy obojętne, co jedzą i piją. Ale inni, a jest ich już całkiem sporo, przestaną sobie zawracać głowę firmami produkującymi podróbki, tylko poszukają innych rozwiązań. A odzyskać zaufanie klienta jest trudno, o czym chyba powinni wiedzieć.
Tak czy inaczej, na Twoje wychodzi, że lepiej raczej nie będzie :?
Pozdrawiam mimo wszystko optymistycznie, :D
harus43j
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 sie 2011, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzemeszna- woj.wielkopolskie

Re: Zanik czarnej porzeczki w Polsce?

Post »

Cześć ! Jestem zagorzałym fanem czarnej porzeczki - pamiętacie >sok pitny z czarnej porzeczki < z Tymbarka ? Są i teraz niezłe soki i dżemy z czarnej porzeczki - Tymbark nadal istnieje i produkuje. Faktycznie jednak coś złego się dzieje - dużo plantacji likwidują - nieopłacalne. Może trend się odwróci i znowu będziemy potęgą w uprawie czarnej porzeczki - pozdrawiam - Janusz.
bigs
100p
100p
Posty: 136
Od: 17 sty 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zanik czarnej porzeczki w Polsce?

Post »

W mojej okolicy (południe lubelskiego) plantacje porzeczki są coraz większe, podobnie jest z maliną (tylko cena skupu marna). Przyczyną tego jest zapewne budowa przetwórni owoców i warzyw.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”