Książki o roślinach, ogrodach i ...

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Coś z nowych wydań dla miłośników ptaków

Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

I dla hobbystów :lol: (obok jedna z kompozycji)

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Jagoda
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dorzucam następne pozycje i ptakach i nie tylko :
Przekład z jęz. niem., praca zbiorowa, wyd. Świat Książki W-wa 2003 :
Obrazek Obrazek

Przekład z czeskiego, autor Frantisek Vilcek , wyd. Sport i Turystyka W-wa 1987
Obrazek

Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne W-wa 1981 :
Obrazek

Oraz tego samego Wydawnictwa r. 1979 (przekład z czeskiego) :
Obrazek
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

Witam,
ja polecę 4 książki.

Szczególnie dotyczące ogrodu - ale użytkowo. Gdyż było to dla mnie całkowita terra incognita -ponieważ do niedawana interesowały mnie tylko kwiatki (byliny, cebulkowe, krzaczki ozdobne ) zaś warzywa i drzewa ...
To jednak się zmieniło - pierwsza pozycja dotycząca cięcia i przycinania drzew i krzewów... nie będę się tu rozpisywać, bo książka powinna być znana i jest pozycja obowiązkowa.
Druga zaś to książeczka informująca jak budować domki dla ptaszków, dokładne wymiary deseczek i gdzie je wieszać - godne polecania ale ja laikiem w tym temacie - ptaszki - byłam.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

Oraz dwie następne

"działka moje hobby"

" 4 pory roku na działce i w ogrodzie"

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

I jeszcze parę zdjęć z "4 pory roku na działce i w ogrodzie"


Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Mam dwie książki, które warto mieć.
Pierwsza z nich to "Biologiczna ochrona roślin"
Autor: Henri Suter, Claudia Graber.
Tłumaczenie z jęz. niemieckiego: prof.Henryk Sander.
Oficyna Wydawnicza Multiko, Warszawa 1995.

W książce tej znajdują się opisane choroby i szkodniki warzyw, roślin ozdobnych, drzew i krzewów.
Jak można zapobiegać tym zjawiskom poprzez odpowiednie uprawianie gleby, odżywianie roślin i wspieranie gatunków pożytecznych.
Są przepisy na gnojówki, wyciągi, napary i odwary roślinne, a także o organizmach pożytecznych pomagających w walce ze szkodnikami.

Obrazek


Druga to: "Domowe sposoby ochrony roślin."
Autor: Friedrich Schmidtke
Tłumaczenie z jęz. niemieckiego Krystyna Mazur.
Oficyna Wydawnicza Multiko, Warszawa 1995.

Jest to książka o podobnej tematyce. Są przepisy na preparaty roślinne, terminy stosowania i wskazania na co działają.
Jest o uprawie biodynamicznej, płodozmianie i zmianowaniu, o uprawach współrzędnych, nawozach zielonych.
A także o objawach niedoboru składników pokarmowych.
Książki naprawdę są warte polecenia.

Obrazek
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Na początek poleciłbym dwie pozycje książkowe. Obydwie książki są wydane przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne.

Na początek opiszę wspólne cechy tych książek, które powodują to, że są one (dla mnie) tak cenne i warte tego, aby opisać je jako pierwsze godne polecenia.


- Kolorowe obwoluty, a książki w twardych płóciennych okładkach na dobrej jakości papierze.
- Obydwie poświęcone są rośliną skalnym.
- Obydwie książki w oryginale są dziełem naszych południowych sąsiadów, zarówno Czeskie jak i Słowackie pozycje opisujące rośliny skalne uważam za najcenniejsze.
- Książki pochodzą z ?epoki przed zdjęciowej? (1982 i 1974 rok) ? i to właśnie uważam za ich najważniejszy atut. Jaromir Windsor, Karel Swarem i art. malarz Jindrich Krenca na rycinach i tablicach barwnych wręcz rewelacyjnie i perfekcyjnie uchwycili najważniejsze cechy przedstawianych tam roślin. Są one (według mnie) idealne nawet do identyfikacji roślin, gdyż na rycinach (dla uprawdopodobnienia) bardziej niż na zdjęciach uwypuklone są cech charakterystyczne dla danej odmiany.

A teraz konkrety:

?ROŚLINY SKALNE?
Autor: J Krenca Anna Jakábová.
Autor ilustracji: Jindřich Krenča
Tłumaczenie z j. słowackiego : mgr. Herman Grzeszczyk
Wydawnictwo: PWRiL Warszawa 1982r
Wymiary: 210x210x30 mm (303 strony)
ISBN 83-09-003-656-X


Książka zawiera między innymi informacje na temat nawożenia rozmnażania roślin skalnych, zakładania ogrodu skalnego, tworzenia murków oporowych, tarasów, suchych murków kwiatowych oraz mini ogródków skalnych. Opisane w niej są prace w ogrodzie skalnym przez cały rok, sposoby sadzenia i zasady doboru roślin do ogrodu oraz choroby i szkodniki.
Najwięcej miejsca poświęcone jest opisom i barwnym ilustracją roślin. Znajdziemy w niej również wykaz łacińskich i polskich nazw gatunków roślin z odnośnikami do stron, na których są opisane oraz tabelaryczne zestawienie wiadomości o ważniejszych cechach, uprawie i zastosowaniu roślin skalnych.

Obrazek

Obrazek


?Kwiaty ogrodów skalnych? (tytuł oryginału ?SKALNICKY?)
Autor: Čestmir Bőhm
Tablice barwne: Jaromir Windsor, Karel Švarc
Tłumaczenie: mgr. inż. Aleksander Ostrowski
Wydawnictwo: PWRiL Warszawa 1974r
Wymiary:170x115x25 mm (235 stron)


Informacje zawarte w książce to:
Naturalny ogród skalny (alpinarium), regularne ogrody skalne, murki, tarasy, ściany skalne ale również zbiorniki wodne i baseny w ogrodzie skalnym. Rośliny do obsadzenia suchych i słonecznych miejsc jak i cieniolubne rośliny dla ogrodów skalnych. Paprocie, trawy, rośliny wrzosowisk, niektóre cebulowe i bulwiaste oraz rośliny drzewiaste do ogrodów skalnych i ich otoczenia.
Podobnie jak w ? Roślinach Skalnych? gro miejsca zajmują tablice barwne i opisy roślin, z tą różnicą , że tu w wielu opisach są proponowane zestawienia bądź rośliny, z którymi te opisywane lubią rosnąć lub w ich towarzystwie dobrze się prezentują (te uwagi są bardzo cenne).
Na ostatnich stronach również jest skorowidz łacińskich i polskich nazw.
Obrazek


Obrazek



Jedyny problem dla potencjalnych posiadaczy tych książek - to ich zdobycie ? ale pojawiają się czasami na Allegro czy tez w internetowych antykwariatach. Polecam i życzę powodzenia w ich zdobyciu.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Bardzo często zadawane są na Forum pytania o rozpoznanie rośliny, owada lub ptaka. Staram się uczestniczyć w poszukiwaniu prawidłowych odpowiedzi. Wcześniej prezentowałem encyklopedie roślin ale rozpoznanie rośliny tylko na podstawie zawartych w nich informacji jest trudne i czasochłonne. Zaprezentuję tu dwie książki ułatwiające mi to zadanie.

Pierwsza z nich to:

Jaki to kwiat? Autorzy: D. Aichele, M. Golte-Bechtle. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Warszawa 1984.



Świetny klucz do oznaczania roślin przeznaczony dla amatorów, bez przygotowania naukowego, pozwalający określić roślinę w sposób nie pozostawiający wątpliwości. Za podstawową cechę rozpoznawczą przyjęto barwę kwiatu, a następnie siedlisko w jakim została znaleziona oraz budowę kwiatu. Tablica synoptyczna pozwala skierować czytelnika do barwnej planszy na której winna znajdować się nasza roślina na podstawie odpowiedzi na trzy proste pytania:
1. Jaka jest barwa kwiatu?
2. Do jakiej grupy siedlisk zalicza się miejsce napotkania rośliny?
3. Czy jest to kwiat promienisty i z ilu płątków się składa lub czy jest to kwiat grzbiecisty?
Szczegółowe, barwne ilustracje oraz dokładne opisy roślin ułatwiają identyfikację.
Format 145x217 mm. Stron 398. Oprawa płócienna z obwolutą.

Druga z pozycji to:

Historia naturalna. Praca zbiorowa. Wydawnictwo MUZA SA. Warszawa 1998.


Książka obejmuje całe bogactwo i zróżnicowanie przyrody Europy. Ta obszerna i wspaniale ilustrowana książka dostarcza podstawowych informacji o najważniejszych grupach i gatunkach roślin i zwierząt europejskich. Podzielona jest na dziesięć części omawiające podstawowe grupy roślin: roślin zielnych, drzew i krzewów, paprotników, mszaków. Omawia także grzyby, porosty i glony. Następnie odsłania tajemnice królestwa zwierząt: ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb i bezkręgowców.
Wiele gatunków owadów rozpoznałem na podstawie zamieszczonych opisów i pięknych ilustracji. Obserwując zainteresowanie moich wnucząt treścią tego dzieła, polecam go również tym którzy mają dzieci w wieku szkolnym, jako lekturę uzupełniającą z zakresu biologii.
Oprócz okładki zaprezentowałem jedną ze stron poświęconych owadom.
Format 210x297 mm. Stron 384. Oprawa płócienna z obwolutą.
Mietek.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Kilka lat temu otrzymałem od przyjaciela w prezencie książkę traktująco o roślinach niezwykłych, rosnących na świecie w liczbie ponad 25.000 gatunków, z których stworzono ponad 110.000 odmian hybrydowych. Oczywiście mowa tu o storczych, zwanych również orchideami. Sam mam bardzo mgliste pojęcie o tych roślinach, chociaż są podstawowym kwitatem jaki lubię ofiarować Małżonce przy okazji Jej swiąt.

Oto ta książka:

Ultimate Orchid. Autor: Thomas J. Sheehan. Wydawca: DK Publishing Inc. New York 2001.


Książka wydana została przy współudziale Smithsonian Instytution oraz American Orchid Society. Na wstępie charakteryzuje te obie instytucje a następnie omawia historię storczyków od Konfucjusza po czasy dzisiejsze oraz oraz odpowiada na pytanie "Co to jest orchidea".
Główną część książki zajmują opisy i świetne zdjęcia cudownych kwiatów orchidei, odnoszące się do następujących rodzin: Paphiopedilum, Cymbidium, Oncidium, Cattleya, Pleurothallidis, Dendrobium,Vanda, Phalanopsis i botanicznych.
Druga część książki traktuje o uprawie storczyków, podłożach, doniczkach i pojemnikach, szkodnikach, chorobach i sposobach zapobiegania im.
Książka napisana jest w języku angielskim.
Format: 235x285 mm. Stron: 160. Oprawa twarda z obwolutą.
Mietek.
KBM
100p
100p
Posty: 156
Od: 17 paź 2008, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Nałęczowa

Post »

Witam serdecznie!
Przedstawiam pozycję, której tu nie znalazłem.
Autor-Karlheinz Jakobi, tłum. z ang. -dr Hejena Wiśniewska-Grzeszkiewicz, wyd.-MULTICO Oficyna Wydawnicza
Warszawa 1998.
Obrazek


Moim zdaniem jest dobrą pomocą szczególnie dla osób rozpoczynających przygodę z różami. Podaje w zwięzłej i przystępnej formie
całą tematykę. Podział na grupy odmian i na zastosowanie, sadzenie, pielęgnacja, cięcie, rozmnażanie, ochrona i trochę miłych ciekawostek. Walorami jej są; dobre zdjęcia, kolorowe ryciny i ciepła tonacja. jedyną wadą jest mała objętość. KMB
Bogdan
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Widziałam, że w katalogu są już pozycje dotyczące storczyków, więc wklejam jeszcze inne o tej tematyce, żeby było do kompletu.

Obrazek

Brigitte Coede- ''Storczyki"- wyd. Świat Książki, Warszawa 2005 r., stron 155
Porady i wskazówki dotyczące ok.70 rodzajów storczyków, wiele barwnych zdjęć.

Obrazek

Jorn Pinske- "Storczyki w domu"-wyd.Klub Dla Ciebie, Warszawa 2007r., str.143
Poradnik dotyczący pielęgnacji różnych rodzajów storczyków wraz z ich charakterystyką, duża ilość barwnych fotografii.

Obrazek

Joachim Erfkamp- "Storczyki''- wyd.Świat Książki, Warszawa 2008r., stron 140.
Poradnik dotyczący pielęgnacji różnych rodzajów storczyków oraz ich charakterystyka, ponad 250 kolorowych fotografii.

Obrazek

Joachim Erfkamp- "Storczyki w mieszkaniu"- wyd.DeltaW-2, Warszawa, stron 95.
Mini poradnik o uprawie i pielęgnacji wybranych rodzajów storczyków. Kalendarium pielęgnacji dla różnych rodzajów, wiele barwnych zdjęć.

Obrazek

"Storczyki" z serii 'Rośliny w domu"- wyd.Muza S.A.- Warszawa 1992r., stron 63
Ogólne informacje o uprawie i pielęgnacji storczyków, duzo barwnych fotografii.

Ksiązki te uzupełniają się pod względem charakterystyki i pielęgnacji różnych rodzajów storczyków.
KBM
100p
100p
Posty: 156
Od: 17 paź 2008, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Nałęczowa

Post »

Witam serdecznie. Prezentuję moje książki:
Obrazekautorem jej jest dr Włodzimierz Wałęza, Wydawnictwo Działkowiec Sp.z o.o. Warszawa 2003 r..
To naprawdę dobra książka, choć troszkę za mała. Przedstawia chyba wszystkie aspekty tego tematu. Funkcje i rodzaje ż-ów oraz rzeźby roślinne, wiadomości o uprawie, przegląd najważniejszych drzew i krzewów do formowania i na żywopłoty oraz zestawienia roślin.
Obrazekzawiera opisy powszechnie występujących u nas gatunków i dość dobre ich fotografie.

Obrazek Obrazek obie choć mają różnych autorów są podobne. Opisują najważniejsze szkodniki występujące w naszych ogrodach, ich biologię i szkodliwość. Opatrzone są dobrymi zdjęciami. Wydawnictwo Plantpress z Krakowa.

Obrazek na koniec książka nie należąca do mnie, ale zdecydowałem się zaprezentować ją bo jest, moim zdaniem wartościowa, szczególnie dla osób zajmujących się w swoim gospodarstwie domowym przetwarzaniem owoców, również i w celach leczniczych.
Obrazek Przewodnik oprócz opisu 300(tylko) gatunków ze zdjęciami, podaje nieco porad tyczących sadzenia, pielęgnacji,oraz słowniczek i indeks nazw.
ObrazekTą niewielką książeczkę zdecydowałem się zamieścić, mimo że poleca do zwalczania chorób i szkodników wyłącznie środki chemiczne, a domowe, tradycyjne zupełnie pomija. Ale zawiera chyba wszystkie wiadomości potrzebne do właściwego obchodzenia się z różami. Walorami jej są dobre ilustracje i rzeczowe opisy.
Bogdan
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Nie będę powarzać tych samych tytułów książek, które były wcześniej już przytoczone lecz dodaję to czego jeszcze nie było a stanowi (przynajmniej dla mnie) ciekawą lekturę.
Książka ta pozwala nam poznać jaki to ten nasz Księżyc ma wpływa na nasze roślinki i nie tylko..... uczy innego spojrzenia na świat i przede wszystkim cierpliwości.
Nie zraża mnie fakt, że mogę się spotkać z pewnego rodzaju drwiną.
Oto ona:
Obrazek

"KALENDARZ KSIĘŻYCOWY"

Wydany przez Wydawnictwo KOS Katowice 2007r.
Liczba stron 222 A5 miękka okładka.

Zawartość:
Faza księżyca i pozycja zajmowana przez Księżyc w znaku Zodiaku posiada przemożny wpływ na ludzkie życie.
Wybór właściwego momentu postepowania częstokroć decyduje o sukcesie albo porażce w wielu dziecinach życia.

Johanna Paungger wraz z mężem Thomasem Poppe wychowali się w środowisku, w którym wiedza ta pozostała przez stulecia żywa i jako pierwsi zaprezentowali ją milionom ludzi.
W książce znajdują się rady oraz porady dotyczące m.in.:
-lecznictwa holistycznego,
-zdrowego odżywiania się,
-skutecznych sposobów wykonywania prac wgospodarstwie domowym,
-pracy w ogrodzie i na polu bez użycia chemii i nawozów sztucznych.

Ksiązka ta zawiera kalendarz księżycowy do roku 2009 włącznie.
Życzę miłej lektury i pozdrawiam cieplutko. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”