Skimmia japońska -wymagania,problemy

Drzewa ozdobne
Kacha
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 sty 2008, o 11:12
Lokalizacja: Gdańsk

Skimmia japońska -wymagania,problemy

Post »

Skimmia japonica (Skimmia japońska) ? należy do rodziny Rutaceae (ogrodnicy zaliczają ją do roślin wrzosowatych wysokich). Jest to zimozielony krzew do 1m wys., o skórzastych, zielonych liściach, od spodu srebrzystych. Kwiaty ma białe, słodko pachnące, zebrane w grona, kwitnie III ? V. Jesienią pojawiają się szkarłatne, kuliste owoce (jagody) utrzymujące się do wiosny. Egzemplarze mogą być rozdzielnopłciowe lub obupłciowe (męskie mają jaśniejsze pędy a często biało obrzeżone liście); owocują tylko żeńskie. Jej naturalnym środowiskiem są górskie lasy Japonii o chłodnym choć bezmroźnym klimacie.
Skimmia potrzebuje gleby kwaśnej, bogatej w próchnicę, wilgotnej a zarazem przepuszczalnej. Może być ziemia do różaneczników.
Stanowisko jasne, ale nie w pełnym słońcu. Rośnie też w miejscach zacienionych. W lecie można wystawić na zewnątrz. W zimie stanowisko przewiewne, temp. ok 10 st.C.
Podlewanie miękką wodą, utrzymywać stałą wilgotność podłoża. Nawożenie co 2 tygodnie nawozem dla azalii. Zimą ograniczamy podlewanie.
Roślina wolno rosnąca, nie wymaga przycinania.
Rozmnażanie: z sadzonek wierzchołkowych - ukorzenianie trwa wiele miesięcy.
Czasami udaje się ją przezimować na zewnątrz przy łagodnych zimach. Chroniona przed zimowym słońcem nie przemarza. Jeżeli liście zbieleją na mrozie, odrosną. Na stanowiskach osłoniętych żyją wiele lat i rozrastają się w szerokie krzewy.
Uwaga: każda część rośliny jest trująca!
Obrazek Obrazek
Kacha
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 sty 2008, o 11:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Swoją Skimmię kupiłam dziś jeszcze nic o niej nie wiedząc ( osoby z Trójmiasta zachęcam do odwiedzenia tego sklepu! Mają teraz duży wybór ciekawych roślin! ) . Urzekły mnie jej cudownie pachnące drobne kwiatki. Wybrałam taką jeszcze w pączkach, ale obok stały całkiem rozkwitnięte, prześliczne.

Obrazek Obrazek

Odmiana 'Rubella'.
Awatar użytkownika
Abudabi
500p
500p
Posty: 586
Od: 19 mar 2007, o 19:04
Lokalizacja: Łódź

Post »

Piękna jest ta Rubella - chodzę kolo niej od miesiąca, i w OBi i w LM.
Wiemy jak znosi centralne ogrzewanie zimą? :D
Pozdrawiam - Justyna
Kacha
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 sty 2008, o 11:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Moja Skimmia pięknie rozkwitła:
Obrazek
Obrazek

Przesadziłam ją w ziemię dla różaneczników i teraz już częściowo przekwitła, ale za to wypuszcza mnóstwo młodych listków. Muszę przyzanać że rosną w bardzo szybkim tempie :D
Obrazek
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nie wiem skąd ta wiedza na temat skimii i tego, że w zimie ma mieć temperaturę +10stopni. U mnie od trzech lat rośnie w ogrodzie i zniosła w pierwszą zimę po posadzeniu (owinięta agrowłókniną) -22 stopnie. Od dwóch lat w ogole jej nie okrywam.
Kacha
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 sty 2008, o 11:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Pisząc o skimmi opierałam się na książce "Mieszkamy wśród kwiatów" Margot Schubert, Rob Herwig oraz na informacjach znalezionych na forum ogrodniczym Oleander.pl. Podejrzewam że takie doświadczenia w zimowaniu tej rośliny miał użytkownik który ją opisał. Napisałam że łagodne zimy przeżywa na zewnątrz, dwie ostatnie chyba właśnie takie były więc zgadza się to z Twoimi doświadczeniami :) Jeśli Twoja skimmia przeżyła osłonięta w temp. -22'C to super :D
jozefa.w
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 18 sty 2008, o 20:32

Post »

Dzisiaj kupiłam ta rośline i mam pytanie czy to jest kwiat do mieszkania czy do ogrodu i czy jest trujący (zagrażajacy)
ps jestem nowa na forum ale oglądam wasze kwiaty doniczkowe i uczę się dlatego proszę o odpowiedź

Obrazek
Kacha
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 sty 2008, o 11:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Każda częśc tej rośliny jest trująca. Nadaje się do domu i do ogrodu, jednak na zimę trzeba ją zabezpieczać przed mrozem.
LUKA1973
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 wrz 2008, o 09:35

Skimia japońska ( Skimmia japonica )

Post »

Bardzo proszę o pomoc w zidentyfikowaniu tej pięknej rośliny..... z góry dziękuję za wszelkie sugestie jak ją uprawiać

Obrazek
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Wydaje mi się, że to skimia japońska :roll:
Pozdrawiam, Jagoda
Geo
50p
50p
Posty: 79
Od: 15 lut 2008, o 14:19
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Moja skimmia zrzuciła zeszłoroczne kwiaty w lipcu i teraz tworzy nowe pąki.
November - pamiętaj żeby swoją posadzić w cieniu!
Awatar użytkownika
fgora
200p
200p
Posty: 356
Od: 16 lis 2008, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Skimia

Post »

W tamtym miesiącu kupiłem skimie która kwitnie i nie wiem co zrobić z pędem po przekwitnięciu ... obciąć czy zostawić ..... i czy warto ją wysadzić do ogrodu bo na razie mam ją w domu
Pozdrawiam Filip
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Po przekwitnięciu obcinam same kwiatostany, ale nie za nisko, z kątów liści pod kwiatostanami zaczną wyrastać nowe przyrosty, wiec musi tam zostać odpowiednio długi kawałek "żywej" łodygi.Obcięty za krótko kikut może ulec zamarciu w całości razem z pąkami wzrostowymi.Młodą roślinkę najlepiej przesadzić do większej doniczki z kwaśną ziemią i dopiero pod koniec lata jak się zaaklimatyzuje, zahartuje, dobrze ukorzeni posadzić w ogrodzie w luźnej przepuszczalnej ziemi i osłoniętym stanowisku.

Nie wiem jak to jest , ale ja mam dwie skimmie 'Rubella", jedną w gruncie, a drugą w donicy (3 letnie) i ta, która jest w donicy ma znacznie większe kwiatostany i ciemniejsze liście (jak dla mnie to najbardziej ozdobna jest w czasie kiedy ma czerwone pączki), a rosnąca w gruncie wytwarza tylko niewielkie i jest znacznie mniej ozdobna, choć liście wyglądają zdrowo :? Zauważyłam takie zjawisko nie tylko w moim ogrodzie :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”