Mały sucholubny zbiorek

Zablokowany
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Mały sucholubny zbiorek

Post »

Witajcie.
Długo już Was wszystkich podglądam i jakoś nie mam chyba śmiałości wmieszać się w Wasze wątki. Szczerze podziwiam Wasze kolekcje, bez wyjątku (co poniektóre wręcz zwalają z nóg), i czerpię wiedzę z Waszych doświadczeń. Dopiero tu dotarło do mnie, jak wiele fundamentalnych błędów popełniłam, opiekując się moimi kaktusikami. Staram się powolutku je naprawiać. Do tej pory zadawałam jedynie pytania, jako osoba NN. Nieładnie tak z mojej strony, wybaczcie. Może jeżeli troszeczkę pokażę się z tej roślinnej strony, nadrobię braki dobrego wychowania :wink:
Na początek dodam, że nie traktuję swojego zbioru, jako kolekcji. Zawsze był to głównie ozdobnik w pokoju. Nie posiadam zbyt wielu okazów, z racji małej przestrzeni do wykorzystania. Niestety parapety, a właściwie jeden dla kłujących, nie jest adekwatny do pragnień. Wolę jednak porządnie zadbać o te, które posiadam, i dać im maksimum dobroci "zaokiennej", niż upychać na siłę po kątach, ze szkodą dla nich samych. Choć rozważam rozbudowę parapetu, lub eksmisję roślinek z sąsiedniego :D
To chyba tyle słowem wstępu.
W takim razie kilka z moich maluszków:
Opuntia microdasys
Obrazek
Oreocereus (trollii?)
Obrazek
Haworthia attenuata
Obrazek
Tu wciąż nierozpoznany (Gymno czy Coryphantha)
Obrazek
Mammillaria bombycina w stanie opłakanym (po cięciu z gnijącej kępy, nie wiem czy wypuści korzenie)
Obrazek
Tu jej stan pierwotny. Próba ratowania spełzła na wyrzuceniu trzech z pięciu :(
Obrazek
Oba poniżej wydają mi się tym samym, ale głowy nie dam ściąć. Notocactus leninghausii?
Obrazek Obrazek

Oczywiście staram się identyfikować sama, co zapewne owocuje niejednym błędem. Poprawki mile widziane. Wkrótce pokażę kolejne moje maleństwa.
Pieterek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 lis 2010, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Puławy

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Nie w ilości siła :wink:. twoje kaktusy są piękne (pfu pfu na psa urok), i nie przejmuj się ilością bo jak już pisałem czynnikiem dobrej kolekcji nie jest liczebność, lecz jakość ;:138 powodzenia w uprawie :D
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Dziękuję za dobre słowo :) Oczywiście to nie są wszystkie moje kaktusiki. W międzyczasie przedstawię resztę mini zbioru. Wiem tylko, że ten wkrótce się zwiększy. Czekam na otwarcie gliwickiej palmiarni :D A jako, że rodowita ze mnie Gdynianka (choć o kaktusiarni w Rumii dowiedziałam się dopiero stąd :oops: ), pewnie i tam zawitam nie raz. Choć po wrześniu wolę nie kupować roślinek, w obawie, że nie zdążą zaklimatyzować się u mnie do okresu zimowania. Poza tym, sporą część parapetu zajmują mi...
Obrazek Obrazek

... a po przesadzeniu zwolni się nieco miejsca :D

A tak na marginesie, odnośnie ilości... Po przeczytaniu i obejrzeniu wątku blabla, gdzie była wzmianka o 20tys kaktusów, moja równowaga psychiczna została mocno zachwiana. Opadły mi ręce, szczęka, a moje miernotki wydały mi się czymś godnym politowania :oops: . Jednak trzeba umieć cieszyć się tym, co się ma.
babojola
200p
200p
Posty: 269
Od: 25 maja 2009, o 16:42
Lokalizacja: Słubice

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Witam :D
Piękne kaktusiki ;:63 , na pewno masz tam coś jeszcze w zanadrzu?
A cóż to takiego rośnie w tych mini szklarenkach?



Pozdrawiam Jola :wit
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

w szklarence chyba rosnie adenium?:)
Przemek_M
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 6 lip 2011, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Też wydaje mi się że to Adenium :wink:
Jeżeli tak to można wiedzieć jaki substrat koleżanka użyła??Pytam, ponieważ też planuję wysiać Adenium ;:224

Pozdrawiam
Przemek :)
Awatar użytkownika
AloesIk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1840
Od: 23 lut 2011, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Witam Cię na Forum :wit
Kolekcja spora , ładna opuntia , Adenium też fajne
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

sokolica pisze:(...)
Mammillaria bombycina w stanie opłakanym (po cięciu z gnijącej kępy, nie wiem czy wypuści korzenie)(...)
Dlatego warto pomyśleć o zmianie substratu na bardziej mineralny i drenażu, żeby podobne sytuacje się nie zdarzały :wink: Szczęście, że to zwyczajna mamilaria, gorzej jeśli byłaby to wartościowa roślina wtedy trudniej byłoby przeboleć jej stratę.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Jolu, Filigranowa27 oczywiście adenium :)

Przemek_M ja mieszam ziemię do kaktusów z piaskiem, perlitem i włóknem kokosowym. Nie trzymam się sztywno proporcji, raczej tak na oko, wszystkiego po 1. Pierwszy wysiew zupełnie mi się nie udał. Zawilgociłam :oops: Ale już następny 80% sukcesu. A może to dlatego, że trafiłam na duuuużo lepszą, słoneczną pogodę, ponieważ wyszły już po trzech dniach :D Polecam Tobie III części o Róży Pustyni w dziale wyżej. Tam jest cała kopalnia wiedzy i ogrom fachowców.

AloesIk miło mi...

Artur89 myślę, że odpowiednio mieszam substrat (ziemia+żwirek+piasek+perlit), a drenaż to podstawa. Taką niestety kupiłam. Nie widziałam tego, co działo się wewnątrz. Tu już o tym pisałam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6&start=84 Zastosowałam się do rad i ... 3 zmarniały. Pozostałe mają jeszcze szansę. Mam nadzieję.

Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
phoebs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1956
Od: 20 wrz 2008, o 01:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radawiec k. Lublina

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

:wit wśród wariatów kaktusowych :wit
najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz, one przyjdą same...
Moja kolekcja kaktusów
pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Zwróciłem uwagę na substrat na podstawie dwóch ostatnich zdjęć (nie mówię o tych z Adenium). Reszta ma na wierzchu keramzyt/gruby żwir także nie wiem jak wygląda podłoże.
Porównaj z w czym siedzą moje rośliny choć nie mówię, że żwir musi mieć taką frakcję )1-3mm) - ja taką zastosowałem bo poprzednia frakcja 0.8-1.0 wydawała mi się za drobna.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Zdjęcia Notocactusów (o ile to one) są przed przesadzeniem :) A żwirek chyba faktycznie mam ten drobniejszy.

Cześć Phoebs :wit
Przemek_M
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 6 lip 2011, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Dzięki wielkie za info dotyczące substratu ;:180 Idę trochę poczytać o Róży Pustyni :wink:

Pozdrawiam
Przemek :)
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”