Nawożenie trawnika

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
akselb3
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 18 maja 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Trawnik - jakie nawozy oraz inne pytania

Post »

Co możecie polecić na bardzo szybki wzrost trawy ? Planujemy przyjęcie i trawa jest trochę przyblokowana, poleci ktoś coś naprawdę mocnego?
shawo

Re: Trawnik - jakie nawozy oraz inne pytania

Post »

co na bardzo szybki wzrost to nie wiem ale mam pytanie. czy mozna zrobic cos ze strasznie szybko rosnaca trawa?? bo mam wlasnie taki problem i czasem nie chce mi sie kosic a trawa rosnie dosyc szybko;p
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Trawnik - jakie nawozy oraz inne pytania

Post »

Saletra amonowa.
wibra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 mar 2012, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy oraz inne pytania

Post »

gemciu
czytam i czytam i nadal glupi jestem.A wiec polecasz polifoska oraz saletre amonową czy wystarczy tylko polifoska teraz tzn.w okolicach kwietnia.mam jeszcze 1 pyatnei do Ciebie z innej beczki.Zakupiłem teraz aerator wraz z wertykulatorem.Powiedz mi co 1 stosowac:aerator czy wert.oraz czy to sie robi 1 po 2 czy sa jakies odstepy?Wielkie Dzięki za pomoc.
ster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 17 paź 2011, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Góry Kamienne

Re: Trawnik - jakie nawozy oraz inne pytania

Post »

Jestem posiadaczem trawnika ok. 30 lat, 800m2. To co napisał "gemciu' to wszystko prawda. Markety kuszą nas nawozami różnego rodzju, a ceny są kosmiczne. Wystarczy wiedzieć, że do wzrostu trawnika i jego pięknej zieleni potrzebny jest azot i woda. Jeżeli gleba jest cięzka gliniasta to najlepszym nawozem jest saletra wapniowa. Przy glebie lekkiej saletra amonowa.
odpowiedź do "wibry': Dużo zależy od gleby i wieku trawnika. Jeżeli trawnik jest młody polecałbym areator przy starszym można stosować co się chce. Ja mam ziemię gliniastą i stary trawnik więc stosuję wertykulację. Stosuję ją tylko raz na sezon przed rozpoczęciem wegetacji tzn teraz jeżeli ziemia wystarczająco obeschła.
wibra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 mar 2012, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy oraz inne pytania

Post »

Z tego co mi wiadomo to trawnik ma ok.20 lat poniewaz dom ku[iłem 7 lat temu.W ubiegłym roku zrobiłem wertykulacje i podsiewkę trawą.Nie stosowałem polifoskliej bo obawiałem sie ze trawa bedzie rosła jak szalona a mam ok.1000m2 do koszenia.Czy w tym roku również zrobic wertykulacje z podsiewką czy już aeracje?Dziekuje
ster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 17 paź 2011, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Góry Kamienne

Re: Trawnik - jakie nawozy oraz inne pytania

Post »

Nic nie dosiewaj. Chyba, że są place bez trawy. Zrób wertykulację, podsyp nawozem i czekaj na efekty. Tylko nieprzesadzaj z nawożeniem, bo w maju nie nadążysz z koszeniem.
wibra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 mar 2012, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy oraz inne pytania

Post »

OK.Sieje ręka ale myślalem o czymś takim nie podajemy linków do Allegro. Comcia ,ale czy warto?Dzięki za odp.aha,nie wiesz jaką wydajnośc polifoskiej zastosowac na taki obszar?
ster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 17 paź 2011, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Góry Kamienne

Re: Trawnik - jakie nawozy oraz inne pytania

Post »

Ja sypię z ręki na oko. Myślę, że ok 0,5 kg na 100m2.Zależy to przede wszystkim od rodzaju nawozu. Jeżeli w zeszłym roku trawnik był nawożony nawozem wieloskładnikowym, to w tym wystarczy saletra amonowa lub wapniowa ewentualnie saletrzak. ;:108

-- 15 mar 2012, o 18:57 --

Polifoska bardzo dobry nawóz na trawnik. Trzeba tylko pamiętać, że ma tylko 4 lub 6% azotu. Jeżeli trawnik jest zdrowy dobrze zakorzeniony to OK. Gdy jest lichy to trzeba mu trochę więcej azotu w czasie wegetacji.
villa77
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 4 maja 2011, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam wszystkich! Wiem że kilka osób odeśle mnie do innych postów ale mam konkretne pytanie: Jak często zasilać trawnik nawozem? Pierwszy raz "dokarmiałem" go na początku kwietnia. Będę wdzięczny za konkretną odpowiedz. Dziękuję i pozdrawiam forumowiczów :wit
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Nawożenie trawnika

Post »

W zasadzie większość właścicieli trawników zasila swój trawnik ( przynajmniej ja to robię), dwa razy w roku, na wiosnę gdy tylko śnieg zniknie i podeschnie trawa, a więc w marcu lub na początku kwietnia, oraz na początku lata. Ja drugi raz zasilam trawnik w końcu czerwca, i staram się nie przekroczyć ostatniego terminu, w jakim bez szkód dla trawnika jest termin ( nie później niż) 10 lipca.
villa77
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 4 maja 2011, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Dziękuje za odp Panie Tadeuszu. Wiem że jest Pan autorytetem na tym forum więc zastosuję się do Pana rad, ale nie ukrywam że kusiło mnie tak ze 3 razy (od kwietnia do lipca) sypnąć troszkę nawozu :wink:
W tamtym roku miałem mały problem z trawnikiem. Stracił koloryt, był gęsty, prawie zero chwastów, ale barwa raczej żółtawa niż zielona. Zastanawiałem się czy oprysk Starane mógł jej zaszkodzić. Wtedy trawnik miał dopiero rok.
W tym roku postawiłem na solidne nawożenie, regularne grabienie, podlewanie. Jak na razie jestem zadowolony, ale ciekawi mnie czy ktoś z forumowiczów miał podobne problemy z trawnikiem? Teraz stosuję tylko usuwanie chwastów mechaniczne. Trochę z tym zabawy ale tak się składa ze mam bzika na punkcie "trawnikowego dywanu" więc nie pękam.
Jeśli ktoś miał podobny problem co ja to proszę o wymienienie się opiniami. Pozdrawiam.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Ja , pisałem o podstawowym nawożeniu trawnika co nie oznacza , że nie można określone dawki nawozu podzielić na mniejsze dawki i wysiewać je co pewien czas , by zmieścić się w zakreślonym terminie.

Ja , na swój trawnik, sypię nawozy ręcznie, co powoduje że nawóz nie jest wszędzie równo rozsypany, dlatego też , rozrzucając nawóz rozsypuję go 2/3 dawki na początku, a później, widząc po kolorze trawy ( tam gdzie są jaśniejsze plamy na trawniku), uzupełniam "mijaki" tak by na całym trawniku trawa miała jednakowy kolor.

Jeżeli opryskiwałeś "roczny" trawnik, od chwastów, to nie powinieneś trawie robić krzywdy. To że młody trawnik ma niezbyt zielony kolorek, to nie jest tak źle, na niedożywionym trawniku, mocniej ukorzenia się trawa ( w poszukiwaniu pokarmu), co w kolejnych latach, trawnikowi wychodzi tylko na dobre, gdyż wtedy jego korzenie są mocno rozrośnięte w ziemi, i nie boją się byle jakich przesuszeń podłoża.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”