Tak sie wszystko zaczęło...

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tak sie wszystko zaczęło...

Post »

Wiktorio, tempo Twojego wątku jest niesamowite i muszę napisać to co sama często czytam, chwilę mnie nie było, a tu tyle do nadrobienia ;:113
Następne fajna historia i pomysł :uszy
Awatar użytkownika
victorys
200p
200p
Posty: 367
Od: 11 lut 2011, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwów / Grajewo

Re: Tak sie wszystko zaczęło...

Post »

No to nadszedł czas przedstawić wam kolejnego, czwartego storczyka, który trafił pod moją opiekę. Na początek jak zwykle krótki wstęp :wink:
Otóż zazwyczaj po pracy zajeżdżamy do sklepu po jakieś drobne zakupy typu bułeczek na śniadanie itp... Jako że najbliżej od nas są sklepy LIDL oraz Biedronka, to najczęściej zakupy są robione właśnie tam. Czasami w Lidlu można kupić różne ciekawe rzeczy przeważnie produkcji niemieckiej, dlatego lubimy tam czas od czasu zajrzeć i pooglądać.
To był chyba weekend... W Biedronce byliśmy dnia poprzedniego, więc postanowiliśmy przejść się do Lidla. Idziemy, idziemy.. i nagle ja mówię do swego P.:
- zobacz, do Lidla zawsze różne ciekawe rzeczy przywożą, czy nie mogli by choć z raz przywieźć storczyki? Na pewno były by jakieś inne niż tylko falenopsisy... Nie zdążyłam ja nawet sokończyć swej myśli, jak weszliśmy do sklepu i pierwsze co ja ujrzałam był regał ze storczykami :shock: i nie były to falenopsisy :shock: Nie mogłam uwierzyć w to co widzę. Hmm.. czyżby myśli potrafią się materializować? :roll: i to tak szybko?!
Nie liczyły się już inne zakupy, bo teraz najważniejsze było wybranie jakiegoś ładnego okazu. Było kilka już przekwitających, kilka z mocno pomarszczonymi psb, kilka z połamanymi pędzikami, ale dało się coś tam wybrać. Cena niestety nie była zaskakująco niska (około 29zł), ale dobrze, że w Lidlu na odmianę od Biedronki można płacić kartą :heja
Tak więc w moje rece trafił ten oto przedstawiciel grupy Oncidium:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po przyniesieniu go do domu powstało zasadnicze pytanie: i co dalej? Powyższe zdjęcia umieściłam w wątku Leszka (wtedy jeszcze nie orientowałam się w forum :oops: i zarejestrowałam sie tu po to, by szukać pomocy w identyfikacji storczyka i zasadach jego pielęgnacji) Ale nie uzyskawszy odpowiedzi sama zaczęłam szukać na różnorodnych innych forach oraz stronkach www nie tylko polskich. No i w miedzyczasie robiłam też zdjęcia dla mego nowego nabytku:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na szczęście jego dokładną nazwę znalazłam w miarę szybko, a brzmi ona: Oncidium Sharry Baby
Ten storczyk oprócz swych ślicznych małych kwiatuszków jest na dodatek pachnący, a szczególnie intensywnie pachnie w słoneczne dnie. Jego zapach z daleka przypomina taki zapach jaki się czuje jak wejdzie do kwiaciarni :D Trudny do opisania, ale bardzo ładny.
I oto w pełni kwitnienia

Obrazek

Obrazek

Kupiłam go z jednym kwitnącym pędzikiem i jednym rosnącym. U mnie rozwinął kolejne 2 pędziki, więc w sumie miał 4 ;:138 Jedne kwiatuszki przekwitały, drugie zakwitały i cały czas pachniał.
Minęło trochę ponad miesiąc jak przestał kwitnąć i u podstawy starej psb "coś" dojrzałam:

Obrazek

to były młode psb :tan

Obrazek

A obecnie wygląda tak (zdjęcie wczorajsze):

Obrazek

Trochę mu żółknie najniższy listek, ale to chyba raczej rzecz naturalna niż jakieś uszkodzenie, poparzenie czy choroba, więc się tym nie martwię. Maluszek ten przeżył też jeden wypadek przy którym zgiął mu się środkowy liść, ma małą bliznę w miejscu zgięcia, ale to raczej nic poważnego.
No cóż pozostaje czekać, aż młode psb urosną i zaczną puszczać pędziki ;:138

Aha! no i mało nie zapomniałam napisać najważniejszego - od tamtej pory więcej nie widziałam storczyków w naszym Lidlu...
Chyba muszę znowu jakoś sprawić by moje myśli się zmaterializowały ;:15
Pozdrawiam, Wiktoria
Uśmiechami malowane twarze ludzi - to lubię! Pogoda ducha to moja droga, na pewno się nie zgubię!
Tak się wszystko zaczęło...
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tak sie wszystko zaczęło...

Post »

Wiktorio, zamiast pachnących bułeczek trafił Ci się pachnący storczyk ;:138
Widzę, że przesadzony ;:108 Miał jakąś bryłę trzymającą długo wodę ? Zawsze jak kupuję coś innego niż Phalaenopsisa to od razu przesadzam, bo wyciągam błotko :x
Awatar użytkownika
victorys
200p
200p
Posty: 367
Od: 11 lut 2011, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwów / Grajewo

Re: Tak sie wszystko zaczęło...

Post »

Lucynko, ja przesadzam wszystkie swoje nowo kupione storczyki czy to kwitnące, czy przekwitające czy rozwijające pąki. Niemal każdy mój storczyk przyniesiony ze sklepu miał pasażerów na gapę lub był wsadzony w jakieś badziewne podłoże. Wychodzę z założenia, że lepiej od razu zrobić z kwiatkiem porządek i dołączyć go bezpiecznie do pozostałej gromadki niż ma się adoptować, a później znów narażać go na stres związany z przesadzaniem.
Storczyk przyniesiony do domu tak czy inaczej przezywa jakiś tam stres z powodu zmiany dotychczasowego miejsca, więc wolę od razu stworzyć mu dobre warunki i niech przyzwyczaja się do nowego otoczenia w nowym podłożu. :D Do tej pory (odpukać w niemalowane) takie natychmiastowe przesadzenie jeszcze na żadnego źle nie wpłynęło :D
Pozdrawiam, Wiktoria
Uśmiechami malowane twarze ludzi - to lubię! Pogoda ducha to moja droga, na pewno się nie zgubię!
Tak się wszystko zaczęło...
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tak sie wszystko zaczęło...

Post »

Ja robię podobnie ;:108 Wyjątek stanowią tylko nieliczne w idealnym stanie i dobrym podłożu, wtedy czekam aż storczyk przekwitnie ;:108
Awatar użytkownika
victorys
200p
200p
Posty: 367
Od: 11 lut 2011, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwów / Grajewo

Re: Tak sie wszystko zaczęło...

Post »

Przed chwilą zakupiłam sphagnum na allegroo! :tan Stwierdziłam,że nie ma szans na znalezienie go w sklepie.
Żeby ten sphagnum sam się nie nudził w paczce na poczcie, dorzuciłam do niego sadzonkę pH.bellina wild "selected" :lol:
Szkoda tylko, że wysyłka dopiero po 25.07... Podejrzewam, że z powodu urlopu sprzedającego. No ale cóż..czekamy ;:65
Pozdrawiam, Wiktoria
Uśmiechami malowane twarze ludzi - to lubię! Pogoda ducha to moja droga, na pewno się nie zgubię!
Tak się wszystko zaczęło...
Awatar użytkownika
victorys
200p
200p
Posty: 367
Od: 11 lut 2011, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwów / Grajewo

Re: Tak sie wszystko zaczęło...

Post »

miau pisze:O, widzę że kupowałaśu pani B.J. :lol:
Moje maluchy są z tego źródełka, zdrowiuteńkie i silne.

Zaglądałaś może już do wątku Eli/gezjerki? Ostatnio właśnie podała kilka wskazówek jak sobie radzić z tymi okruszkami. Tak pytam, bo w sumie nie wiem czy masz z nimi jakieś doświadczenie :wink:
Eeeemm, jeszcze nie znam Eli/gezjerki, postaram sie jakoś odszukać jej wątek. Jestem tu dopiero od kilku dni :wink: To znaczy zarejestrowałam się jeszcze zimą, ale aktywnie uczestniczyć w formum zaczełam dopiero od początku tego tygodnia ;:224
Skad wiesz, że kupowałam u Pani B.J? Ale skoro piszesz, ze twoje maluchy od tej Pani sa zdrowe, to ta wiadomość nastraja mnie bardzo optymistycznie :D Bo różnie to bywa z zakupami "w ciemno" :?
Pozdrawiam, Wiktoria
Uśmiechami malowane twarze ludzi - to lubię! Pogoda ducha to moja droga, na pewno się nie zgubię!
Tak się wszystko zaczęło...
Awatar użytkownika
victorys
200p
200p
Posty: 367
Od: 11 lut 2011, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwów / Grajewo

Re: Tak sie wszystko zaczęło...

Post »

Ok, wrzuć linka, to może szybciej będzie jak samodzielne szukanie. A wysyłka sadzonki była 11zł, więc się skusiłam :wink:
ciekawe ile czasu potrzebuje taka sadzonka by osiagnać dojrzałość i wypuścic pierwszy kwiatek :?:
Pozdrawiam, Wiktoria
Uśmiechami malowane twarze ludzi - to lubię! Pogoda ducha to moja droga, na pewno się nie zgubię!
Tak się wszystko zaczęło...
Awatar użytkownika
victorys
200p
200p
Posty: 367
Od: 11 lut 2011, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwów / Grajewo

Re: Tak sie wszystko zaczęło...

Post »

Mam pytanie do wszystkich odwiedzających mój skromny wątek.
Moja koleżanka od dłuższego czasu uprawia storczyki i po raz pierwszy urosło jej coś takiego (niby pedzik i kieiki 2w1)
Czy ktoś z was może miał lub widział coś podobnego kiedykolwiek? :shock:

Obrazek

Obrazek

Dodam, że to coś jeszcze nie wykształciło własnych korzonków. ;:218
Pozdrawiam, Wiktoria
Uśmiechami malowane twarze ludzi - to lubię! Pogoda ducha to moja droga, na pewno się nie zgubię!
Tak się wszystko zaczęło...
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tak sie wszystko zaczęło...

Post »

Raczej nie wykształci korzonków, to tylko pęd z listkami, nie keiki. Widziałam już takie, ale nigdy nie słyszałam, żeby wytworzyło się z tego keiki :roll:
Awatar użytkownika
victorys
200p
200p
Posty: 367
Od: 11 lut 2011, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwów / Grajewo

Re: Tak sie wszystko zaczęło...

Post »

Czyli to sobie tak zostanie i będzie rosło razem ze storczykiem? :shock:
Czym jeszcze te kwiaty mogą nas zaskoczyć? :roll:
Pozdrawiam, Wiktoria
Uśmiechami malowane twarze ludzi - to lubię! Pogoda ducha to moja droga, na pewno się nie zgubię!
Tak się wszystko zaczęło...
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tak sie wszystko zaczęło...

Post »

Pędzik będzie rósł, a chorągiewki staną w miejscu ;:108
Zapewniam Cię, że jeszcze nieraz nas zaskoczą :D
Awatar użytkownika
victorys
200p
200p
Posty: 367
Od: 11 lut 2011, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwów / Grajewo

Re: Tak sie wszystko zaczęło...

Post »

Hmmm, no cóż, jak nie jest to keiki, to trochę szkoda... Bo miał być dla mnie :oops:
Ciekawe z jakich powodów i po co roślina tworzy coś takiego :roll:
Pozdrawiam, Wiktoria
Uśmiechami malowane twarze ludzi - to lubię! Pogoda ducha to moja droga, na pewno się nie zgubię!
Tak się wszystko zaczęło...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”