Cięcie,formowanie iglaków

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Przerażają mnie Nalewko, raczej kłujące igły jałowca :wink:
Zwłaszcza, gdy w lecie niechcąco otrzesz się gołym ramieniem o communisa.
Mam Suecię Aurea w żywopłocie i najlepiej podchodzić do niej w skórzanych rękawicach i kurtce :lol:
Szpilki wbijają się w skórę, brrrrrr...w/g mnie jest gorsza, niż najbardziej kolczasta róża.
Ale, każdy ma inne gusta. :lol:

Jeśli WuKa, nie chce krótko przyciąć świerków w trapez( światłożądne), tylko chce usunąć je z okolicy schodów, to proponowałabym na tę wąską grządkę powojniki, podsadzone np. trzmielinami.
Awatar użytkownika
WuKa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 lut 2008, o 14:16
Lokalizacja: Strzebielino
Kontakt:

Post »

Rany, a ja liczyłem, że jakoś sobie "uładzę" tę moją działkę a tu widzę, że trzeba będzie znów do szkoły iść... i to nie drzewek:)

W związku z tym... mam pytanie innej treści: LITERATURA DLA POCZĄTKUJĄCEGO? :) Założę nowy temat...
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Zostaw te świerki w spokoju WuKa!
Obetnij im czupryny,przytnij boki i czekaj co z nich wyrośnie.
Wyciąć nie problem ...tylko co posadzić i najważniejszy ...kiedy to urośnie by Was zadowoliło.
Popatrz przez lato na "swoje dzieło" i ewentualnie potem wytniesz ....
W miedzyczasie na forum poznasz mnóstwo krzewów z których cos sensownego wybierzesz
Nie wycinaj plissssssssss :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

To, przesadź je. Akurat mają skróconą koronę, więc jeśli przy przesadzaniu uszkodzisz bryły korzeniowe ( skróć sekatorem uszkodzone grube korzenie , a cięcie zdezynfekuj węglem drzewnym), to będzie ok., czyli zgodnie ze sztuką.
Przesadzasz = zmniejszasz bryłę korzeniową i zmniejszasz koronę, by zachować równowagę góry i dołu, rośliny.
jeśli zaczynasz ciąć świerkijako żywopłot, musisz to robić co roku. Cięcie powoduje bujny wzrost i zagęszczanie. Cięcie jest dla rośliny amputacją, zagrożeniem życia, więc stymuluje wypuszczanie nowych pędów ( pędy-> kwiaty-> nasiona->rozmnażanie).
Prosty cykl życia.
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

te pierwsze jałowce to bardzo wolno rosną i system korzeniowy też dość delikatny, nie powinien zagrozić schodom, co innego świerki,dużo szersze i grubsze po latach korzenie,mam porównanie bo przesazałam kilkuletnie.
de gustibus non disputantum :)
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

WuKa pisze:Bardziej myślałem, żeby te świerki przesadzić do żywopłotu- akurat mam takie miejsce gdzie mógłbym je wsadzić zamiast wątpliwego stanu mirabelki... Czy to ma sens???
Mirabelki też można ciąć :) A piłeś kiedy nalewkę z mirabelek? Nie? :shock: Żałuj! A konfitury z mirabelek jadłeś? Nie? No to miałbyś okazję, bo prześwietlone i zadbane mirabelki ładnie kwitną, ładnie owocują i nieźle wyglądają.

Jeszcze jedno, nie rób sobie, proszę, gładkiej ściany z iglaków. Jeśli już, to zrób coś bardziej finezyjnego. Jest takie mnóstwo roślin, że można mieszać kształty, kolory, faktury i pory kwitnienia, czy owocowania, a przy okazji jeszcze i ptaki się pożywią :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

wąski niekłujący cis kolumnowy np."Wojtek":
http://www.kurowski.pl/pl/katalog.php?a ... 22&nazwy=1
clematisy są bardzo piękne ale dość delikatne: u mnie przy stopniach schodów niestety uległy zniszczeniu, pierwszy przez psa, następny przez dzieci :( . Mniej delikatny a pachnęcy może być np. wiciokrzew gdybyście zdecydowali się na pnącze. :)
serdecznie pozdrawiam
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
WuKa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 lut 2008, o 14:16
Lokalizacja: Strzebielino
Kontakt:

Post »

Nalewka pisze:
WuKa pisze:Bardziej myślałem, żeby te świerki przesadzić do żywopłotu- akurat mam takie miejsce gdzie mógłbym je wsadzić zamiast wątpliwego stanu mirabelki... Czy to ma sens???
Mirabelki też można ciąć :) A piłeś kiedy nalewkę z mirabelek? Nie? :shock: Żałuj! A konfitury z mirabelek jadłeś? Nie? No to miałbyś okazję, bo prześwietlone i zadbane mirabelki ładnie kwitną, ładnie owocują i nieźle wyglądają.

Jeszcze jedno, nie rób sobie, proszę, gładkiej ściany z iglaków. Jeśli już, to zrób coś bardziej finezyjnego. Jest takie mnóstwo roślin, że można mieszać kształty, kolory, faktury i pory kwitnienia, czy owocowania, a przy okazji jeszcze i ptaki się pożywią :)
Ne piłem, nie jadłem, racja. Tylko jak mirabelka w żywopłocie? To może ją w inne miejsce? Tylko czy mogę przesadzać to drzewko a raczej krzew, bo tak wygląda?
Pomóż, wspomóż, dopomóż wyjątku czuły,
Odpędzić tłumne armie reguły,
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Mirabelka rośnie wszędzie :) I dobrze się przyjmuje, tylko solidnie trzeba ją podlewać po przesadzeniu. No i ważne, że kwitnie bardzo wcześnie, czasem w kwietniu, więc z przesadzaniem trzeba się pospieszyć, albo poczekać do jesieni )po zbiorach).

Można ją też łatwo i skutecznie rozmnożyć, podobno, bo sama tego nie próbowałam.

A mirabelka w żywopłocie wygląda nieźle, jeśli jest nieformowana, chociaż ma też wadę, zimą jest łysa, jak niemal każdy krzew liściasty. Ale nie musisz mieć całego żywopłotu z mirabelki, dwie wystarczą, dodaj do tego inne krzewy, może rózne derenie, iglaki, jakąś różę pomarszczoną i będziesz miał nieco sfalowaną linię krzewów o różnych kolorach, wysokościach, przejrzystości itd. W ten sposób w ogrodzie zawsze będzie się coś działo, czy latem, czy zimą :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
WuKa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 lut 2008, o 14:16
Lokalizacja: Strzebielino
Kontakt:

Post »

Poniekąd masz rację, ale ja już ten żywopłot ze świerków "odziedziczyłem" po poprzednich właścicielach- z tą jedną, mirabelkową "plombą".

Chyba wolę tę mirabelkę przesadzić a świerki, które muszę jakoś zagospodarować spod schodów przenieść na jej miejsce:)
Pomóż, wspomóż, dopomóż wyjątku czuły,
Odpędzić tłumne armie reguły,
axl83
50p
50p
Posty: 50
Od: 1 lis 2007, o 15:37
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Przed chwilą uciąłem dolne gałązki od świerka kłującego wsadzonego na jesieni, po prostu prawie że leżały na ziemi, więc przy podlewaniu były by całe w wodzie, mam nadzieje, że źle nie zrobiłem :?
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Możesz to zrobić teraz - uniakaj tylko upałów - lub w kwietniu.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Właśnie będę przycinał swoje iglaki w tym tygodniu .Spoko można ciąć tylko rzeczywiście omijaj upały i pełne słońce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”