Sosna - sadzenie,przesadzanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Przesadzenie sosny

Post »

Chciałabym przesadzić choinkę widoczną na zdjęciu poniżej.
Drzewko ma już około 2 metrów.
Kiedy zrobić to by drzewko jak najmniej ucierpiało?
Jak rozkładają się korzenie w takiej sośnie?

Obrazek
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Re: Przesadzenie choinki

Post »

Będzie ciężko - należy się spodziewać korzenia palowego...
Dobrym okresem do przesadzania sosen jest bardzo wczesna wiosna (a właściwie początek marca - oczywiście w zależności od pogody w danym roku).
Można też się pokusić o przesadzenie "na raty" - czyli podcięcie części korzeni teraz, a resztę przy przesadzaniu wiosną.
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Przesadzenie choinki

Post »

A niech bedzie ze sie czepiam :roll: Nie ma takiego drzewa,krzewu iglastego jak choinka :wink: To na zdjęciu to sosna.Szanse na przesadzenie 2 metrowej sa bardzo małe.Do przesadzenia nadają sie 2 letnie sosenki..Pozdrawiam :heja
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Przesadzenie choinki

Post »

Ach Napoleonie, użyłam nazwy potocznie używanej. :wink:
Wiem, że ryzykuje przesadzając ja jak jest już taka duża, ale nie dość, że dla mnie jest brzydka, bo pusta w środku, przekrzywia się i rośnie centralnie na trawniku.
Zrobię tak jak radzi drzeweczka. Poczekam do wiosny.
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Przesadzenie choinki

Post »

Nie mówie że nie warto jej przesadzać.Można próbować ale bryła musi byc naprawdę ogromna.Wszystko zalezy od logistyki.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzenie choinki

Post »

Przesadzaliśmy onegdaj trzy duże świerki, bardzo się staraliśmy, otulaliśmy bryłę korzeniową, był sprzęt ciężki? I przyjął się tylko jeden. A sosna, chyba mniejsza od Twojej, przesadzona nie przeżyła. Życzę powodzenia.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Przesadzenie choinki

Post »

Szkoda zachodu, nie przeżyje.Sosna zawsze będzie w środku 'pusta', taka jej uroda, szczególnie jak ta sosna czarna.To szybko rosnące drzewo o długich przyrostach.
Posadzona na trawniku ma te zaletę, że łatwo można grabić igły co roku masowo osypujące się, a im drzewa starsze tym więcej .Pod moimi 20 -letnimi sosnami czarnymi są rabaty i połacie barwinka.Nietrudno wyobrazić sobie jak trudno sprzątać igły, a trzeba to robić kilkakrotnie od jesieni do wiosny jak stopniowo opadają.To niestety jedyne cieniste miejsce na działce dla roślin cieniolubnych które bardzo lubię, wiec nie mogę tam zrobić trawnika.
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzenie choinki

Post »

A nie lepiej przycinać przyrosty nowe o połowę?
Zagęści się i będzie mniejsza :wink:
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Przesadzenie choinki

Post »

Wykop z dużą bryłą ziemi i powinno rosnąć, nie takie sosny widziałem przesadzane. Potem rok-dwa urośnie tylko kilka centymetrów ale przyjąć się przyjmie przy zachowaniu pewnych zasad przesadania.
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Przesadzenie choinki

Post »

Dawidzie przyrosty obrywam i robię z nich syrop. Ale że to nie ja sadziłam to drzewko nie robiłam tego od początku.
Spróbuję ją wykopać na wiosnę. Aż się boję tego palowego systemu korzeniowego. :wink:
Awatar użytkownika
kalikkq
50p
50p
Posty: 53
Od: 6 cze 2008, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przesadzenie choinki

Post »

Napoleon pisze:A niech bedzie ze sie czepiam :roll: Nie ma takiego drzewa,krzewu iglastego jak choinka :wink: To na zdjęciu to sosna.Szanse na przesadzenie 2 metrowej sa bardzo małe.Do przesadzenia nadają sie 2 letnie sosenki..Pozdrawiam :heja

:wit Witam. Pozwól, że się z Tobą absolutnie nie zgodzę. :roll: Jeśli się odpowiednio do tego zabierzesz nie będzie żadnych problemów. Ja kupiłem kompletnie zapuszczony ogród. Drzewa i krzewy posadzone jedno na drugim - wzajemnie się zagłuszało. Pierwsze od czego zacząłem to przesadzenie ich tak, żeby miały i miejsce i wygląd. Niektóre miały kilkanaście lat. Przesadziłem 23 drzewka i krzewy - sosny, świerk, tuje, cyprysiki, wierzby, graby + wiśnie, czereśnie i brzoskwinie. Przyjęły się wszystkie bez wyjątku.

Wystarczy wcześniej uformować bryłę korzeniową. Jej promień powinien być mniej więcej równy mierzonemu w części przyziemnej obwodowi pnia przesadzanego drzewa. Podetnij korzenie na głębokość zbliżoną do połowy tego promienia - płycej lub głębiej w zależności od tego jak jest ukorzeniony. Wytnij łopatą wokół drzewa rowek w odległości nieco większej niż obliczony promień przyszłej bryły korzeniowej. Ziemię wybierz aż do głębokości, na jaką ma sięgać bryła korzeniowa - korzenie przytnij się i usuń na całej szerokości rowka. Przekrój ich cięcia powinien być jak najmniejszy i gładki. Najsilniejsze korzenie można pozostawić nieprzycięte, aż do chwili przesadzania. Na zewnętrzną ściankę wykopu wyłóż folię, a wolną przestrzeń między nią a bryłą korzeniową wypełnij dobrą ziemią lub kompostem.
Powierzchnię wokół drzewa trzeba wyściółkować. Żeby drzewo wykształciło młode korzenie raz w tygodniu mocno podlewaj bryłę korzeniową. Dobrze jest zabezpieczyć drzewo odciągami lub podeprzeć z kilku stron, żeby się nie przewróciło.
Ja przesadzałem iglaki pod koniec sierpnia i z własnego doświadczenia wiem, że ten termin jest najlepszy. Iglaki przesadzane jesienią i wiosną przyjęły się, ale to odchorowały. Te z sierpnia wyglądały, jakby całe życie rosły w miejscu przesadzenia.

Ten 10-letni świerk widoczny na zdjęciu z tyłu to własnie ten przeze mnie przesadzony 4 lata temu + aktualna fotka, bo mi właśnie słoneczko wzeszło przy forum - sie zasiedziałem :tan Powodzenia - pzdr :D :D :D
Obrazek Obrazek
Kto nie kocha zwierząt, nie kocha i ludzi ............
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Przesadzenie choinki

Post »

Ok piszesz o swierkach i innych drzewach.Tu sie zgadzam z Tobą.Ale chodzi o sosne z korzeniem palowym.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzenie choinki

Post »

I owszem.
Świerk ma stosunkowo płytki system korzeniowy, dość dobrze rozbudowany, rozgałęziony. I co ważne, płytki. Dlatego też dobrze znosi przesadzanie, nawet w starszym wieku.
Choć niektóre egzemplarze P. pungens potrafią wykształcić, zwłaszcza na piachu jeden potężny korzeń rosnący głęboko w poszukiwaniu wody.
Sosna, a zwłaszcza siewka, nieprzesadzana, z nieuszkodzonym systemem korzeniowym wykształca silny palowy korzeń i kilka słabszych, rosnących pod powierzchnią gleby bardzo szeroko i słabo rozgałęzionych. Przecięcie tego konieczne- i nie zostaje nam nic korzeni drobnych. Przesadzanie starszych egzemplarzy (siewek) jest bez sensu....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”