Cięcie,formowanie iglaków

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
WuKa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 lut 2008, o 14:16
Lokalizacja: Strzebielino
Kontakt:

Cięcie,formowanie iglaków

Post »

Witam!
Od zeszłego roku jestem szczęśliwym posiadaczem domu z miejscem na ogród, bo to co tam teraz jest trudno ogrodem nazwać. Wcześniej nie miałem praktycznie żadnych doświadczeń ogrodowych a teraz muszę jakoś sobie poradzić.
Całą moją działkę okala żywopłot z choinek. Nie mam pewności czy to jodła czy świerk ale przypuszczam, że znalazła się u mnie z pobliskich, kaszubskich lasów. Kłopot z owym żywopłotem polega na tym, że niektóre drzewa urosły szybciej, niektóre wolniej i teraz całość wygląda jak na zdjęciu klasowym z końca podstawówki- jedni wzrostu psa, inni żyrafy.

Chciałbym zrobić z tym porządek - czytaj: wyrównać. Proszę o każdą radę jak się zabrać do tej pracy? Czy długaśne pnie, które chcę przyciąć "odbiją" w górę? Czy gałązki odchodzące na bok również powinienem przetrzebić?

Pomocy! I z góry dziękuję za każdą radę.

Wojtek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Spokojnie możesz wyrównać wszystkie swoje "choinki" do jednego poziomu.
Nie wiem jak stare są Twoje drzewa ,więc nie wiem czy jest szansa na "wybicie' nowych przyrostów.
W każdym razie moje 50letnie 2 świerki były niedawno jakieś 3 lata temu , ucięte na wysokości pierwszego piętra,nic nie wypuściły przy uciętym pniu.Natomiast podniosły się do góry "do pionu"najwyższe boczne gałęzie .Świerki moje są stare ,gałęzie maja grube ,więc tylko ich końcówki tak ok.0,5-1metr odwinęły się i rosną pionowo ku górze.
Z jednej nawet formował się przewodnik...ale został ucięty
Natomiast obcięte żywotniki,również tak jak świerki - nie wznoszą się do góry lecz z pnia odbijaja nowe młodziutkie przyrosty.
U Ciebie może być inaczej ,to z racji wieku i gatunku drzew.... warunków ,których nie znam po prostu...
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Poczytaj na ten temat m.in. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 05&start=0
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 1&start=48 Może przeczytanie tych tematów pomoże Ci. Daj zdjęcia tych choinek.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
WuKa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 lut 2008, o 14:16
Lokalizacja: Strzebielino
Kontakt:

Post »

Padło tu hasło: nie wiem co to za drzewa i jak są stare. Może załączone fotki coś wyjaśnią?
Ostatnia zawiera "próbę" przycięcia- tylko mnie nie zlinczujcie!!!- wiem, że wygląda koszmarnie. Co mi radzicie zrobić, żeby sprawę okiełznać?

Wybaczcie jakość zdjęć- robione telefonem...
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Twoje świerki są bardzo młode w porównaniu z moimi... :)

Uważam,że jest dobrze ,górne gałęzie wg mnie podniosą się do góry jeszcze tego lata i wtedy dopiero ciełabym je , żeby utrzymać równą wysokość żywopłotu .
Ale może specjaliści nasi poradzą Ci coś jeszcze innego.... :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
WuKa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 lut 2008, o 14:16
Lokalizacja: Strzebielino
Kontakt:

Post »

Zatem to świerki... :D Dom ma 20- kilka lat i drzewka też na tyle oceniam.
Ciąć je po lecie? Nie teraz? Ciekawe, bo chwilę temu byłem coś załatwić we wsi i widziałem identyczny żywopłot (ze świerków) już przycięty...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

W temacie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 05&start=0
Anku pisze:Świerki można ciąć (wiosną) np. formowane żywoloty ze świerka zwykłego lub kłującego. Jeżeli zdecydowałiśmy się na ich cięcie to zabieg taki powinniśmy wykonywać regularnie. Należy zaznaczyć, że cięte świerki są bardziej wrażliwe na przędziorka (zagęszczenie rośliny).
Raczej unikałbym cięcia świerków swobonie rosnących, gdyż ich urok polega przecież na naturalnym kształcie. :) .
..
A w temacie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 1&start=48
Erazm pisze:Przycinam w drugiej połowie maja świeże odrosty (te które wyrosły w danym roku) nadając mu taki kształt
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... c&start=96
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=672
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=696
Świerk będzie się wtedy zagęszczał do środka i minimalnie rósł do góry.
Od jakiej wysokości przycinać - od jakiej chcesz. Ja zacząłem chyba od 2 metrów. Ma po 20 latach około 3,5 - 4 m. Przycinam sekatorem elektrycznym.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
WuKa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 lut 2008, o 14:16
Lokalizacja: Strzebielino
Kontakt:

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. Zastosuję się o ile dojdę do tego które odrosty są tegoroczne. Inną sprawą jest to, że należę do grona "niecierpliwych i zapracowanych" więc nie wiem jak będę sobie radził.

Zrównam poziomem te, które rosną w żywopłocie, na jakieś 180-200 cm... Tylko zastanawiam się czy już jest wiosna, bo skoro jeżdżę motocyklem to chyba już jest, nie?
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Post »

Czytałam wczoraj, że świerki przycina się pod koniec zimy czyli w lutym i marcu, a potem można w lipcu. Ja swoje właśnie przycięłam.
Awatar użytkownika
WuKa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 lut 2008, o 14:16
Lokalizacja: Strzebielino
Kontakt:

Post »

OK, czyli jestem o czasie. A jak swoje przycięłaś, możesz wstawić jakieś zdjęcia?
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Moje 3 grosze: nie trzymałabym świerków tuż przy schodach, wykopala i przesadziłabym, nawet takie, tylko trzeba podlewać, żeby nie zaschły. Korzenie grubną z wiekiem, trochę będzie ryzykownie dla schodów za jakieś ponad 20 lat :)
Awatar użytkownika
WuKa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 lut 2008, o 14:16
Lokalizacja: Strzebielino
Kontakt:

Post »

O dzięki, Mario Tereso. Wreszcie argument, który może przemówić do mojej żony ;)
Tak przy okazji, rzeczywiście myślałem o usunięciu stamtąd tych drzewek ale co w zamian? Chciałbym w tym miejscu posadzić coś co rośnie na wysokość nie większą niż 2 m i nie potrzebuje za dużo miejsca na korzenie- po prostu pasek ziemi w tym miejscu jest minimalny. Proszę o jakieś pomysły.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Czy jałowce nie mają płytkiego a szeroko rozprzestrzenionego systemu korzeniowego? Jeśli tak właśnie jest, to chyba korzeń palowy byłby lepszy (dla schodów :D).
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”