Żywotnik (Tuja) - kwiatostany,owocniki, szyszki

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
fazi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 kwie 2011, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

zniszczone thuje,prosze o pomoc

Post »

Witam,mam problem z thujami,moze ktos wie co im dolega i jaki preparat zastosowac.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: zniszczone thuje,prosze o pomoc

Post »

A w czym jest problem ?

Szyszek masz dużo i ok nic złego.
Te czarne gałązki tak jakby pies je obsikał.
Inne gałązki to może śnieg na te tuje narzucałeś.
fazi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 kwie 2011, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zniszczone thuje,prosze o pomoc

Post »

Czyli szyszki sa i jest ok,czarne plamy to pies ale ta tuja na zdjeciu i 7 innych od dołu zaczynaja "łysieć" .Obrazek
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: zniszczone thuje,prosze o pomoc

Post »

Te puste szyszko możesz sobie oberwać jak cię rażą po oczach. A latem jak jest susza to podlewaj je częściej, a szyszek będzie mniej.
john_clock
50p
50p
Posty: 85
Od: 16 paź 2009, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Halinów

Re: zniszczone thuje,prosze o pomoc

Post »

A czy to łysienie od dołu nie jest po prostu kolejnym skutkiem "działalności" psa?
fazi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 kwie 2011, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zniszczone thuje,prosze o pomoc

Post »

Moze byc od psa,spróbuje jakos odgrodzic i poczekam na efekty. A czym najlepiej nawozic?
agathas
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 11 cze 2008, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łuków, lubelskie

Re: Tuja szmaragd - szyszki?

Post »

Witam!
Chciałabym odświeżyć temat. Nurtuje mnie on, ponieważ odkąd zauważyłam, że moje thuje szyszkują, ich wzrost gwałtownie się zatrzymał. Czy to jest główny powód, czy to może efekt braku składników pokarmowych w glebie. Zasilam je głównie kompostem, jednak może im to nie wystarcza, bo nie mam go dużo....Będę wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedź :D .
agathas
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 11 cze 2008, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łuków, lubelskie

Re: Tuja szmaragd - szyszki?

Post »

Czy ktoś będzie mógł podzielić się swoją wiedzą w temacie :wit ?
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tuja szmaragd - szyszki?

Post »

Witam Cie. Jeśli tuja wytwarza szyszki w małych ilościach nie jest to problem bo należy je oberwać co wzmocni roślinę i nie będzie marnować soków na wytwarzanie owocników. Za to jak tuja wytwarza zbyt dużą ilość owocników to znaczy że jest jej naprawe źle i stara się przedłużyć swój gatunek i masowo pojawiają się na niej szyszki co będzie odbijać się na jej dalszym wzroście i co może doprowadzić do chorób i obumarcia drzewa. Moja rada jest taka: postaraj się podsypać tuje nawozem azotowym ( ja stosuje azofoskę ) potem ją przytnij aby wyciąć z niej jak największą liczbe szyszek, nawożenie powtórz w połowie sierpnia a początkiem pażdziernika podsyp ją nawozem potasowym. Pamiętaj tylko że tuja nie lubi kwaśnej ziemi i nie sypmy pod nią kompostu który do końca nie przegnił. Pozdrawiam Paweł:)
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Tuja szmaragd - szyszki?

Post »

Ja bym już w sierpniu niczym nie podsypywała bo jak się "rozbuja" to do zimy nie zdąży zdrewnieć i szlag trafi to co mozolnie rosło przez lato. Czerwiec to ostatni dzwonek na podsypywanie nawozem. Na niektórych nawozach napisane jest że jeszcze można w lipcu ( ale chyba już bardzo oszczędnie ), co do przycinania formującego ?? nie później niż połowa lipca.
pozdrawiam
Edyta
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tuja szmaragd - szyszki?

Post »

Masz rację ale to się tyczy nawozów długo działających to wtedy ostatnie naworzenie stosujemy w lipcy, ja mówie o azofosce którą powinno się zastosować jeszcze w sierpniu. A poza tym u thui pędy drewnieją dopiero po dwóch latach więc nie ma możliwości przemarznięcia młodych pędów bo w takim razie co roku byśmy mieli przemarznięte pędy:)
agathas
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 11 cze 2008, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łuków, lubelskie

Re: Tuja szmaragd - szyszki?

Post »

Dziękuję za porady. Tuje już podsypałam nawozem dla iglaków. Pozostanę raczej przy jednym nawożeniu - no chyba, że potem podsypię jakimś nawozem jesiennym. Postaram się przyciąć te szyszki i mniej podsypywać kompostem (może tu tkwi problem, że moim iglakom jest źle), albo podsypywać mniej. No i oczywiście podzielę się doświadczeniem. Może komuś się ten temat przyda :wit
uki100
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 wrz 2011, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Thuje - to choroba ?

Post »

Witam , ostatnio zakupiłem thuje szmaragd posadziłem , podłoże ( specjalna ziemia do iglaków ) tak pisało i troszke piasku , i po około 3 dniach od posadzenia coś takiego na niektórych wyskoczyło patrz na foto.
zdjęcia niedostępne/K
Wczoraj zapobiegawczo opryskałem Topsinem mc500 ale będąc w sklepie ogrodniczym widziałem podobne na thujach , czy to choroba czy tak po prostu ma być ? , jeśli choroba to czym to zwalczyć ? , Pozdrawiam i dziękuje
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”