Rdza i inne choroby gruszy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Agmars
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 gru 2007, o 15:47
Lokalizacja: Wielkopolska

Grusza

Post »

Witam,
czy mógłby ktoś pomóc i określić co dolega tym młodym drzewkom gruszy ? Jak je ratować ?? Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: czy tuja zaszkodzi gruszy tak jak jałowiec?

Post »

Częstotliwość oprysków zależy chyba od pogody, jak jest wilgotno to warunki są korzystne dla rozwoju grzyba i trzeba pryskać. Ironiczne w tym jest, że aby oprysk coś zdziałał to po opryskaniu musi być kilka dni bez deszczu, bo inaczej preparat się spłucze...
(nawiasem mówiąc nie zazdroszczę sadownikom w tym roku)
aro
50p
50p
Posty: 97
Od: 6 mar 2009, o 20:49
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Grusza

Post »

Witam o ile się nie myle to twoją grusze zaatakował parch gruszy Teraz już jest za póżno na ochrone Jedno co ci zostało to na jesień po pierwszych przymrozkach opryskaj mocznikiem w stężeniu 5% i zbież dokładnie liście opadłe z drzewa :wit
aro
50p
50p
Posty: 97
Od: 6 mar 2009, o 20:49
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Witam wiem że rdze gruszy powoduje jałowiec sabiński dlatego go wyciąłem,ale chciałem się zapytać czy mam się wystrzegać tylko tej odmiany,czy można bez obaw posadzić niedaleko grusz jałowca o nazwie blu star
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 195
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Witam
Na kilku młodych gruszach zauważyłem początki rdzy na liściach. Nie mam u siebie jałowców, nie wiem jak blisko rosną od mojej działki. Mam pytanie jak ta choroba wpływa na rozwój i wzrost tych drzewek? Czy można to jakoś leczyć i czy warto?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Wpływa oczywiście nie najlepiej... ogranicza wzrost wegetatywny drzew, zaburza procesy fizjologiczne, wpływa również na jakość owoców (te są również porażane), w skrajnych przypadkach prowadzi do zamierania drzew. Zwalczanie jest stosunkowo proste - ponieważ skuteczna jest większość fungicydów stosowanych na parch gruszy.
Pozdrawiam :wink:
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 195
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Czyli że można opryskać teraz, mam preparat Score, Sylit i Kaptan. Który będzie najlepszy?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Piotrus, ja stosowalam Score, byl skuteczny.
Pozdrawiam! Gienia.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Każdy z wymienionych - aczkolwiek Syllit to nie o tej porze roku (powoduje ordzawienia owoców).
Pozdrawiam serdecznie :wink:
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 195
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Opryskałem wczoraj Score. Dziękuję za pomoc.
Jedna z moich grusz to Red Bonkreta Williamsa. Mam pytanie: czy to normalne że to drzewko ma mniejsze liście od innych grusz i ciemniejsze, jakby zabarwione na bordowo?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Niestety - nie. Masz prawdopodobnie problem z mykoplazmami - a akurat 'Bonkreta Williamsa' i jej barwny sport są wyjątkowo wrażliwe. Obserwuj uważnie drzewo, kiedy będą zrzucane liście itd. Od razu uprzedzam Twoje pytanie - nie, nie można z tym walczyć. Jedynie z wektorami przenoszącymi bakterie (mszyce, miodówki). Przy silnym porażeniu drzewo należy wyciąć (przy słabym przetrwa kilka lat).
Pozdrawiam serdecznie :wink:
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 195
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

O to mnie zmartwiłeś :( Czy mogą się tym zarazić inne grusze posadzone w pobliżu? Najlepiej zrobię zdjęcie i pokażę jak to wygląda. Drzewko rośnie u mnie 2-gi rok. W tym roku dopiero ma jakieś przyrosty. Było nawet 5 zawiązków ale 3 już spadły - reszta pewnie też spadnie. Niestety drzewko było kupione na targowisku i nie miało paszportu. Kupione wtedy jabłonie wszystkie padły. Nie miałem jeszcze wtedy tej wiedzy co teraz. Człowiek się uczy na błędach. Teraz jadę do szkółki i tylko tam kupuję.
Pozdrawiam
Piotrek
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Zdjęcie będzie bardzo przydatne - jeszcze lepiej gdybyś oddał pędy do analizy. Niestety takie sytuacje zdarzają się przy materiale CAC... ale to taka "walka z wiatrakami". Więcej nie piszę, bo raz wrogów mam już dość a po drugie odejdę od tematu.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”