Drzewa owocowe - cięcie Cz.I

Drzewa owocowe
Elizago
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 10 paź 2006, o 14:18
Lokalizacja: mazowieckie

Czy śliwy i grusze się tnie

Post »

Witam wszystkich serdecznie.
Jestem nowa na forum. Trochę sobie poczytałam ale jestem zagubiona w tematach. :(
Mam na działce drzewa owocowe i zauważyłam,że śliwy i grusze są dość mocno zageszczone w koronie, niektore maja jakby dwa przewodniki. Nie wiem czy te drzewa się tnie, czy mocno (jeśli już), czy wcale. Nietóre gałązki na zewnątrz są jakies chudziutkie i pod ciężarem owoców są wygięte ku dołowi (grusze).
Bardzo prosze o podpowiedzi co mam z tym problemem zrobić. :?:

Dziękuję.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
Elizago
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 10 paź 2006, o 14:18
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

na stronie Castoramy kiedyś czytałam,ale to było o młodych drzewkach :( a ja mam takie ciut ciut starsze...ale dzięki wielkie, idę poczytać na "Twoich" pozostałych linkach :D

Pozdro,
Eliza
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

sliw sie tak za bardzo nie tnie, jedynie prześwietla

grusze natomiast można ciąć nawet mocno :)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

wronek89 pisze:...grusze natomiast można ciąć nawet mocno :)
Zwłaszcza tzw. wilki. :wink:
http://odr.zetobi.com.pl/rodzina/domo008.htm
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
karolina7787
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 15 mar 2007, o 19:30
Lokalizacja: Wielkopolska

Tniemy

Post »

Śliwy sie tnie po zbiorze. Drzewo pestkowe. A grusze tnie sie na przełomie styczeń- luty.
lucyna37
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 10 gru 2007, o 12:48
Lokalizacja: podkarpackie

Cięcie drzew owocowych.

Post »

Witam serdecznie wszystkich.

Bardzo proszę o pomoc, jak wyprowadzić 4-letnie drzewka po moich nieudolnych cieciach.
Oglądając je nie wiem, gdzie przyłożyć sekator.
Wydaje mi sie, ze wiem, gdzie popełniłam błędy, ale jak doprowadzić te drzewka do odpowiedniego wyglądu. Grusza i czereśnia nie owocowały wcale.
Pomóżcie uratować mi moje drzewka.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
aves
50p
50p
Posty: 63
Od: 31 paź 2007, o 20:57

Post »

Na drugim zdjęciu widzę, że niektóre gałązki idą pionowo do góry, zetnij je na wiosne,
a z czwartego utnij gł. wierzchołek , na razie tyle, masz czas do marca, teraz daj im spokój.
"Warto żyć, warto śnić, warto kochać..."
...kwiaty
lucyna37
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 10 gru 2007, o 12:48
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

aves bardzo dziękuję za odpowiedz myślałam że już nikt się nie wysili a tu taka niespodzianka powycinałam pionowe patyczki ,a nawet troszeczkę więcej,jedynie czereśni się udało bo czekam do wiosny wtedy wytnę jej środek .Zastanawiam się czy nie wyciąć wszystkich,zostawić tylko jedną dolną i z niej prowadzić nową koronę.Będę ciąć,karczować i sadzić od nowa aż się nauczę.Tylko szkoda mi tych drzewek że się tak męczą.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

.Zastanawiam się czy nie wyciąć wszystkich,zostawić tylko jedną dolną i z niej prowadzić nową koronę.Będę ciąć,karczować i sadzić od nowa aż się nauczę.Tylko szkoda mi tych drzewek że się tak męczą.[/quote]
Nieeee,nie wycinaj wszystkich,niczego nie wycinaj..w końcu sie nauczysz,a one będą owocowały,Szkoda ich..a nowe będą od nowa znosić eksperymenty naukowe/też to przerabiałam i nadal sie uczę/,a całą edukację swoją zaczniesz od początku ...jeśli chcesz wrócić do "zerówki" zasadzając nowe drzewka gdzieś tam nieco dalej....nie wycinaj...one płaczą :cry: :roll:
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Wszystkie drzewka powinno przycinać się wg jednej metody. Przycinasz gałązki skierowane pionowo w górę, bo w końcu nie chcesz później wdrapywać się po owoce. Kolejną zasadą jest przycięcie albo całkowite odcięcie gałęzi nachodzących sie na siebie. A tak ogólniej to starasz sie doprowadzić drzewo do stanu w którym będzie rozrastało jak najbardziej w szerz, a nie wzwyż. Dzięki takim zabiegom drzewo powinno lepiej owocować i świetnie sie rozwijać. Aha jeśli obcięte gałęzie były dosyć spore (w przypadku starszych drzew) należy zamalować specjalną farbą do drzew miejsce w którym sie cięło aby w razie mrozów go nie rozsadziło(w tym czasie powinno się przycinać drzewka, a wiadomo że pogoda lubi zaskakiwać), gdyż często zdarza się, że sok lubi wypłynąć z miejsca w którym odcięło sie gałąź.
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

bigaczzz pisze:Wszystkie drzewka powinno przycinać się wg jednej metody. Przycinasz gałązki skierowane pionowo w górę, bo w końcu nie chcesz później wdrapywać się po owoce.
Czyli mam rozumieć, że przycinamy również wierzchołek? A jeżeli drzewka są młode - 1,5 roczne to też?

Lucynko! No ja na Twoim miejscu nie wycinałabym drzewek. Też dopiero się uczę i eksperymentuję, i nie
wiem, co z moich drzewek będzie. A w zeszłym roku ucieszyłam się, że moja jabłonka zakwitła (posadzona jesienią!).
aha! może nie owocują, bo nie mają zapylaczy w pobliżu? Powinnaś chyba to sprawdzić i ewentualnie
dosadzić jeszcze drzewka.
Pozdrawiam serdecznie
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

O cięciu drzew owocowych młodych i starszych proponuję poczytać http://poradnikogrodniczy.pl/icodalej.php
http://poradnikogrodniczy.pl/ciecie.php
Pozdrawiam Andrzej.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”