Cięcie, wyłamywanie pąków i pobudzanie kwitnienia

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
herbata68
100p
100p
Posty: 131
Od: 19 lip 2008, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Syców

Re: Błędy w uprawie różaneczników

Post »

Witam ! Zauważ też , że pędy nie obciążone kwiatami ruszają z wegetacją dużo szybciej niż te z kwiatami . Dlatego jeśli chcesz zagęścić krzew obrywa się pąki kwiatowe ( w odpowiednim czasie ) . Pozdrawiam .
"Lepiej kijek pocienkować , niż go potem pogrubasić" . Pozdrawiam . ARAS .
Awatar użytkownika
Xena
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 cze 2010, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendrony- jak przycinać?

Post »

Mam pytanie odnośnie wyłamywania pędów - w tej chwili jeden rododendron już kwitnie a drugi ma ładne grube pąki i rozwinie się lada moment, chodzi mi jednak o to, że chciałabym je zagęścić bo głównie od dołu są ogołocone. Gdzieniegdzie (na nielicznych gałęziach) puściły już kilkucentymetrowe przyrosty ale pojedyncze - czy mogę te młode przyrosty już wyłamać czy mam czekać aż cały krzew przejdzie proces kwitnienia?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Rododendrony- jak przycinać?

Post »

Wyłam teraz, im prędzej tym lepiej. Obudzą się pąki przede wszystkim na czubkach łodyg. jeśli masz taki duzy pęd przy kwiatach to się zastanów czy warto, bo jak przekwitnie to zobaczysz, że jest tam kilka pąków, które dogonią ten widoczny teraz
Tu pokazałam na obrazku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 7097&hilit
Awatar użytkownika
Xena
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 cze 2010, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendrony- jak przycinać?

Post »

Moniko dzięki za tak szybką odpowiedź, dla pewności pozwolę sobie wrzucić tu Twoje zdjęcie:
Obrazek
i dodać, że ja mam teraz niektóre łodygi na końcu których nie ma ani pąku kwiatowego ani kwiatu (na innych łodygach są rozkwitające pąki) i na tych pojedynczych łodygach (bezkwiatowych) jest już teraz pęd liściowy jeśli dobrze to nazywam - czyli to co u ciebie zaznaczone jest na tym zdjęciu na niebiesko - i jest pojedyncze 3-4 cm, czyli mogę to wyłamać teraz i liczyć na to, że po takim zabiegu uzyskam w tym miejscu liczniejsze przyrosty.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Rododendrony- jak przycinać?

Post »

Tak, możesz wyłamać ten pęd, właśnie "niebieski" miałam na myśli. Obudzą sie te malutkie pąki
Aga789
200p
200p
Posty: 253
Od: 21 lut 2013, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Rododendrony- jak przycinać?

Post »

Witam serdecznie,
czy mogłabym Was prosić o radę/pomoc? Nasz rododendron prawdopodobnie jesienią nie otrzymał odpowiedniej ilości wody, gdyż odkrywając go w dniu dzisiejszym, zauważyłam wiele pozwijanych suchych liści. Co z nimi powinnam zrobić? Usunąć? Nadłamałam jedną gałązkę w celu sprawdzenia, czy jest ona sucha- na szczęście była w środku zielona. Pąk był w środku suchy.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam Agnieszka
Niewielki ogródek wielu barw
tona
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 14 sie 2012, o 02:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rododendrony- jak przycinać?

Post »

witaj no właśnie mój rododendron też ma pozwijane liście :( co mam zrobić :( proszę o radę jest już duży mam go kilka lat ma 1.60 wysokości ale jakoś mało ma gałęzi tak mi się wydaje jak kwitnie jest pełniejszy ale jak bez kwiatów to nie jest taki ładny :(dlaczego te liscie tak sie zwijaja :(
darrooo
50p
50p
Posty: 80
Od: 18 mar 2013, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendrony- jak przycinać?

Post »

tona pisze: dlaczego te liscie tak sie zwijaja :(
Pomimo , że dopiero będę sadził Rh... to liście zwijają się by ograniczyć parowanie wody...
Czyli mają sucho... podlej je... jak śnieg stopniał oczywiście :)
Awatar użytkownika
agat
100p
100p
Posty: 113
Od: 8 mar 2013, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rododendrony- jak przycinać?

Post »

Niestety mój rh zmarzł. Najpierw zwinęły mu się liście, a potem znów przyszedł mróz i teraz wszystkie liście i pędy odpadły. Zostały nagie, połamane kikuty ani jednego listka (nawet brunatnego).
Dziś miał być wyrzucony, ale podczas wyłamywania gałązek okazało się, że nie na całej długości są suche.
Czy jest szansa, że odbije od korzenia?
Serdeczności
Agata
Awatar użytkownika
tomko34
1000p
1000p
Posty: 1019
Od: 31 mar 2009, o 21:07
Lokalizacja: Rzeszow

Re: Rododendrony- jak przycinać?

Post »

Poczekać z wyrzuceniem go nie zaszkodzi ,szansa zawsze jest,ale nie od korzenia ,tylko ze zdrewniałego pędu
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Rododendrony- jak przycinać?

Post »

Czy usuwanie pąków kwiatowych jesienią może być przyczyną że rh dwukrotnie w następnym sezonie wypuści pędy liściowe?

Mam takiego gagatka, kupiony wiosną, ewidentnie widać że jesienią był solidnie przycinany i mimo że był w sprzedaży to kwitł tylko na jednej gałązce która została oszczędzona. Wsadzony, wypuścił zgodnie z naturą pędy liściowe i zajął się budowaniem pączków. Tylko już w lipcu było widać że robi to szybciej, a dziś widzę że pąki liściowe się otwierają i będzie drugi rzut liści. To efekt tego przycięcia czy jakieś pędzenie/hormony u producenta?

Zastanawiam się, co się teraz stanie. Czy te nowe pędy liściowe zdrewnieją do zimy? Co z pąkami kwiatowymi które są i skryją się w nowych liściach.
Awatar użytkownika
agat
100p
100p
Posty: 113
Od: 8 mar 2013, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rododendrony- jak przycinać?

Post »

Czy to o coś takiego chodzi: tutaj?

Jeśli tak, to masz odpowiedź Bogdzi z 21:37

Poprawiłam link/K.
Serdeczności
Agata
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rododendrony- jak przycinać?

Post »

Odświeżę trochę temat, żeby już nie zakładać kolejnego tego samego.

Chcę Wam pokazać jak pięknie odbudowuje się różanecznik po przejściach.

Został w maju solidnie poparzony ogniem :roll: i wyglądał strasznie. Przycięłam go bardzo radykalnie,
właściwie każdy pęd został przycięty, dodatkowo poobcinałam pojedyncze, pozostałe spalone listki,
ale zdjęcia już nie zrobiłam z poobcinanymi listkami. Tak wyglądał

Obrazek

To zdjęcie jest zrobione dzisiaj. Nie ten sam krzaczek ;:173

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”