Cis Hicksii

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Alifio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 1 cze 2010, o 15:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cis Hicksii

Post »

Witam
W połowie września zamierzam sadzić cisy Hicksii - ma to być w przyszłości gęsty ładny żywopłot:) W związku z tym mam pytanie do doświadczonych w tym temacie osób:
1. Chcę posadzić cisy w dwóch rzędach z przesunięciem - czy to dobry pomysł i czy odległość 30 cm między krzakami będzie ok?
2. Działka jest raczej leśna, dobrze rosną tam sosny, na głębokość szpadla jest orna, głębiej gdzieś na 30-40cm często jest już piasek - czy powinnam podsypać urodzajniejszą ziemia pod wysadzane krzaki - jeśli tak to czy mam zastosować ziemię uniwersalną ogrodową czy jakąś specjalną pod iglaki. Cisy będą z pojemników, dobrze ukorzenione.

Jak do tej pory aby spulchnić glebę pas ziemi pod cisy został skopany na głębokość szpadla, a wyrastające po skopaniu i oczyszczeniu chwasty zostały spryskane randapem.

bardzo proszę o poradę
Awatar użytkownika
corbieres60
50p
50p
Posty: 66
Od: 2 maja 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: cis Hicksii - gleba

Post »

Cis daje sobie radę w kazdej glebie, oczywiście na poczatek dobrze ze jest lepsza na głębokość 30-40 zależnie od wielkości sadzonek, odległość sadzenia zdecydowanie za gęsta nawet 50 -60 cm starczy
corbieres60
davussum
500p
500p
Posty: 806
Od: 26 sie 2010, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 100-lica

Re: cis Hicksii - gleba

Post »

To ja się podłączę do wątku.
Mam na działce kilka cisów Hicksii, rosną za domkiem w całkowitym cieniu. Chciałabym posadzić między nimi jakieś małe białe kwiatuszki żeby rozjaśnić ten ciemny kąt. Możecie mi coś polecić? Wszystko co znalazłam do tej pory musi miec stanowsko słoneczne :(
Awatar użytkownika
Ludwik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 12 maja 2010, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Reda,pomorskie

Re: cis Hicksii - gleba

Post »

Cis jest dosyć wybredny co do gleby.Najlepiej żyzna,zasadowa.I nie za dużo słońca.Oraz wilgotno. Odstęp zdecydowanie za mały.To będzie dość duży krzew.Proponowałbym co najmniej 0,5 - 1,0 m.
Awatar użytkownika
corbieres60
50p
50p
Posty: 66
Od: 2 maja 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: cis Hicksii - gleba

Post »

U mnie cisy rosną w cieniu i w pełnym słońcu wciśnięte miedzy drzewa i w piachu wydaje mi sie ze ważne do niego by miał glebę przepuszczalną, nie glinę.
corbieres60
Alifio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 1 cze 2010, o 15:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam
W połowie września ubiegłego roku posadziliśmy na swojej działce szpaler cisów hicksii - kilkadziesiąt sadzonek o wysokości 60-80cm. Nasze cisy przyjęły się i przetrwały zimę. Przy tak dużej ilości roślin zaobserwowaliśmy zaledwie kilka małych zbrązowiałych gałązek. Plan jest taki, że cisy mają stworzyć szczelny żywopłot, wiem, że w tym celu należy je odpowiednio przycinać, żeby się rozkrzewiły.
Czy ktoś z forumowiczów, może mi poradzić kiedy po raz pierwszy należy przyciąć te rośliny w tym roku i jak dużo?
pozdrawiam wszystkich serdecznie
Wawrzont
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 15 cze 2010, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cis Hicksii - przycinanie

Post »

Witam,
rozumiem, ze cisy maja tegoroczne przyrosty i ladnie sie rozkrzewily. Pojedyncze uschniete galazki to pewnie efekt wymiany igiel, na cisach odbywa sie to wlasnie w maju.
Ciac mozna mocno, ja scialbym przynajmniej polowe nowych przyrostow. Wszystko zalezy od tego, czy obecna gestosc jest dostateczna. Nie ma sensu puszczac go w gore, jeśli na dole sa dziury.
Cisy rosna szybko, ale rzadkie, dlugie badyle trudno pozniej zagescic na dole. Wiec lepiej od samego dolu prowadzic gesty zywoplot, a w niewiel dluzszym czasie bedzie znacznie lepszy efekt.
W przyszlym roku pierwsze ciecie zrobcie juz w kwietniu, wtedy przyrosty rusza z impetem i bedzie go mozna jeszcze drugi raz przystrzyc.
Powodzenia,
WS
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”