Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
mineralek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 10 lut 2011, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

No własnie o to dobre podłoże chodzi, będzie go wiecej, chodzi mi tez o to,żeby dodajac ta glinę nie ,,uszkodzić,, jakoś tych robaczków, szkoda by było. Mnie głównie chodzi o najlepsza ziemie do kwiatów i pozbywanie sie przefermentowanych liści debowych . Tutaj w UK musze te liście wyrzucać do specjalnych pojemników i co 2 tygodnie urzad miasta to zabiera, tak jak smieci. Szkoda tego , bo widzę, że spulchniaja glebę. Będę eksperymentowac, o wynikach na pewno napiszę. Bardzo dziękuję :wit
Awatar użytkownika
doromichu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4019
Od: 12 mar 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: United Kingdom.Cheshire

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

hejka.ja tez mieszkam w uk mam pojemnik plastikowy do kompostu-bez dna.dostalam dwa lata temu,ale wiem ze na ebay -u mozna tanio kupic.a robaczki to sobie same przyszly najpierw myslalam ze to sa zwykle,ale takie zwykle sa jasne,a te sa czerwone.wiec chyba te.takie same moja mama miala w poslce ale po jej smierci nikt nie dokarmial i sobie poszly .a moje robaszki sie mnoza na potege.czesto to widac bo wychodza pod sama pokrywe :heja
teraz tylko czekam (mysle ze do jesieni)i będę sobie rozrzucac kompost po ogrodzie.ziemie tez mam gliniasta :evil: niestety
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

To nie są robaczki :lol:
Robaczki są w brzuchu....
Awatar użytkownika
doromichu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4019
Od: 12 mar 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: United Kingdom.Cheshire

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

wiem ze nie robaczki tylko dzdzownice-brak polskich liter i dlatego "robaczki" u mnie sa :uszy
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

sprawdzałem swój kompostownik po zimie i stwierdzam , że dżdżownice kolejny raz przeżyły zimę , tylko jak je wydobyć z takiej ilości ciągle dostarczanego pokarmu..... :;230
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

Mam pytanie, jak się chce wykorzystać ten biohumus do kwiatów doniczkowych, to jak oddzielić dżdżownice? Czy w doniczkach nic nam się nie wykluje?
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

W uproszczeniu : dżdżownice hodujemy na pryźmie , ok. 15-20cm . Jeśli już przerobią tę warstwę , wówczas dokładamy na wierzch świeżą porcję pokarmu . Dżdżownice przejdą do góry . Po 2 tyg . zbieramy górę wraz z całym obywatelstwem . Ten sam numer wykręcamy powtórnie , zbierając niedobitki . Pozostaje przerobiony biohumus , do dowolnego wykorzystania . Przykładowo 1L rozpuszczamy w 5 L wody . Po kilku dniach jest gotowy płyn . I co tu ma się niby wykluć ?? No chyba ,że piękne plony , a nie każdy jest przygotowany na sukces w uprawie ,to jedyne niebezpieczeństwo , jasna sprawa :wink:
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

Zaraz znów za off- wyląduję w śmietniku :lol: Adam z uporem mnie tam lokuje... :wink:

A dżdżownice jak słusznie napisano wyżej- jak przerobią to pójdą do góry szukać świeżego papu...
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

Albo do dołu.
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

frant pisze:I co tu ma się niby wykluć ??
No te robaczki, jakieś zabłąkane mini-robaczki :roll: .

Ja tych dżdżowniczek jeszcze nie mam, więc nie wiem ... z czym to się je :;230 :;230 , co prawda są tu jakieś przepisy :;230 :;230
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

Myślę że nie trzeba się tak panicznie bać "noworodków" Dżdżownice przecież nie mają zębów więc raczej nie podgryzą rośliny w doniczce.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

Jeśli już przerobią tę warstwę , wówczas dokładamy na wierzch świeżą porcję pokarmu . Dżdżownice przejdą do góry . Po 2 tyg . zbieramy górę wraz z całym obywatelstwem
owszem to prawda , ale przejdą te duże , za co zrobić z setkami malutkich ?

ja część wrzuciłem bodajże 3 lata temu na kompostownik w ogrodzie , część mam w piwnicy i widzę właśnie setki maluszków , które jedzą sobie jeszcze długo w tym miejscu gdzie duże dały sobie spokój , jeśli więc zbyt szybko je przeniesiemy to zawsze coś zostanie w ziemi ..

diodas ma też rację u mnie nie chcą ruszać niczego co jest świeże , musi dopiereo zagnić to się dobierają
Awatar użytkownika
doromichu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4019
Od: 12 mar 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: United Kingdom.Cheshire

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

nie wiem co one jedza u mnie swiezy pokarm czy nie bo dzis sprawdzilam i sa pod sama pokrywa na chwastach wyrwanych z trawnika i sa na samym dole kompostownika tam gdzie jest juz przerobiona masa :?:
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”