Rozmnażanie powojników przez ukorzenianie, sadzonkowanie

Powojniki
miko4
200p
200p
Posty: 255
Od: 9 gru 2009, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Powojniki - ukorzenianie, rozmnażanie

Post »

britvictango pisze:A co myślicie na temat podziału karpy Clematisa bylinowego? Dostałem ostatnio dwa kawałki z podziału karpy rośliny, która ma ok 15 lat. Wsadziłem bryłę z podciętymi korzeniami od razu do ziemi i muszę czekać do wiosny. Czy tak pozyskana"część " ma szansę na normalny rozwój wiosną?
Myślę, że za bardzo tych korzeni nie podciąłeś. Okryj posadzoną karpę gałązkami iglastymi i z pewnością na wiosnę wypuści wiele pędów.
Marcin
magdalenka
100p
100p
Posty: 110
Od: 5 lis 2010, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Powojniki - ukorzenianie, rozmnażanie

Post »

Siałam powojnika tanguckiego. Z 3 nasion skiełkowały 2, ale obie siewki słabo rosły. Jedną wysadziłam do gruntu i nie wie mczy przetrwa do wiosny, drugą mam na parapecie w pokoju. Jest malutka, a podobno ten powojnik kwitnie w roku wysiewu...
Co mogłam zrobić źle?
Pozdrawiam
Magdalenka
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Powojniki - ukorzenianie, rozmnażanie

Post »

Mój bylinowy powojnik był już dzielony i bardzo ładnie się rozrasta.Podzieliłam go późnym latem.
Obrazek
Halina
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Powojniki - ukorzenianie, rozmnażanie

Post »

Kilka gatunków botanicznych rozmnożyłem generatywnie przez wysiew importowanych nasion.
Awatar użytkownika
Alina-277
200p
200p
Posty: 454
Od: 3 sty 2011, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola /Podkarpacie..

Re: Powojniki - ukorzenianie, rozmnażanie

Post »

OOO!!!! Jak dobrze że tu wpadłam mam powojnika bylinowego takiego jak na zdj. powyżej z tym że moje kwiatki są ciemniejsze bardziej wpadające w fiolet.Nie znam jego nazwy bo dostałam w prezencie .Kiedy jest najlepszy czas żeby go przesadzić i zarazem rozdzielić?? wiosną? jak jeszcze śpi czy póżną jesienią ??bo chyba nie latem jak kwitnie..Pozdrawiam.
Pozdrawiam... Alina .
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Powojniki - ukorzenianie, rozmnażanie

Post »

Mój powojnik nie wiem jak się nazywa,musiałabym poszukać na stronie powojników u prof.Marczyńskiego.
Podzieliłam go w lecie po kwitnieniu, bo wiosną to on dopiero wychodzi z ziemi.A może by jednak spróbować podzielić wiosną? Zobaczę.
Halina
miko4
200p
200p
Posty: 255
Od: 9 gru 2009, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Powojniki - ukorzenianie, rozmnażanie

Post »

Wydaje mi się, że wiosna to najlepszy czas na podział powojników. Łatwo wtedy się przyjmują i szybko regenerują. W ub.r. dzieliłam rurowaty na całkiem małe części i wszystkie się przyjęły a do jesieni już spore kępy urosły.
Marcin
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Powojniki - ukorzenianie, rozmnażanie

Post »

A mnie zimą czyli gdzieś tak w styczniu wyżarły :twisted: :twisted: :cry: od spodu 2 powojniki,
właśnie jeden rurowaty, pięknie zakwitł dopiero co posadzony w lecie i jeszcze pachniał na dokładkę
tylko jeden sezon się nim cieszyłam :cry: :cry:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Elu5tka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 mar 2011, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Powojniki - ukorzenianie, rozmnażanie

Post »

2 lata temu przysypałam leżące pędy powojnika.Dzisiaj je wykopałam, obcięłam pędy na wys. 30-50 cm. Sadzonek miałam 6, wsadziłam je do doniczek pod folią,podlałam i będę czekać, co z tego będzie. Nie znam nazwy tego powojnika, ale nie był to wielkokwiatowy. Pędy miał 4-5 m, kwiaty niebieskie, a potem puszyste "główki". Mam jeszcze kilka powojników, bardzo je lubię. Nie wiem czy dobrze zrobiłam. ;:14 Elutka Obrazek
miko4
200p
200p
Posty: 255
Od: 9 gru 2009, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Powojniki - ukorzenianie, rozmnażanie

Post »

Wydaje się że to 'Cecile' z grupy macropetala. kwitnie wcześnie w IV a potem powtarza w lecie ale skąpo.
U mnie też się ukorzenia sam z leżących pędów.


Elu5tka
Ja bym od razu wysadził ukorzenione pędy do gleby, najlepiej na miejsce stałe, jak takie masz. Doniczki dobre jako wyjście awaryjne, gdy nie ma pomysłu gdzie powojniki teraz wysadzić.
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Rozmnażanie powojników

Post »

Interesuję mnie rozmnażanie powojników z nasion.Zauważyłem na wiosnę że na powojnikach znajdują się nasiona.A gdyby je zebrać i następnie posiać,ciekawe czy wzeszłyby roślinki.Wiem że można tak rozmnażać powojniki.Może ktoś już próbował tego sposobu rozmnażania.
W encyklopedii pnączy jest wzmianka na ten temat.
Cytat:
Rozmnażamy przez siew na wiosnę. Można je również rozmnażać z odkładów względnie sadzonek. Sadzonkujemy powojniki w lecie, w lipcu-sierpniu, w ciepłym inspekcie. Sadzonki sporządza się z pędów na pół zdrewniałych, tnąc je na kawałki zawierające 1 parę liści wraz z kilkucentymetrowym odcinkiem łodyg pod nimi. Zalecane jest nacinanie łodygi wzdłuż aż pod oczka, sadzonki wówczas wytwarzają silniejszy system korzeniowy.
Czekam więc na porady?
_________________
Awatar użytkownika
Nutka81
1000p
1000p
Posty: 2806
Od: 13 maja 2010, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozmnażanie powojników

Post »

Owszem. Rozmnażanie z nasion jest możliwe. Udało mi się już wyhodować niejednego powojnika. Siałam nasiona późna jesienią w szklarni, gdy już wszystko było uprzątnięte po sezonie. Nasiona wschodziły jakoś na poczatku kwietnia. Niektóre znacznie później, gdy już niemal spisywałam je na straty.
Pozdrawiamy! Małgosia i Nutka :wit
Nutkowy ogród...czyli "ogary lubią kwiatki"...>> Cz.1 <<,>> Cz.2 <<,>> cz.3 <<
>>Róże Nutki << >>Nutkowe kwiatki doniczkowe<<
Trinity
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 maja 2010, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe Małopolski

Czy uda sie ukorzenic odłamany wierzcholek clematisa ?

Post »

Witam,

Niestety nie mam pewnosci jaki to gatunek. Jedynie wydaje mi sie, ze to Hanaguruma. Kwiaty sa różowe, raczej blade. Zielono-zolty srodek. Wczoraj przy przesadzaniu do wiekszej donicy odlamalam sam wierzcholek roslinki dlugosci ok 15 cm z dwoma pakami kwiatowymi. Zeszlej wiosny kwitl po raz pierwszy. Teraz ma ok. 160 cm, ale go nie przycielam na czas i widze ze na razie ma ok. 5-6 paczkow tylko. Wsadzilam ta ulamana koncowke do ziemi, tuz kolo jego nóg. Jak myslicie ukorzeni sie on czy moze inaczej to zrobic poki czas. będę wdzieczna za podpowiedz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”