Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kamyki w podłożu

Post »

10 sztuk to nie wiele. Nie pamiętam już jaki (negatywy) wpływ ma zasadowy (w tym przypadku grys) na kaktusy - jedno co pewne to fakt, że nie wnosi nic dobrego. Ja bym radził poświęcić ta godzinę i wydać kilka złotych na porządny kwarcowy żwir o granulacji (polecam ten 1-3 mm średnicy), pamiętając jednocześnie o drenażu z np. kamyków, keramzytu itp. byle nie z marmurowego grysu.
Nie mniej to są twoje rośliny i rób z nimi co ci się żywnie podoba :wink:
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
wielki32
100p
100p
Posty: 134
Od: 15 sie 2010, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kamyki w podłożu

Post »

Chyba je przesadze, ale najpierw muszę kupić żwir, wcześniejszy miałem kwarcowy żwir 3-5mm. A ostatnio tego nie było :(. Drenaż jest z keramzytu we wszystkich ok 1-2 cm.
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kamyki w podłożu

Post »

Nie za 'gruby' ten żwir? Nie wiem w jaki sposób sporządzasz mieszankę ale w moim przypadku 3mm to raczej max średnica ziaren mając na uwadze, że stanowi on jakieś 50-80% mieszanki w zależności co sadzę (reszta to ziemia uniwersalna). Żwir o granulacji +- 5mm używam jako drenaż dla siewek :wink:
Bogaty wybór żwirów jest w Kakadu (tam tez sie zaopatruje po kilkunastu wizytach w innych tego typu sklepach gdzie wybór był żaden),
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
wielki32
100p
100p
Posty: 134
Od: 15 sie 2010, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kamyki w podłożu

Post »

Ja te kamyki (30-40%) mieszam z kupną ziemią do kaktusów.
Awatar użytkownika
darekcn42
1000p
1000p
Posty: 2606
Od: 9 lut 2009, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wilkołaz

Re: Kamyki w podłożu

Post »

>>>Wojtek>>>
Super, że masz taki pokład żwiru u siebie.
Ja natomiast mam naokoło 70cm pokład mieszanki żwiru, piasku z małą domieszką gliny.
Pozdrawiam, Darek.
wielki32
100p
100p
Posty: 134
Od: 15 sie 2010, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kamyki w podłożu

Post »

Już mam żwir kwarcowy 1-3mm i 3-5mm :). Wymieszam je i przesadzam kaktusy :)
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kamyki w podłożu

Post »

Z tego co mi wiadomo wapna nie lubią np wszystkie gymnocalycium jak i większość innych kaktusów z
ameryki południowej. Większość kaktusów meksykańskich toleruje wysokie pH a niektóre jak np ariocarpus nawet tego wymagają dla optymalnych warunków rozwoju . Ja np astrophytum-y mam posadzone w mocno zawapnionej glebie - mieszkanka 50% zasadowej gliniasto piaszczystej gleby wymieszanej z czysto mineralną resztą - żwir,antuka,pumeks ogrodniczy i w takim podłożu bardzo ładnie mi rosną.W podobnym substracie bardzo ładnie rośnie mi też thelocactus rinconensis i turbinicarpus alonsoi i [[nazwa-zakazana]] williamsi - wszytsko z Meksyku.Do innych kaktusów sporządzam różne w zależności od gatunku mieszanki o odczynie lekko kwaśnym.
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kamyki w podłożu

Post »

TABELKA. Podane jest standardowe pH dla każdego rodzaju.
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
Awatar użytkownika
EmWu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 maja 2011, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kamyki w podłożu

Post »

Cześć. Miałem ten sam problem co Ty. Z niewiedzy posadziłem młodą Opuncje w ziemię ze żwirkiem marmurowym. Dodatkowo drenaż też jest wykonany z tego marmurowego grysu a i od góry ziemia posypana białym marmurowym grysem... Pomyślałem porażka na całej linii... :| A wygląda na to że roślince nic nie dolega. Co więcej po tygodniu wypuściła 1 nowy przyrost a po dwóch tygodniach 4kolejne. Rozwija się, nie widzę przy tym żadnych zaburzeń jest ładna i zdrowa, nabrała soczysto zielonych kolorów a znamiona jakie na sobie miała jak przypalenie, brak chlorofilu zaczęły się zmniejszać i już prawie ich nie ma. Z racji tego że Opuncja była świeżo przesadzana i zaczęła się rozwijać postanowiłem że przetrzymam ją w tym podłożu do jesieni żeby nie dawać jej niepotrzebnych stresów w czasie gdy się rozwija. ew. przesadzę wcześniej jak tylko zobaczę że coś jej nie odpowiada. Ja tak zrobiłem na własną odpowiedzialność z młodą rośliną dlatego nikomu tego nie zalecam ale tylko informuję że u mnie nic wielkiego się nie stało:)
krufka
200p
200p
Posty: 210
Od: 1 lip 2009, o 21:18
Lokalizacja: Sudety

Piasek i inne składniki podłoża

Post »

Przeglądam Wasze wątki tematyczne,widzę,że stosujecie różne żwirki,kruszywa,wspominacie o piasku niezbędnym do wykonania prawidłowego podłoża.Mam pytanie dotyczące piasku-mieszkam w górach,sporo u nas strumieni z paskiem o różnej grubości.Czy taki drobny piasek mogę wykorzystać do podłoża,a gruby do części powierzchniowej?
Mam także piasek dla ptaków.Czy on też może zostać wykorzystany do kaktusów.Część tego piasku jest z muszlami i zmielonymi skorupkami jaj,ale kaktusy chyba nie przepadają za tego typu domieszkami?
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

Witam!
Chciałabym podbić temat.Otóż w innym temacie doradzono mi,abym w najbliższym czasie porozsadzała kaktusy w podłoże z piasku,żwirku i ziemi do kaktusów.I tu pojawia się moje pytanie czy mogę wziąć normalnie piach z plaży i żwir z zewnątrz. Nie wiem za bardzo czy to jest dobry pomysł? Wydaję mi się,że powinnam wyjałowić te składniki podłoża.Pytanie tylko jak długo powinnam je grzać i w jakiej temperaturze???Jeżeli koś będzie w stanie mi odpowiedzieć będę bardzo wdzięczna.pozdrawiam
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

Co to za plaża? Morska? Czy ten piach może być słony? Jeśli tak to nie nadaje się. Rzeczne piaski z zasady bywają zbyt drobne.

Sugeruję wizytę na najbliższej budowie. Za parę groszy (na piwo) będzie można się zaopatrzyć w wieloletni zapas piachu. Najlepszy jest płukany piasek do tynkowania.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

Racja. nie wzięłam tego pod uwagę. plaża faktycznie jest morska... jednak dobrze,że napisałam, nie wzięłam pod uwagę zasolenia. trzeba się przejść na budowę więc. a jakieś rady odnośnie wyjałowienia????pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”