Migdałowiec pospolity (Prunus dulcis ) ''migdał''

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Migdałowiec pospolity (Prunus dulcis ) ''migdał''

Post »

Czy Ktoś z forumowiczów uprawia w gruncie (w Polsce) migdałowiec??? Od razu zaznaczę że chodzi mi ten zwykły migdał o jadalnych owocach (Amygdalus communis L.) a nie żaden migadłek trójklapowy czy migdałowec karłowaty.
Mój 1,5 m migdałowec wyhodowany z pestki spedza włsanie pierwszą zime w gruncie i jestem ciekawy jakie mam szanse na jego dalszą uprawę.
Awatar użytkownika
zetes
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 gru 2010, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Migdał, Migdałowiec pospolity (właściwy)

Post »

Ma dużą szanse na przezimowanie ale jeśli ma juz 1,50metra wysokości to powinien juz od dawna owocować Dlaczego jest to jego pierwsza zima w gruncie?
A to moje ośmioletnie drzewa migdałowe
Migdał kwitnący
Obrazek
Owoce jeszcze zielone
Obrazek
Dojrzałe
Obrazek
Zerwane
Obrazek
Wyłuskane z pestki
Obrazek
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Migdał, Migdałowiec pospolity (właściwy)

Post »

Fantastycznie!!! Mam nadzieję że i mój wytrzyma zimę.
Mój migdałowiec ma dopiero 2 lata, tzn został wysiany wiosną 2009. I w zeszłym roku wyglądał tak:
Obrazek
Te dolne gałązki obciąłem bo chciałem wyprowadzić koronę trochę wyżej. Pierwszą zimę przetrzymałem go na nieogrzewanym poddaszu.
Dodam ze mój migdał wyrósł z pestki - takiej zwyklej łuskanej, jakie można kupić w kążdym sklepie :!: .
Nie choruje ci twój, czy pryskasz regularnie?
Awatar użytkownika
zetes
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 gru 2010, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Migdał, Migdałowiec pospolity (właściwy)

Post »

A to miałeś szczęscie wyhodować migdała z pestki już łuskanej zakupionej w sklepie.Te migdały są pasteryzowane i nigdy nie wykiełkują . Natrafić na takie ziarenko w torebce które uciekło od pasteryzacji to duże szczęście.
Ale to jeszcze nie pewność że będzie owocowało .Sa osobniki obu płci.Jeśli kwiaty będą białe owoców nie będzię .jeśli różowe to drzewo będzie owocowało.A najlepiej mieć na kilka drzew owocujących jednego osobnika płci "męskiej", który zastępuje pszczoły.
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Migdał, Migdałowiec pospolity (właściwy)

Post »

O tym że można wyhodować migdał z łuskanej pestki przeczytałem na innym forum, i osoby tam postujące też wyhodowały swoje drzewka w ten sposób.
Niestety mój migdał zmarzł - może zaszkodziło mu nieprzewiewne okrycie - teraz odbija od ziemi :(
Awatar użytkownika
agusia2410
500p
500p
Posty: 684
Od: 30 kwie 2011, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 25 km od Iławy

Re: Migdał, Migdałowiec pospolity (właściwy)

Post »

Witam, jestem tu nowa :) , ale zainteresował mnie temat wyhodowania swojego drzewka z migdała. :idea:
Czy to prawda że nasiona migdała najlepiej wysiewać na wilgotnej wacie umieszczonej w lodówce?? :?: Gdzieś tak wyczytałam i chciałabym spróbować, i po jakim czasie nasiona będą puszczać kiełki, abym wiedziała czy moje nasionka są dobre
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Migdał, Migdałowiec pospolity (właściwy)

Post »

Tak, trzeba tez zwrócić uwagę by ostry koniec nasiona nie był uszkodzony, jeśli jest w najmniejszym stopniu ułamany lub otarty to nic nam nie wyrośnie bo właśnie tam znajduje się stożek wzrostu korzenia.
Nie pamiętam po jakim czasie mój wykiełkował - pewnie coś koło tygodnia, Jak kiełek będzie miał 0,5 - 1 cm to można przesadzić do doniczki.
Awatar użytkownika
agusia2410
500p
500p
Posty: 684
Od: 30 kwie 2011, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 25 km od Iławy

Re: Migdał, Migdałowiec pospolity (właściwy)

Post »

Dziękuje :)


Przewertowałam dwie paczki i wybrałam 20 nasion, i teraz leżą w lodówce, ciekawe czy któreś puści kiełek :?
A Tobie ile wykiełkowało na ile wysianych?
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Migdał, Migdałowiec pospolity (właściwy)

Post »

Mi wykiełkował 1 na jakieś 10. Nasiona łatwo gniją, a bez trzymania w lodowce to praktycznie od razu wszytkie- strasznie śmierdzą przy tym.
Życzę powodzenia :wink:
Awatar użytkownika
agusia2410
500p
500p
Posty: 684
Od: 30 kwie 2011, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 25 km od Iławy

Re: Migdał, Migdałowiec pospolity (właściwy)

Post »

A ja zastanawiałam się dlaczego muszą być w lodówce :shock: , myślałam że takie mają wymagania :shock:
Odezwę się za jakiś czas, zdać sprawozdanie czy coś wyszło :P
pafcio
50p
50p
Posty: 98
Od: 20 sty 2012, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bieniewice k. Warszawy

Migdał z bułgarii

Post »

Witam wszystkich. W zeszłym roku w bułgarii kupiłem migdałów do jedzenia - niełuskanych, w łupinach, smacznych świeżutkich i teraz wpadłem na pomysł posadzenia takiego cuda:) I pytanie - roztłukiwac skorupkę, nieroztłukiwać, jakoś stratyfikować? Jak siac i czy w ogóle będzie rozło w naszym klimacie, czy jako kwiatek w domu?
Pozdrawiam
Paweł
pafcio
50p
50p
Posty: 98
Od: 20 sty 2012, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bieniewice k. Warszawy

Post »

Witam wszystkich. W zeszłym roku w Bułgarii kupiłem migdałów do jedzenia - niełuskanych, w łupinach, smacznych świeżutkich i teraz wpadłem na pomysł posadzenia takiego cuda:) I pytanie - roztłukiwac skorupkę, nieroztłukiwać, jakoś stratyfikować? Jak siać i czy w ogóle będzie rosło w naszym klimacie, czy jako kwiatek w domu?
Pozdrawiam
Paweł
eleanor
200p
200p
Posty: 286
Od: 30 cze 2011, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Migdał z Bułgarii

Post »

Gdzieś czytałem że łuskane migdały trzeba skiełkować na wacie a potem do ziemi. I że woda ma być z miedzianem bo pleśnieją szybko.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”