Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Dariotka ja mam piach + obornik i pod dynie dobrze to daje radę, w zeszłym roku ładnie owocowały, piach ma ten plus, że woda przelatuje i korzenie raczej nie gniją jakby było mokrzej. :)
dariotka
100p
100p
Posty: 131
Od: 4 lip 2009, o 11:57
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Dziękuję za odpowiedź. W takim razie nawiozę obornik, a nad ziemią jeszcze pomyślę.
Awatar użytkownika
x_M-l
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 142
Od: 5 lip 2010, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

dariotka pisze:Dziękuję za odpowiedź. W takim razie nawiozę obornik, a nad ziemią jeszcze pomyślę.
Żeby z takiej piaszczystej gleby mieć maksymalny plon to dobrze jest sadzić dynię z rozsady. Teraz najlepiej wysiać ją do doniczek a w maju rozsadę na pole. Poza tym dobrze robi czarna włóknina ale to koszty.
Na pewno dobrym rozwiązaniem jest podlewać dyńki gnojówką. Tylko nie tak od zaraz niech sobie porosną z miesiąc lub półtora i się ukorzenią dobrze.
U mnie gnojówka wspaniale zdała egzamin, miałem mega-plony a sadziłem na żółtej glinie.

Uprawiałem też dynie na drugiej działce na piaskach, też się udały tylko gorzej bo z siewu w pole były uprawiane. Na piaskach trzeba wziąć pod uwagę że szybko gleba wysycha a dynie dużo wody potrzebują jak już się rozrosną, z drugiej zaś strony jak już będziesz mieć zawiązki i małe dyńki to te podlewanie częste może prowadzić do zagniwania. Podłóż deski pod zawiązki.

Powodzenia. :)
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Dynie i melony pięknie powschodziły ,i od razu poprzenosiłem do zimnego tunelu , niech się nie wyciągają . Noce trochę za zimne ,ale muszą sobie dać rade ,nocami oczywiście nakrywam włókniną . Jedna dyńka rozłożyła trzy liścienie , to czytelny sygnał że zapowiada piękne zbiory :wink:
Awatar użytkownika
Eryk-kun
200p
200p
Posty: 208
Od: 25 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Moje dynie również są już na dworze, na razie w doniczkach. Nawet melony przetrwały ostatnie dwie noce, ale gdy się ochłodzi przeniosę je do domu.
"To, że nie mogę zmienić wszystkiego, nie oznacza, że nie powinienem próbować zmienić czegokolwiek".
oloolosz
100p
100p
Posty: 125
Od: 6 maja 2009, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Miastko-Pomorze Środkowe

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

loeb pisze:Ja żartuje z tym 1 raz, ponoć jak się uprzeć to można się nieźle struć dyniowatymi, ale to raczej o inne dzikie gatunki chodzi i jest to wyczyn, bo substancje szkodliwe są paskudne w smaku. Głównie właśnie gorzkie. Ale w tak zwanych ozdobnych też się zdarzają gorzkie lub gorzkawe i wtedy po prostu nie jemy.. Miałam przykład u siebie w zeszłym roku, kupiłam nasiona dyni która miała być jadalna [2 rodzaje w zasadzie], wyrosła trochę inna niż powinna, nie dość że miała bardzo grubą skórę to jeszcze była paskudna w smaku. Nawet kurom nie dałam. [firma Gadar nie polecam kupowania tam nasion dyń, one były zwyczajnie oszukane, zebrane podejrzewam z odmiany bez kontroli zapylenia albo coś w tym stylu.]
takze niepolecam tej firmy
oloolosz
100p
100p
Posty: 125
Od: 6 maja 2009, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Miastko-Pomorze Środkowe

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

ajwonna pisze:Do dziś robię z niej zupę krem z ziemniakami, cebulą i szczyptą kardamonu. Mam jeszcze trochę w zamrażarce (Melonowa Żółta). Bardzo smakuje też mojej rocznej bratanicy. Ale najbardziej smakowały mi dynie makaronowe - rosną mniejsze - pyszne z mięsem mielonym do makaronu. W tym roku już usypałam nową stertę kompostu, obłożę ją sianem i zasadzę kilka sadzonek dookoła.
po co siano?
Awatar użytkownika
ajwonna
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 kwie 2011, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowiecki Park Krajobrazowy

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Siano jest po to, żeby ładniej wyglądało i żeby dynie nie dotykały bezpośrednio do kompostu. Po prostu przed posadzeniem dyń mocno podlewam kompost, obkładam potem siankiem a po zimnych ogrodnikach przesadzam z doniczek dynie. Pod koniec lata mam dynie już na połowie ogródka - rozrastają się dookoła kompostu. Oczywiście nie zapominam o częstym podlewaniu.
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Wczoraj przyszły do mnie nasionka od Aniop... mnóstwo nasionek ! Ogromnie dziękuję !Planowałam dyńki po 1-2 rośliny z odmiany, ale wobec takiej ilości nasionek właśnie mąż pojechał zamówić koparkę i zaorze się jeszcze kawałek łąki, zanim urośnie rozsada to będzie pod nie miejsce. Nie wiem co zrobimy z owocami jeśli się udadzą, ale aż żal nie wysiać. Aniu ;:167
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
dariotka
100p
100p
Posty: 131
Od: 4 lip 2009, o 11:57
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Moje 6-tygodniowe dynie, posadzone do butelek pięciolitrowych, już kwitną. Pozwolić im na to, czy oberwać kwiatki by wykształciły wiecej korzeni? Pierwszy raz mam dyniowate i nie wiem co dla nich będzie lepsze. Sadzić będę do gruntu dopiero ok 20 maja.
Dynie, patison i kabaczki mają tyle samo tygodni. Ale patison jest wyraźnie mniejszy, chudszy. Czy sadzonki patisonów są mniejsze od np. cukini i kabaczka, czy on wstrzymał wzrost? Powoli rośnie, ale też zawiązują sie kwiatki.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2346
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Może da się sadzić wcześniej niż 20. V. Teraz zapowiadają przymrozki, może następnych tzw. zimnych ogrodników już nie będzie.
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

dariotka pisze:Moje 6-tygodniowe dynie, już kwitną. Pozwolić im na to, czy oberwać kwiatki by wykształciły wiecej korzeni?
Jeśli kwitną na tym etapie , to tylko kwiatki męskie . Nic nie musisz obrywac , owoców z nich nie będzie ...
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”