Brokuły- uprawa, odmiany

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Kalafior i brokuł sa roślinami o dość dużych wymaganiach co go gleby, nawozenia i wody. Ja, poniewaz mam glebe kl IV uprawiam tylko te warzywa, które sie udają po wieloletnich eksperymentach. Na każdej działce można posadzić wszystkie znane warzywa ale trzeba sie liczyc z tym, że nie każde sie uda. Zbyt mało danych podałeś ,by mozna bylo ci cos konkretnie radzic.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rafik_ptp
100p
100p
Posty: 135
Od: 5 mar 2011, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

:wit Piotrek T cóż mogę ci doradzić :roll:
Biorąc pod uwagę że w ubiegłym roku tylko wsadziłeś i czekałeś co będzie to i tak niezły wynik osiągnąłeś :wink:
A poza tym tamten rok nie był najlepszy na kalafior sadzony w maju, sam tak sadziłem, zmienna pogoda i dużo, za dużo opadów(wypłukanie składników pokarmowych z gleby) sprawiły że źle wiązał róże...
Nie znam tych odmian które sadzisz ale skoro ten Cezar jest jesienny to lepiej go teraz nie siać, a dopiero w czerwcu... W ogóle z tym brokułem w tunelu to może być problem (za gorąco).

A brokuła nie trzeba jakoś specjalnie pielęgnować, posadź na w miarę dobrym stanowisku (na piachu brokuł się nie uda), jak nie pikujesz tylko od razu wysiewasz w wielodoniczki (ja czasem też tak z brokułem robię) to sadząc go posadź trochę głębiej pod same liście.... hmmm no i daj mu na początek trochę azotu i przez cały okres uprawy sporo wody.
A na upartego jak by chciał drążyć temat to brokuł źle znosi niedobory mikroelementów, a przede wszystkim molibdenu i boru, więc może podlewać, opryskiwać jakąś odżywką zawierającą te składniki (w tamtym roku stosowałem EKOLIST KAPUSTNE, ale w tym roku go nie widziałem w sklepie).
Jak by coś się z nim działo to pisz...
Uprawa warzyw dla jednych jest przyjemnością , dla mnie jest sposobem zarabiania pieniędzy co wcale nie znaczy że nie sprawia mi to dużo przyjemności ;)
Piotrek T
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 526
Od: 10 kwie 2010, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Dzięki, wiem że wynik był niezły :wink: . Nie spodziewałem się pojeść, bo to pierwszy raz sadziłem, ale na parę dań było. Glebę mam gliniastą, raczej wilgotną, w ubiegym roku pierwszy raz przekopana z kompostem. Podsypałem też trochę obornika suszonego, sasiad radził azofoskę, ale w warzywniku nie daję chemii. Pocieszyłeś mnie rafik z tym "nieróbstwem" przy brokułach :D.
Pokombinuję w tym roku, bo lubię te zielone kwiatuszki :D , w ubiegłym roku faktycznie pogoda nie sprzyjała. Tylko ogórki udały mi się wyśmienicie. Stąd pomysł z posadzeniem w tunelu, żeby jakoś się uniezależnić od pogody. Mam nadzieję że się zmarnują w tym tunelu, bo lubię upały :D , ale jak przyjdzie zimne lato to z tunelu może się coś udać.
Ogrodnik ze mnie początkujący, dlatego tyle kombinuję. Z kolei wiek nie pozwala już na długoletnie doświadczenia, stąd moje pytania :wink: . Dziękuję za wskazówki. Na pewno wykorzystam każdą, zarówno te, które się już pojawiły, jak i te które przeczytam w najbliższym czasie :D . Pozdrawiam,Piotr.
Pół hektara perzu , w końcu mam stałą pracę :-)
Mój poligon doświadczalny Popieram : http://www.zanimnapiszesz.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Ja też posiałam już Sebastiana, w pełnym słońcu, już wykiełkował. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Nie wiem, czy dobrze zrobiłam bo obok zasiałam kalafiora. Poszukam jakiegoś nawozu do kapustnych (aczkolwiek kapusta udaje się u mnie wyśmienicie;) ).
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Słuchajcie, coś podgryza mi brokuła! Nie dość że są jeszcze bardzo malutkie to jeszcze dziurawe... Zaobserwowałam przy nich takie malutkie, skoczne "żuczki". Co to może być?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Pchełki ziemne. Jest na to sposób ekologiczny bez oprysku. Jak będzie pogoda bezdeszczowa mogą zjeść prawie całe sadzonki.

:wit :wit
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Ooo a co to za sposób? :twisted: Czy masz na myśli regularne podlewanie?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Kartkę papieru smaruje się cienko czymś lepkim/ np miodem/ i przesuwa się nisko ponad roślinami. Czynność tą należy powtórzyć przez kilka kolejnych dni/ słonecznych/. Wystraszone pchełki podskakują z powierzchni roślin czy gleby i przylepiają się do kartki. Oczywiście sposób ten można stosować na działce ,bo na hektarze to jest niemożliwe do wykonania. Pchełki gryzą wszystkie kapustne i rzodkiewkę też.

Powodzenia
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Zabieram się do roboty :twisted: :twisted: :twisted:
Dzięki ;:180
justynas
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 2 lip 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

myślicie że jeszcze można posiać brokuły czy już za późno?
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

justynas wiem, że nie zawsze jest czas na czytanie i szukanie, ale wątek jest krótki i warto go poczytać. Odpowiedź na Twoje pytanie jest na poprzedniej stronie
zacytuję Rafika:
rafik_ptp pisze:Jeśli miały by być sadzone powiedzmy 15 - 20 lipca to należało by je posiać na początku czerwca powiedzmy tak 5, po trzech dniach by wzeszły po kolejnych czterech - pięciu dniach pikowanie ( czyli wypadło by to na 12 -13.06 ) to miesiąc spokojnie wystarczy by urosła rozsada, (może nawet to za dużo bo w czerwcu rozsada rośnie szybko).
A co do odmian :roll: hmmm... znam dobre, sprawdzone (moim zdaniem) ale niestety raczej nie sprzedają w małych opakowaniach: LORD, PARTHENON, OLYMPIA. Ale możesz popytać o małe opakowania jakiś innych odmian dla działkowców. I brokuł potrzebuje raczej żyznej gleby, sporo azotu na początek tzn 2-3 tygodnie po posadzeniu na miejsce stałe. a i w momencie wiązania róż, albo jak będą miały wielkość 5 złotówki jakiś oprysk na robaka.
11krzych

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

justynas pisze:myślicie że jeszcze można posiać brokuły czy już za późno?
Nie jest za poźno. Ja posieję pod koniec tygodnia. Przeczytaj ten wątek od początku to się dowiesz jakie odmiany najlepiej teraz siać.
justynas
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 2 lip 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

dzięki za odpowiedzi i wyrozumiałość :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”