Podwyższona rabata

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Witam, mam pytanie odnośnie podwyższanych grządek, czy ktoś już takie coś robił ??? Podobne do inspektu tyle, że ziemia jest do góry desek, pod ziemią jest trochę kompostu a pod tym może być siano, które i tak zgnije. Może jakieś pomysły ? Zaraz pójdę na podwórko i zrobię parę fotek jak u mnie się to prezentuje, a raczej będzie prezentowało.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Jak widać nawet zdjęcia się znalazły :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Eh założyłam nowy post, ale mój został usuniety i tutaj wklejony, także nie chodziło mi o podwyższane grządki jako kompost, tylko tzw. garden boxes słynne w Anglii itp. wklejam zdjęcia z moich tworów :) jak na razie w trakcie pracy ale czy ktoś tak sadzi warzywa i owoce (truskawki, poziomki) ??? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
dodad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 21 cze 2009, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska Gorlice

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Wspaniałe te twoje grządki Sylwano ;:138
Usiłuje przekonać moją teściową do takich wymysłów, może sie uda :wink:
Ogród - moje miejsce na ziemi
Zapraszam serdecznie - moje linki
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
renim
500p
500p
Posty: 624
Od: 30 sty 2010, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Bardzo się mi podobają te grządki, moja podwyższona to ma ponad metr wysokości i jak plewię to stoję. I chciałabym tak mieć cały warzywnik, tylko brak materiału. Ale te bardzo się mi podobają i też sobie takie muszę stworzyć. :tan

pozdrawiam ;:3
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

ma działkę na terenie gliniastym i na dodatek kamieni tam od czorta, więc planujemy uprawiać warzywa właśnie w takich wysokich zagonach, zastanawiam się tylko czy na sam spód można dać różne papierzyska, na budowie jest mnóstwo kartonów, ale też mam spore zapasy gazet, czasopism itp., zagon będzie wysoki na ok 50 cm, co o tym sądzicie?
pozdrawiam
Iwona
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Kartony ok, nie można wkładać kolorowych magazynów i papieru "lakierowanego". Papiery dobrze jest pognieść i namoczyć przed dołożeniem, dobrze też poprzekładać to innymi materiałami. Warstwa kartonu/gruba papieru na dno takiej skrzynki jest nawet bardzo wskazana, pozwala szybko wyhamować chwasty [kładziona bezpośrednio na trawę]. :)
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

dzięki za odpowiedź, kartony zbieram już od jakiegoś czasu, zresztą wystarczy podjechać do jakiegoś marketu i już bagażnik pełen....
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

W tym roku w końcu doczekam się takich "garden boxes".
Dłuugo to trwało, ale lepiej późno niż wcale. :wink:

I mam pytania, może ktoś będzie znał odpowiedzi:

- planowana wielkość to 1x1,5
- wysokość powiedzmy 10 cm

Czy takie będą ok? Do sadzenia i plewienia? Doczytałam się, że najlepiej mieć 3 albo
4 grządki, bo ważny jest płodozmian. Temat jeszcze nie do końca zgłębiony przeze
mnie, bo wydaje mi się to dosyć skomplikowane. :oops:

Na dno nie będę dawała gałązek, bo te boxy stać będą na terenie, który był podwyższany
gruzem. Pierwsza warstwa to ziemia z kopców kretów, druga obornik, trzecia jakaś ziemia
z marketu. Kompostu nie dam, bo będzie obornik. Czy dobrze myślę?

A ziemię wokół skrzynek wyłożę agrowłókniną i może posypię jakimś żwirem.

Myślałam też o nawadnianiu kropelkowym. Ale nie wiem, czy da się zrobić.
W pobliżu mam studnię z wodą opadową. Tylko jak ciągnąć z niej wodę? :?
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Wisienko, czy ja dobrze rozumiem, masz gruz jako dno, a na to ziemia, obornik itp. i to ma mieć 10 cm ??? Zależy co chcesz uprawiać ? Jak sałatę, szpinak czy płytko korzeniące się warzywa, albo kwiaty to okey, ale np. marchewki już nie za bardzo będziesz miała, bo korzenie dojdą do gruzu i nie urosną dalej. Nie ma mowy o pomidorach na 10 cm. Także jak jest możliwość to wybierz ile się da, tak przynajmniej, żeby prześwity do gleby były. Zresztą, ciężko by było przekopać na jesieni, wiosną te 10 cm szpadlem ciągle wbijając w gruz. Ja w jednym miejscu miałam kilkanaście cegłówek i beton, ale wszystko pousuwałam, bo nie wyobrażam sobie sadzić warzyw na gruzie. Kwiaty owszem, ale nie ma 10 cm. Rozwiń proszę swój post, może ja źle zrozumiałam ? Aha ja mam kwadraciaki ok 2x2 m. I musiałam takie zrobić bo mam między drzewkami owocowymi, i chciałam jak najwięcej miejsca wykorzystać na warzywa, a przy tym, żeby wygodnie się kosiło trawę. Myślę, że twoje wymiary są super, wygodne do plewienia, przerywania, ja na środek muszę włazić na box ale nie ma jakiś problemów. A wzdłuż siatki mam takie podwyższane długaśne na ok 10 metrów, a szerokie na ok 0,5 m i tam sadzę stopniowo porzeczki, jagody, przed nimi truskawki zwisają fajnie z podwyższeń.
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Sylwana, dzięki za odpowiedź. U mnie ziemia gliniasta, więc ten gruz chciałam
traktować jako drenaż. :oops:
Ale jeżeli radzisz wybrać, to trzeba będzie zweryfikować moje przemyślenia.
Hm... faktycznie te 10 cm to za mało. Trzeba dać więcej. Ale ile by wystarczyło?
Bo marchewkę też chciałabym posiać.
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Ja mam ok 12 cm podwyższane, gdzieniegdzie- bo spadek mam na podwórku- mam ok 25 cm. Ale ja ma ziemię pod boxem, tzn. moje boxy to tylko rama z drewna, marchew sieję i jak rośnie to korzenie wbija poniżej poziomu dolnej deski w grunt. U Ciebie miałby być gruz to nie ma jak w niego wbić korzeni i rosnąć :) Zresztą nie wiem co tam sam beton ma w sobie i jak warzywka miały by coś chemicznego pobierać ? Jak chcesz ten beton zostawić to myślę, że wtedy byś musiała wyżej 20 cm, mieć i ziemi nawieźć. A jak chcesz pomidory sadzić to ok 30 wysoki, żeby korzenie nie wplątywały się w beton, bo z betonu nic zdrowego nie pojedzą sobie :)
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Sylwana, tam nie jest beton, tylko cegła ze starego domu. Jutro sprawdzę, czy da się
tam wykopać trochę gruzu. Boxy zrobię w tym układzie na 30 albo więcej. Albo wybiorę inne miejsce dla nich.
Przemyślę to jeszcze.
Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”