Haworthia - haworcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
eba
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1242
Od: 22 lip 2008, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Sochaczewa
Kontakt:

Re: Haworthia - w których miesiącach występuje okres jej wzrostu

Post »

Bartoszu, znawcy haworthii na pewno wiedzą, jak cenną i rzadką zdobyłeś odmianę.
Jednak dla mnie każda haworthia jest cenna, nawet jeśli zdobyłam ją za kilka zł, lub z wymiany.
Nie hoduję roślin dlatego, że są cenne, ale dlatego, że są piękne.
Nasze słońce raczej im nie zaszkodzi, po prostu przebarwią się na nim.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Haworthia - w których miesiącach występuje okres jej wzrostu

Post »

To nie jest tak,że wybierając jakiś nowy sukulent do kolekcji wybieram tylko spośród tych najrzadziej spotykanych i co się z tym wiąże najdroższych. po prostu lubie takie o nietypowym wyglądzie o których można powiedzieć ,że to swego rodzaju żywa rzeźba :) . Choć przyznaje,że cieszy mnie również sama świadmość tego ,że posiadam jakiś szczególnie rzadko spotykany w kolekcjach okaz jak np h truncata albo monadenium ritchiei,które również niedawno nabyłem :)
Haworthie ogólnie wszystkie mnie się podobają ale wiele z nich niczym szczególnym się nie wyróżnia spośród 100-tek podobnych sukulentów. A co do nasłonecznienia to nie wiem jak inne odmiany ale truncata raczej źle znosi pełne słońce.
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Haworthia - w których miesiącach występuje okres jej wzrostu

Post »

Ja mam Fasciatę (zobacz: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a#p1125391), jak latem wystawiłem ją na balkon, to była bezpośrednio nasłoneczniana i rosła nieco wolniej niż w domu, jak ją postawiłem w cień to zaczęła rosnąć jeszcze wolniej, a jak ją wziąłem do domu, to znów szyzaczęła rosnąć szybko. Widocznie moja, to domator.
Nigdy nie chodowałem odmiany Truncata, więc nie podam ci dokładnych informacji na temat chodowli tej odmiany.
Awatar użytkownika
lampart111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2376
Od: 5 gru 2009, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świeradów - Zdrój
Kontakt:

Re: Haworthia - w których miesiącach występuje okres jej wzrostu

Post »

Harwontie rosna tak jak wszystkie rośliny od wiosny do jesieni...
felis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 sie 2009, o 12:22

Re: Haworthia

Post »

Jakie okno będzie lepsze dla haworsji: południowe czy zachodnie?
nostadamus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 24 mar 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Haworthia

Post »

z tego co wiem to chyba lepsze będzie południowe, ale ekspertem nie jestem. Mam takie pytanie. Ostatnio w pewnym markecie budowlanym (zaczyna się na o kończy na i) widziałem identyczne haworsje (dobrze piszę?), zdarzyło mi się już dwa razy że kaktusy z tego marketu były zainfekowane wełnowcami. nie wiem czy jest sens próbować po raz 3 bo nie chce sobie zniszczyć całej kolekcji. Co prawda gdzieś czytałem, że trzeba zrobić kwarantannę nowemu, ale na tamtych wełnowce ujawniły się po 2 miesiącach i do tego czasu już wszystkie miały po jednym wełnowcu. No i właśnie. Kupić czy nie?
zapełniam parapet doniczkami z różnymi roślinami, np. kaktusami, papryczkami chili, cytrynami z nasion, itp. najwięcej mam papryczek wszystkie uzyskane samemu. mam ich 6 z tego 4 dosyć małe i 2 duże z których jedna nie wytwarza pyłku albo ja jestem ślepy...
Awatar użytkownika
theoria_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2164
Od: 3 sie 2010, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
Kontakt:

Re: Haworthia

Post »

Sam sobie odpowiedziałeś. Jeżeli tak bardzo Ci się podobają sugeruję inne źródło.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Haworthia

Post »

Jeśli koniecznie chcesz kupić roślinkę z podejrzanego źródła to sugeruję po zakupie wybić ją z doniczki i wykąpać w stosownej chemii. Następnie odczekać tydzień i powtórzyć zabieg. Dopiero po tym czasie posadzić roślinkę i poczekać ze 2-3 tygodnie z dołączeniem jej do kolekcji.
Moim zdaniem żadne źródło nie jest pewne jeśli chodzi o robale. Każdemu coś takiego może się przytrafić. Dlatego ZAWSZE należy stosować procedurę kwarantanny i to im bardziej wymyślna tym lepsza. Oprócz tego KONIECZNIE należy stosować profilaktyczne opryski chemią wszystkich posiadanych roślin co najmniej raz w każdym sezonie. Za oprysk uważam 2-krotną dawkę chemii w odstępie około tygodnia.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
felis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 sie 2009, o 12:22

Re: Haworthia

Post »

Dziękuję, postawię na południowym :D
drake0thiel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 22 lip 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Haworthia attenuata

Post »

Witam!
Jestem nowym forumowiczem, od wczoraj posiadam Haworthia attenuata. Nie widziałem tematu zajmującego się nimi, dlatego tworzę nowy. Jeśli moglibyście pomóc mi i opisać 'proces' pielęgnacji tej haworcji, byłbym bardzo wdzięczny. Bardzo mi się podoba i chciałbym się nią dobrze opiekować. Czytałem, że najlepiej przesadzać je na wiosnę, jednak doniczka 'sklepowa' wydaje mi się dość mała i nie wiem, czy można ją przesadzić teraz. Dodatkowo ma już trzy młode odnogi i jeszcze innego stworka, który pewnie rozsiał się w sklepie, poza tym ziemia wygląda na 'zwykłą sklepową', dlatego zależy mi na przesadzeniu teraz. W internecie ciężko znaleźć pasujące tematy, na każdej stronie napisane jest co innego - jedne podają, że należy obficie podlewać zimą, inne, że latem, niektórzy twierdzą, że każda ilość ilość światła jest dobra, inni, że lepiej trzymać w cieniu, dlatego chciałbym usystematyzować wiedzę, która mogłaby pomóc także innym forumowiczom ;)
Poniżej zamieszczam zdjęcie mojej Adeli ;)
Obrazek

Z góry dziękuję za pomoc ;)
-----
Krzysiek
Awatar użytkownika
alphax
500p
500p
Posty: 954
Od: 26 maja 2012, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Hannover

Re: Haworthia attenuata

Post »

Witam Krzysiek :)
odpowiedz na Twoje pytania i szeroki opis znajdziesz tutaj
http://zimmerpflanzen.ws/haworthie-haworthia-attenuata
http://www.zimmerpflanzenlexikon.info/p ... haworthia/
jeśli nie znasz niemieckiego to odpowiedzi na:
- Przesadzanie wyszukalem w innym zrodle: najlepiej wiosna lub latem do doniczki co 2 lata, przepuszczalna ziemia do kaktusow.
- Podlewanie: raz w tyg. od wiosny do jesieni nieduzo podlewac, zima prawie wcale ale nie przesuszyc (faza odpoczynku), wode lac do ziemi nie na rosline.
- Polozenie: sloneczne ale nie dlugo bezposrednio na sloncu, jasne, takze w polcieniu, temperatury zima 10 - 15 °C.

Haworthia rodzaj obejmuje około 70 gatunkow, ktore znajduja sie glownie w afryce poludniowej.
Przepraszam za brak polskich znaków diakrytycznych
... nie akceptuję nietolerancji, zawiści i kłamstwa - Janusz
drake0thiel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 22 lip 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Haworthia attenuata

Post »

Dzięki za odpowiedź ;)
Jednak martwię się, czy w tej 'sklepowej mieszance ziemi', jaka teraz jest w doniczce przetrzyma do wiosny, dlatego chciałbym przesadzić już teraz i zastanawiam się, czy to haworcji nie zagrozi?

-----
Krzysiek
Awatar użytkownika
mgr_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1467
Od: 24 paź 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemce

Re: Haworthia attenuata

Post »

'sklepowa mieszanka ziemi' to zwykle tylko zwykły torf, więc przesadź ją niezwłocznie.
Jeżeli chcesz więcej informacji na temat haworsji to polecam wątek Beaty bebos http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=62&t=41163
Pozdrawiam
Marek
Sukulenty zwyczajne i niezwyczajne part 1 part 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”