Wiśnia 'Gubeńska'

Drzewa owocowe
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czerecha-gubeńska

Post »

To może żeby rozwiać wątpliwości, nieco przybliżyć obie odmiany i ułatwić ich identyfikację po zakupie - podam różnice i podobieństwa ;) Na początek parę słów na temat genezy - obie odmiany pochodzą w okolic Gubina - otrzymane zostały w któryś z licznych szkółek w tamtym rejonie w XVIII w. Na początku traktowane jako odmiany lokalne, popularność w uprawie zyskały w Niemczech po opisaniu ich i rozpowszechnieniu przez niemieckich pomologów w XIX w. Dokładny opis czereśni 'Gubener Schwarze Knorpelkirsche' (którą znamy pod nazwą 'Gubińska Czarna') znajdziemy już w pomologii Oberdiecka z 1870 r. 'Gubeńska' z kolei była opisywana w katalogach szkółkarskich na przełomie XIX i XX w. Jak wyglądała ich "kariera" do dnia dzisiejszego... w zasadzie na większą skalę (poza tereny Niemiec) do uprawy trafiła jedynie czereśnia... dość duże nasadzenia znajdowały się we Francji (tam znana jest pod nazwą 'Noir de Guben'). W XIX w. występowała również w ogrodach w Anglii. 'Gubeńska' (wiśnia) uprawiana była praktycznie na większą skalę jedynie na Śląsku. Po II wojnie światowej odmiany nie były zalecane do nasadzeń, choć amatorsko nadal na niewielką skalę rozmnażane - szczególnie na terenie Dolnego Śląska. 'Gubińska Czarna' wróciła "do łask" i uprawy amatorskiej po "odkryciu" jej w Komorowie koło Świdnicy (nosiła nawet przez pewien czas nazwę 'Komorowska') i opisaniu przez J. Rembacza. I tą właśnie odmianę czereśni możemy (tak przynajmniej wnioskuję ze zdjęć) spotkać na all czy w ofertach szkółkarskich. A co z wiśnią 'Gubeńską'? Była spotykana w starych, poniemieckich sadach towarowych, czasem w ogrodach przydomowych - obecnie trudno na nią się "natknąć". Ale znalazłem ją parę lat temu w jednej z niemieckich szkółek Gerharda Baumgartnera koło Nöham. Rozmnażana tam jest pod niewłaściwą nazwą 'Gubens Ehre' (a to faktycznie jest 'Gubeńska').
Ale zanudzę Was tą historią :lol: - czas na różnice i podobieństwa :wink:
Jeżeli chodzi o wzrost drzew - wiśnia 'Gubeńska' rośnie średnio silnie (jak na wiśnie). 'Gubińska Czarna' - silnie (jak na czereśnie)... różnica jest więc widoczna na pierwszy rzut oka :wink:
Odmiana wiśni tworzy korony kuliste, lekko zwisające (szczególnie w starszym wieku) - czereśnia z kolei kuliste, półwzniesione. Obie wchodzą w okres owocowania mniej więcej w 4 roku po posadzeniu, owocują corocznie i dość obficie. Podobnie jest w wytrzymałością drzew na mróz - obie odmiany są dostatecznie wytrzymałe. Ważna jednak różnica polega na tym, że 'Gubińska Czarna' (czereśnia) charakteryzuje się bardzo wczesnym terminem kwitnienia (jedna z najwcześniej kwitnących odmian) - przez co jej kwiaty są często uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Jeżeli chodzi o podatność na choroby... 'Gubińska Czarna' jest prawie w ogóle nie podatna na raka bakteryjnego - wiśnia 'Gubeńska' charakteryzuje się średnią podatnością (nie nadaje się absolutnie na gleby ciężkie i podmokłe).
Owoce... odmiana wiśni ma owoce kuliste, średniej wielkości (bardzo zbliżone wielkością i masą do 'Łutówki') - czereśnia z kolei dość duże ok. 6,5 g (choć słyszałem i o 8-9 g i jestem w stanie w to uwierzyć), kształtu sercowatego. Skórka owoców odmiany 'Gubeńska' jest cienka, delikatna, koloru - jak go określam - "brudnoceglastego" (nie jest to ciemnowiśniowy tak do końca - mimo, że skórka jest błyszcząca), czereśnia 'Gubińska Czarna' z kolei (jak nazwa skazuje) ma owoce brązowoczarne (używa się bardzo trafnego określenia - smoliste), skórka jest mocna, dość gruba, z intensywnym połyskiem. Wyraźną różnicę zaobserwujemy, patrząc na zagłębienie szypułkowe. U czereśni jest głębokie, u wiśni - płytkie, słabo zaznaczone. Miąższ wiśni 'Gubeńska' jest ciemnoczerwony z wyraźnym żyłkowaniem, dobrze odchodzi od pestki (choć takie pojedyncze żyłki zostają jakby przyczepione), sok barwny, czerwony, pestka mała, kulista, bardzo charakterystycznie umiejscowiona " u góry" owocu. U czereśni 'Gubińska Czarna' miąższ jest bardzo ciemny, zwarty, źle odchodzi od pestki. Pestka z kolei jest duża, umiejscowiona centralnie, pękata, owalna, z bardzo wyraźnym szwem bocznym. Smak - obie odmiany uznaje się za deserowe. Wiśnia jest słodka z delikatnym kwaskowatym posmakiem, czereśnia słodka aż do przesady ;) Ostatnia różnica to termin dojrzałości zbiorczej owoców. Wiśnia 'Gubeńska' dojrzewa w 4 tygodniu dojrzewania i zaliczana jest do odmian wczesnych wiśni. Owoce czereśni 'Gubińska Czarna' zbieramy pod koniec 6 tygodnia więc - jak kto woli - może być odmianą średniowczesną lub lepiej późną czereśni.
Warto też przy okazji wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie związanym z tymi odmianami. O planach utworzenia Ogrodu Trangranicznego na Wzgórzach Gubińskich, w którym to, obok wielu roślin i gatunków lokalnych znajdą się również regionalne i tradycyjne odmiany drzew owocowych. Projekt jest od dwóch lat (studentka z naszego Uniwersytetu Przyrodniczego napisała naprawdę solidną pracę), chęci z tego co wiem (i po stronie polskiej i niemieckiej) również - jak rozwój prac, nie wiem - przyznam - nie śledziłem ... mam nadzieję, że postępuje (ja sobie bardzo chwalę naszą współpracę transgraniczną).
Gdyby ktoś miał ochotę "poszperać" w literaturze - gorąco zachęcam... jedne z lepszych opisów obu odmian znajdziecie w "Atlasie czereśni i wiśni" autorstwa J. Rembacza, W. Dzięcioła, A. Rejmana (w wydaniu z 1983 r. są obie odmiany). Charakterystykę czereśni 'Gubińska Czarna' znajdziecie w każdym wydaniu naszej pomologii.
A dla Ślązaków ;) :lol: polecam również:
Böttner J,. Poenicke W. 1936: Praktisches Lehrbuch des Obstbaues. Gartenbau Verlag Trowitzsch & Sohn Frankfurt/Oder.
Heine C. 1941: Die Sauerkirsche - im Erwerbs-, haus-, Klein- und Siedlergarten. Gartenbauverlag Trowitzsch & Sohn Frankfurt/Oder-Berlin
Krausch H. D. 1998: Bemerkenverte Bäume in Gubener Land. GHK 41. Güben.
Krausch H. D. 2005: Von 200 Jahren - Gründung der Pomologischen Gesselschaft. GHK 49. Güben.
Trenkle R. 1943: Obstbau - Lehrbuch. Verlag von Rud. Bechtold & Comp. Wiesbaden

Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Giecikowa
200p
200p
Posty: 355
Od: 13 lut 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czerecha-gubeńska

Post »

http://allegro.pl/czeresniowisnia-wielo ... 38512.html

Mam nadzieję, że nie jest to reklama

To co ja kupiłam?
Pozdrawiam Dorota:)
Awatar użytkownika
Giecikowa
200p
200p
Posty: 355
Od: 13 lut 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czerecha-gubeńska

Post »

Moja chyba jest martwa :oops: Powoli zaczęła wypuszczać listki, ale tylko na jednej gałązce. Niestety po ostatnim ataku zimy i one zmarzły. Teraz stoi taki suchy wiecheć. Tak do końca o nie wiem czy już jest martwa, bo nie znam się zbyt dobrze na tym. No chyba, że one tak późno wypuszczają listki.
Pozdrawiam Dorota:)
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czerecha-gubeńska

Post »

.
Awatar użytkownika
Giecikowa
200p
200p
Posty: 355
Od: 13 lut 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czerecha-gubeńska

Post »

Rossynant ja swoją posadziłam dopiero w tym roku w kwietniu. To może ona w ogóle się nie przyjęła?
Pozdrawiam Dorota:)
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czerecha-gubeńska

Post »

.
Awatar użytkownika
Giecikowa
200p
200p
Posty: 355
Od: 13 lut 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czerecha-gubeńska

Post »

Oj, to dzięki za słowa otuchy ;:180 Tak nie lubię tracić swoich roślinek
Pozdrawiam Dorota:)
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czerecha-gubeńska

Post »

.
Awatar użytkownika
Giecikowa
200p
200p
Posty: 355
Od: 13 lut 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czerecha-gubeńska

Post »

:D
Pozdrawiam Dorota:)
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 899
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Czerecha-gubeńska

Post »

Bardzo wiele ciekawych rozważań i dyskusji
na temat Gubeńskiej, czy to czerecha, czy wiśnia.
Wczoraj kupiłem Gubeńską. Jak twierdzi szkółkarz, jest to wiśnia glaza.
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Wiśnia 'Gubeńska'

Post »

Gubeńska to czerecha, jeśli podaje tak literatura to tak jest. Z własnego doświadczenia - wymieniona odmiana owocuje u mnie już od kilku lat i mogę powiedzieć, że plonowanie, smak owoców, wielkość jak u czerechy. Nawet samo drzewo nie wygląda jak typowa wiśnia, a liście podobne do liści czereśni.

Każda czerecha z punktu widzenia pomologicznego należy/opisywana jest pod grupą wiśni, gdzie z kolei przydziela się do podgrupy(grupy) czerech - czyli naturalnego mieszańca wiśni i czereśni.

Glaza to dawne określenie wiśni o dużych, słodkich owocach. Pod tak nazywanymi wiśniami, jak można się domyśleć, nazywano również, a może głównie wiśnie z grupy czerechy, ze względu na swoje walory smakowe jak i estetyczne owoców.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 899
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Wiśnia 'Gubeńska'

Post »

Najważniejsze, że owoce smaczne, bo gdyby były niesmaczne to drzewo
by już u ciebie nie rosło, prawda?Powiedz jeszcze, czy rośnie obok jakiś zapylacz?
Kupiłeś ją w szkółce w Lusowie?
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Wiśnia 'Gubeńska'

Post »

Należy pamiętać, że czerechy nie owocują obficie, taka jest ich uroda za to nadrabiają smakiem oraz wielkością owoców. Jednak jak sięgam pamięcią - w starym sadzie rosła odmiana Meteor (też czerecha) odbiegała ów wiśnia od tej reguły i owocowała bardzo obficie obok drzew Łutówki. Co do zapylaczy trudno mi je określić - ponieważ obok siebie rosną różne odmiany zarówno wiśni jak i czereśni. Co do grupy czerech mam posadzone: Hortensje, Gubeńską, Wczesną z Prin i Książęcą. Jedynie co zauważyłem to plon polepszył się w szczególności Hortensji jak zaszczepiłem obok czereśnie Różową Wielką, choć w tym samym roku zaczęły kwitnąc też inne młode drzewka, coś zadziałało i to dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”