Pasternak

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3031
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pasternak

Post »

Kupiłem nasiona pasternaku ;:138 ;:138 . Czyli w czasie wzrostu nie można dotykać liści bo się dostaje uczulenia?
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Pasternak

Post »

Eeeee! Nie sądzę! Ja dotykałam i nic :-) Coś tam czytałam, ale nikt nie wypowiedział się, że mu coś było po dotykaniu.
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3031
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pasternak

Post »

Mój dziadek mi kiedyś mówił ze kupił od ruskich pietruszkę . Potem stwierdził ze to nie pietruszka bo to coś miało bardzo duże liście nie podobne do pietruszki ,duży długi biały korzeń. Stwierdził ze to nie pietruszka bo nie pachniało jak pietruszka. Potem to wykopał i wyrzucił. Pewnie to był pasternak
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

Re: Pasternak

Post »

ciekawe warzywo, rzadko już nieuprawiane. Ciekawość skłoniła mnie do posiania pasternaku w ubiegłym roku. Siałem na początku kwietnia. Wyrosły bardzo duże korzenie. Zbierałem je pod koniec października. Miały prawie pół metra długości. Nawet kot się zdziwił, że takie coś mogło się znaleźć w planie stwórcy.

Obrazek

Smak i konsystencja mnie nie zachwyciły, ale to kwestia gustu. Po ubiegłorocznych eksperymentach pasternak zniknął z listy tegorocznych siewów, za to skorzonera (też coraz rzadziej występujące warzywo) jest po pomidorach i bobie trzecia na liście jeśli chodzi o powierzchnię wysiewu.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pasternak

Post »

Pasternak jest łatwy w uprawie i jest dobrym i wartościowym wypełniaczem do zup i sałatki warzywnej zamiast ziemniaków. Nic nie słyszałem o szkodliwości działania jego liści na skórę i tego nie doświadczyłem, przynajmniej w uprawie ilości amatorskich.
Awatar użytkownika
KasiaPuk
200p
200p
Posty: 446
Od: 17 sty 2011, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Planet Thanet ;)

Re: Pasternak

Post »

Pasternak w UK jest wszędzie, za to nie ma pietruszki korzeniowej i to jest straszne:( Nie przepadam za pasternakiem, bo jest słodki i mało wyrazisty, rozgotowyje się błyskawicznie i ogółem do piertuszki mu daleko:(
Horse riding - an art of keeping a horse between you and the ground.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Pasternak

Post »

pomidormen pisze:Pasternak jest łatwy w uprawie i jest dobrym i wartościowym wypełniaczem do zup i sałatki warzywnej zamiast ziemniaków. Nic nie słyszałem o szkodliwości działania jego liści na skórę i tego nie doświadczyłem, przynajmniej w uprawie ilości amatorskich.

Miałam w ubiegłym roku pasternak, plewiłam, dotykałam i nic mi nie było do czasu...
Któregoś dnia rozebrana do stroju plewiłam w sąsiedztwie pasternaku, a ogromne liście dotykały mnie po nogach, plecach, rękach i wieczorem przy kąpieli poczułam się, jakby mnie obdzierano ze skóry - pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk. Nikomu nie życzę. :?
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Pasternak

Post »

Ja dziś wysiałam pasternak. Zdziwiłam się gdy otwarłam paczkę z nasionkami, bo spodziewałam się takich malutkich drobinek, a tu spore płatki. Łatwo się wysiało.
Z pietruszki zrezygnowałam, nie udaje mi się. Przerzuciłam się na naciową, bo głównie na zielonym do zupy mi zależy, a pasternak wysiałam eksperymentalnie. Zobaczymy co z tego wyjdzie. 8-)
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Pasternak

Post »

ostatnia szansa pisze: Miałam w ubiegłym roku pasternak, plewiłam, dotykałam i nic mi nie było do czasu...
Któregoś dnia rozebrana do stroju plewiłam w sąsiedztwie pasternaku, a ogromne liście dotykały mnie po nogach, plecach, rękach i wieczorem przy kąpieli poczułam się, jakby mnie obdzierano ze skóry - pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk. Nikomu nie życzę. :?
Tak samo może działać seler i zwykła pietruszka - olejki eteryczne, które wydzielają podnoszą wrażliwość skóry na światło, więc jeśli ktoś się opala a ma skórę wrażliwą, powinien unikać kontaktu w nadmiarze;)
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Pasternak

Post »

loeb pisze:
ostatnia szansa pisze: Miałam w ubiegłym roku pasternak, plewiłam, dotykałam i nic mi nie było do czasu...
Któregoś dnia rozebrana do stroju plewiłam w sąsiedztwie pasternaku, a ogromne liście dotykały mnie po nogach, plecach, rękach i wieczorem przy kąpieli poczułam się, jakby mnie obdzierano ze skóry - pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk. Nikomu nie życzę. :?
Tak samo może działać seler i zwykła pietruszka - olejki eteryczne, które wydzielają podnoszą wrażliwość skóry na światło, więc jeśli ktoś się opala a ma skórę wrażliwą, powinien unikać kontaktu w nadmiarze;)

Raczej nie było to poparzenie słoneczne, bo były to czerwone nalane plamy w miejscu gdzie dotykały mnie liście. Po zastosowaniu wapna i jakiegoś antyalergicznego środka zniknęły po jakimś czasie.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3031
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pasternak

Post »

Odnawiam temat i mam pytanie: Czy pasternak wytwarza dużą nać i czy ona jest użytkowa?
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Pasternak

Post »

Pasternak ma bardzo dużą nać, nic nie wiem na temat wykorzystania :).
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3031
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pasternak

Post »

Myślałem że ja sie dodaje do zupy tak jak nać pietruszki :;230
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”