Storczyki Leszka

Awatar użytkownika
chmara3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 591
Od: 21 lip 2007, o 00:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Storczyki Leszka

Post »

Leszku Gratulacje ;:138 ;:138 ;:138 i dużo dużo zdrówka dla córci jest urocza :)
Kiedy coś uparcie gaśnie zaufaj iskierce nadziei ~~~~ Pozdrawiam Aga
Moje storczyki :)
Moje kaktusiki:)
Awatar użytkownika
Uni57
ZBANOWANY
Posty: 759
Od: 12 maja 2010, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Storczyki Leszka

Post »

:shock: Wanilia imponująca! Ciekawe, czy zakwitnie... ;:224 A dziecko już od małego będzie miało odpowiednie wzorce miłości do roślin. ;)
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Storczyki Leszka

Post »

Gratuluję córci, śliczna :) niech daje Wam wiele radości :) wanilka cudna a i bardzo podoba mi się Twój podpis
Artexo
50p
50p
Posty: 72
Od: 7 kwie 2010, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Storczyki Leszka

Post »

Właśnie siedze z otwartą szczęką i dziwie się jak można coś takiego wychodować ;:138
Żeby moje miały choć połowę tego co u Ciebie to byłbym niezmiernie dumny...
A tak a propo wstawisz może jakieś zdjęcia co aktualnie ''wyprawiają'' twoje storczyki ? :D
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Re: Storczyki Leszka

Post »

Witam,
Jestem po lekturze całego Twojego wątku i zbieram szczękę z klawiatury bo przeszkadza mi pisać ;)
Nigdy w życiu nie widziałam tak olbrzymich storczyków, to są jakieś mutanty? ;)
Są niesamowite, bardzo mi się podobają, więc pożyczyłam sobie zdjęcie na tapetę. ;)

Po przeczytaniu rozważania nad wodą i podlewaniem w Twoim wątku, postanowiłam zapytać Ciebie (bo może masz jakieś doświadczenie, wiedzę, itp) o podlewanie wodą akwariową. Mam dwa akwaria i raz w tygodniu robię tzw podmiany (odlewam 20% i dolewam przegotowanej kranówki). Po podmianach mam 20l wody akwariowej do wykorzystania. Nie stosuję chemii w akwarium, ryby mam zdrowe, roślinność rośnie. Taką wodą podlewam wszystkie kwiaty w domu i rozwijaj a się dobrze. Czy myślisz, że "akwariówka" byłaby też dobra dla storczyków?

Filmiki poklatkowe są niesamowite, wspaniałe przeżycie zobaczyć rozwój kwiatu w takim tempie.

Pozdrawiam serdecznie.
Będę tu zaglądać
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Storczyki Leszka

Post »

Artexo pisze:Żeby moje miały choć połowę tego co u Ciebie to byłbym niezmiernie dumny...
Trzymamy kciuki :uszy
Artexo pisze:A tak a propo wstawisz może jakieś zdjęcia co aktualnie ''wyprawiają'' twoje storczyki ? :D
Chwilowo mam mało czasu dla stroczyków... walczę w tej chwili z ogrodem, brukarzem i nową wiatą. Ale obiecuję się poprawić w kwestii fotografii już niedługo :)
andzia0801 pisze:Są niesamowite, bardzo mi się podobają, więc pożyczyłam sobie zdjęcie na tapetę.
O... ale mi się miło zrobiło :)
andzia0801 pisze:Czy myślisz, że "akwariówka" byłaby też dobra dla storczyków?
W prawidłowo prowadzonm, ustabilizowanym akwarium, z dojrzałym cyklem azotowym, szkodliwy amoniak wydalany przez zwierzęta (ryby, ślimaki, itp) szybko jest zamieniany na azotyny (NO2-), a te błyskawicznie w azotany (NO3-).
Okresowe podmiany wody w akwarium służą właśnie usuwaniu nadmiaru azotanów, a te są podstawowym składnikiem wielu nawozów dla roślin (azotan amonu czyli saletra amonowa jest chyba najpopularniejszym nawozem dostarczającym azot roślinom). Z tego powodu woda akwariowa z dobrze prowadzonego akwarium (utrzymanie stężenia NO3- < 50-80mg/l) jest zwykle doskonałym nawozem dla roślin o bardzo szybkim wzroście, szczególnie jednorocznych, pnączy, żarłocznych kwiatów ozdobnych typu pelargonie, surfinie, itp - generalnie tam, gdzie potrzebny jest przyrost dużej ilosci masy zielonej roslin w krótkim czasie (najprościej mówiąc azot buduje tkanki roślin). Podlewanie taką wodą roślin doniczkowych również ma sens, szkoda wyrzucać tak dobry nawóz. Najlepszym zastoswaniem takiej wody jest chyba w ogóle nawadnianie kompostownika, gdzie w procesach gnilnych zużywane są olbrzymie ilości azotu.

Jednakże w przypadku storczyków nie wiem czy to się sprawdzi. Woda deszczowa którą podlewane są w naturze storczyki jest bardzo uboga w związki mineralnie. Dodatkowo storczyki jako posożyty pobierają związki odżywcze z rozkładającej się kory drzewa, a proces ten powoduje zużywanie azotu. Podejrzewam więc, że naturalna woda storczyków jest bardzo uboga w azot, podczas gdy akwariówka jest bardzo bogata w zwiazki azotu. To są tylko moje przypuszczenia, ale osobiście raczej bym nie stosował takiej wody do storczyków.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Storczyki Leszka

Post »

:wit Padło tu określenie, które mnie bardzo interesuje, że storczyki są pasożytami, czy na pewno ?
Awatar użytkownika
auspex
200p
200p
Posty: 444
Od: 8 lut 2011, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Storczyki Leszka

Post »

hm...ja się nie zgadzam z tym, że storczyki to pasożyty.
Z grzybami prowadzą mutualizm - to obopólne korzyści o takim stopniu, który praktycznie wzajemnie uzależnia istnienie obu populacji.
Z roślinami byłabym raczej za tym że to komensalizm- współbiesiadnictwo, jest najbardziej pierwotnym typem oddziaływania protekcyjnego. Typ zależności o charakterze symbiozy między dwoma lub więcej gatunkami, przy czym jeden z gatunków czerpie z tej zależności wyraźne korzyści( tu storczyk- roślina to dla niego podpora), nie szkodząc pozostałym .
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Storczyki Leszka

Post »

Faktycznie z tym posożytem to się nieco zagalopowałem.

Z tego co mi wiadomo to jest tak, że istnieją 3 głowne grupy storczyków: naziemne, epifity (rosnace na drzewach) i litofity (na skałeach),

Storczyki epifityczne i litofity - przez pierwszy okres swojego życia wspólpracuja z grzybami (mikoryza). Grzyby dostarczają storczkom większa powierzchnię chłonną wody, oraz proste węglowodany - głównie cukry: trechaloze, frukotze, glukoze i sacharoze. W zamian grzyby dostaja od storczyka związki powstałe w wyniku fotosyntezy. Grzyby uzyskują węglowodany z rozkładu materii organicznej, głownie kory drzewa. Stroczyk otrzymuje cukry przez trawienie grzyba którym jest zarażony. Taka współpraca zwyke trwa od 4 do 10 lat, potem stroczyk staje sie samożywny, i trawi całą grzybnię całkowicie zabijajac "swojego" grzybka (przez chwilę jest pasożytem :) ).

Stroczyki naziemne - tu sa 2 grupy: kompletnie samożywane (autotroficzne), oraz saprofityczne (które w ogóle nie mają chlorofilu i żywią się wyłacznie poprzez trawienie grzybów) - te są pasożytami, ale generalnie nie są hodowane przez człowieka jako rośliny ozdobne.

Tym niemniej sprostowanie Alicji jest generalnie poprawne. Mi chodziło o to, że storczyki które hodujemy jako rośliny ozdobne w domu, to w naturze żyją najcześciej na drzewach i tam pobierają wodę - niefortunnie użyłem słowa "pasożyt".
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki Leszka

Post »

Ale ogromna i cudna wanilia :shock:
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Storczyki Leszka

Post »

Dziękuję za sprostowanie :D , bardzo źle na mnie działa określenie, że storczyki są pasożytami :( .
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Re: Storczyki Leszka

Post »

lesioc pisze:
Obrazek
zdjęcie które położyło mnie na łopatki, cały czas na nie patrzę :)

trochę szkoda,że musiałeś go przyciąć, ale może wyjdzie mu to na zdrowie, może następne kwitnienie też będzie takie niesamowite

Ja jeszcze chciałam pociągnąć temat wody. O "akwariówce" dostałam naprawdę wyczerpującą odpowiedź - dzięki. Ale nie bardzo rozumiem, dlaczego kranówka nie jest dobra do podlewania storczyków? Chodzi o to, który/e składnik/i tak bardzo przeszkadzają, że trzeba korzystać z deszczówki, czy destylowanej? W czym jest lepsza "ustronianka" od "kranówy"? (Żeby nie zabrzmiało, że się czepiam, ja jestem po prostu dociekliwa, a tego nie rozumiem, czy chodzi o wapń, czy sód, czy o co?)
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Petra
200p
200p
Posty: 446
Od: 13 cze 2006, o 21:44

Re: Storczyki Leszka

Post »

No mnie to zdjęcie też rozłożyło na łopatki ;:180 ;:180 ;:180
śliczny krzew storczykowy ;:138 ;:138 ;:138
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”