Ziemiórki w doniczce

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Migotka
500p
500p
Posty: 869
Od: 22 mar 2011, o 00:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za robale?

Post »

Witam!
Podepnę się pod ten wątek, ponieważ mogę sie powtórzyć, otóż mam podwójny problem z moimi storczykami - oba dostałam od męża na Dzień Kobiet i parę dni temu zauważyłam w ich podłożu maleńkie, szare robaczki - co to?Zdjęcia im nie da sie zrobić bo są naprawde maleńkie i ruchliwe..
Problem drugi, dziś zauważyłam lepkie kropelki na pędach kwiatowych - są one na tych najmłodszych, jeszcze nie rozwiniętych pąkach - były wcześniej, tylko ja brałam je za rosę :oops:dziś zauważyłam, że roślina obok storczyka ma uklejone liście i najpierw myslałam, że to ona ma problem, potem doszłam do wniosku, że to te krople na nią spadają.. :czy to tez "objaw" jakiegos szkodnika, czy tez może jakiś stan chorobowy....
Mój zielony kącik - http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=48108" onclick="window.open(this.href);return false;,
Wymiana/sprzedaż - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=47934" onclick="window.open(this.href);return false;
- Joanna
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za robale?

Post »

MalaMi,
-z opisu wynika, ze masz chyba skoczogonki.
Do pozbycia się ich wystarczy metoda podtopienia po zanurzeniu doniczki w wodzie.
Są najmniej szkodliwe dla roślin ; z wyjątkiem denerwującej :lol: ruchliwości można je tolerować.
Dobrym środowiskiem będzie dla nich wilgotne podłoże lub miejsca zalegania wilgoci. Suche podłoże skutkuje wyginięciem
tych stworków.
Nie jest konieczne stosowanie śr. chemicznych.

Co do kropelek....
W pierwszej kolejności trzeba przejrzeć z lupą zakątki i liście, czy aby nie było tam nieproszonych gości :evil:
Wydzielina może świadczyć o nakłuwaniu tkanki . Pomoże czysty wacik lekko wilgotny i ściąganie z powierzchni
kurzu.Być moze znajdzie się coś więcej ,co może zidentyfikować ewent.szkodnika.
Inna opcja korzystniejsza: to może być naturalne zjawisko.
Każdy przypadek wymaga uwagi , bo nawet naturalne krople po pewnym czasie stanowią wspaniałą zachętę do zasiedlenia grzybków. A to już krok do infekcji za friko.
Awatar użytkownika
Migotka
500p
500p
Posty: 869
Od: 22 mar 2011, o 00:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za robale?

Post »

Dziękuję serdecznie za odpowiedż Jovanko - podejrzewałam, że to skoczogonki, zastanawiałam się jak tego dziadostwa sie pozbyć...dzis podlałam storczyki, więc wilgoć mają, nastepnym razem je "podtopię" :P
co do kropelek - to mnie to martwi trochę, bo "gołym okiem" nic nie widać, żadnych wełenek, pajęczynek, czy przyklejonych tarczek, ale masz rację, szkodniki mogą kryć się w zakamarkach...no i jest jeszcze jedna rzecz - jeden ze storczyków ma na liściu świeża plamę, wygląda jakby była uszkodzona, jakby ją coś "wyjadło" i ona tez była "kleista" - pewnie temu, że świeża...zrobię tak jak mówisz, umyję roślinki i zdam relację czy coś znalazłam...
Mój zielony kącik - http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=48108" onclick="window.open(this.href);return false;,
Wymiana/sprzedaż - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=47934" onclick="window.open(this.href);return false;
- Joanna
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Ziemiórki

Post »

Czy ziemiórki są bardzo szkodliwe dla naszych phalaenopsis i dorosłe osobniki żywią się ich liśćmi?
Awatar użytkownika
PolishGal
100p
100p
Posty: 127
Od: 20 gru 2011, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Basingstoke

Re: Ziemiórki

Post »

Dorosłe osobniki nie są szkodliwe, ale larwy w podłożu żywią się korzeniami, a dokładniej lubią wodę, a jak jej zacznie brakować to obgryzają soczyste korzenie.
Na początku więc może się zdawać, że nic się nie dzieje z roślinką, ale lepiej wytępić jak najszybciej, bo prędzej czy później dobiorą się do korzeni i rozmnożą się tak, że ciężka będzie z nimi wojna.
'Flowers are the sweetest things God ever made and forgot to put a soul into...'
Moje storczykowe początki.
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Ziemiórki

Post »

PolishGal - jaki preparat byś poleciła żeby i storczykom nie zaszkodzić a zabić jaja które pewnie są w podłożu?

Kurczę w moim drugim podłożu które kupiłam musiały być jaja, bo coraz więcej ich lata w koło doniczek ;:151
Awatar użytkownika
rentgen
50p
50p
Posty: 62
Od: 12 lis 2011, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ziemiórki

Post »

Larwy ziemiórek trzeba dwukrotnie podlać NOMOLTEM 150SC w stężeniu 0,05%. Muszki tzn.dorosłe osobniki łapiemy na tablice lepowe.
Awatar użytkownika
PolishGal
100p
100p
Posty: 127
Od: 20 gru 2011, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Basingstoke

Re: Ziemiórki

Post »

mam mały dostęp do do preparatów, ja używam provado ultimate bug killer który stosuje na innym kwiatku żeby wytępić ziemiórki i działa :) . Używam ten preparat tez do storczyka cambrii, ale żeby wytępić welnowce i nie widzę żadnych złych zmian u storczyka.
Kupiłam go w Anglii ale to jest to samo co Provado plus z tym ze mozna go uzywac tez na warzywach

Polecałabym tez pokroić czosnek i wsadzić do podłoża.. ziemiórki nie lubią tego zapachu
jak palisz to możesz tez strząsać i zostawiać (zmoczone) pety.. tego tez nie lubią
ja podlewałam kwiatka woda z popiołem + czosnek i było ich mniej, ale nie wiem jak z tym podlewaniem u storczyka bo one nie lubią za dużo wody
a i najlepiej rozdziel te z ziemiórkami od innych bo u mnie przeszły do innego kwiatka bardzo szybko :roll:

Możesz tez postawić żółty pojemnik z woda i płynem do mycia naczyń.. to działa na dorosłe osobnik bo się w tym topią
Powodzenia w ;:14
'Flowers are the sweetest things God ever made and forgot to put a soul into...'
Moje storczykowe początki.
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Ziemiórki

Post »

Czytałam opinie w necie na temat tego Nomolt i większość twierdzi, że nie radzi sobie z ziemiórkami. Lep już zamówiłam wcześniej, ale on działa tylko na dorosłe osobniki a jeżeli one fruwają w koło doniczki to na pewno są też i w podłożu, dlatego zdecydowałam się kupić Decis który proponuje sklep OrchidGarden. Po kuracji napiszę czy sobie poradził czy też nie.
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Ziemiórki

Post »

U mnie na ziemiórki świetnie sprawdzają się żółte tablice- fakt, że łapią tylko dorosłe osobniki, ale przecież kolejne pokolenie również z czasem zacznie latać. Także po pewnym okresie można pozbyć się szkodników zupełnie.
Zwykle z. pojawiają się u mnie, gdy wracają do domu werandowane rośliny, wykładam lepy i po 2-3 tygodniach mam spokój :)

Osobiście nie lubię stosować chemii- jest jej wokoło dużo, nie mamy wpływu na te ilości, najczęściej źle wpływa na organizm, co może skutkować w przykry dla nas sposób. Stąd uważam, że bez sensu jest używanie chemii, gdy można tego uniknąć.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
rentgen
50p
50p
Posty: 62
Od: 12 lis 2011, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ziemiórki

Post »

Decis nie jest środkiem na larwy ziemiórek.Nomolt jest skutecznym środkiem ale trzeba go stosować zgodnie z instrukcją.Równocześnie i obowiązkowo trzeba wyłapać dorosłe osobniki za pomocą tablic lepowych.
Awatar użytkownika
Testa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 wrz 2011, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kotlina jeleniogórska

Re: Ziemiórki

Post »

Na ziemiórki najlepszy jest rumianek i tablice lepne. Na dorosłe tablice a na larwy w ziemi rumianek. Miałam atak ziemiórek po ziemi Compo , gdzieś wyczytałam o tym rumianku i zlikwidowałam to diabelstwo. Trzeba zaparzyć bardzo silny napar rumianku - tak z 8 torebek na 1/2 litra wrzątku i jak wystygnie podlać rośliny, zabieg powtórzyć 2,3 razy w odstępach 10-14 dni. Od tamtej pory co jakiś czas podlewam rumiankiem rośliny, który ma przecież również aseptyczne działanie.
Praca jest balsamem życia ale za życia nie należy się zbytnio balsamować - pozdrawiam Testa
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Ziemiórki

Post »

rentgen pisze:Decis nie jest środkiem na larwy ziemiórek.Nomolt jest skutecznym środkiem ale trzeba go stosować zgodnie z instrukcją.Równocześnie i obowiązkowo trzeba wyłapać dorosłe osobniki za pomocą tablic lepowych.
Wiem o tym, że w spisie nie ma, że zwalcza ziemiórki, ale ten sklep często ludzie sobie chwalą a poza tym sklep zajmuje się wyłącznie storczykami więc im zaufałam jeżeli akurat polecają Desic. Czasami zdarza się tak, że preparat jest na coś konkretnego a nie jest skuteczny tak jak powinien (albo wcale) i na odwrót - może być coś co działa a nie ma w zastosowaniu tego co nas interesuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”