Szlumbergera - Grudnik - BAZA

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Szlumbergera - Grudnik - BAZA

Post »

kari pisze:
Szlumbergera - Schlumbergera (grudnik, kaktus bożonarodzeniowy, lub dawna nazwa: Zygokaktus)

Szlumbergera to bardzo interesująca roślina, ponieważ - chociaż jest kaktusem (należy do rodziny Cactaceae) - to jej wymagania są zbliżone bardziej do zwykłych roślin doniczkowych, niż kaktusów. Szlumbergera jest bowiem kaktusem epifitycznym.

Pochodzenie: dżungla brazylisjka.

Wygląd: w przeciwieństwie do kaktusów nie tworzy łodygi (magazynującej wodę) i cierni, lecz jest bardzo podobna do kaktusów z rodzaju Rhipsalidopsis. Jej pędy są płaskie, podzielone na cztery, mają wyraźne ząbki na brzegu.

Kwitnienie: Kwitnie od listopada do stycznia (ale kwitnieniem można sterować) na różowo, czerwono, kremowo. Roślina zawiązuje pąki na wierzchołkach jednorocznych członów. Po zawiązaniu pąków roślina nie powinna być przenoszona, obracana, itd. (często reaguje zrzuceniem paków)

Miejsce w mieszkaniu: Najlepiej parapet okna zachodniego, wschodniego lub północnego. Lubi stanowisko jasne (ale bez bezpośredniego słońca) do półcienistego. Od maja do sierpnia może także przebywać na dworze. W zbyt mocnym oświetleniu pędy czerwienieją.

Temperatura: lubi temperatury w przedziale 18-22 st. C, ale może także rosnąć w nieco niższych (do 15 st. C). Temperatura podłoża nie powinna być niższa od temperatury powietrza (należy więc unikać metalowych donic, marmurowych parapetów, itp.)

Podlewanie i zraszanie: wiosną i latem należy utrzymywać średnią wilgotność podłoża, od końca sierpnia podlewamy oszczędniej, po zawiązaniu pąków kwiatowych ponownie nieco obficiej. Należy pilnować, by nie dochodziło do zastoin wodnych. Po kwitnieniu ponownie ograniczyć podlewanie na okres co najmniej 8 tygodni. Ważne: szlumbergera lubi miękką wodę. Dobrze reaguje na zraszanie, ale tylko w odpowiednio wysokiej temperaturze, w niższej może dojść do zagnicia.

Podłoże: ziemia przepuszczalna (specjalna dla kaktusów, lub ogrodnicza z dodatkiem piasku)

Nawożenie: od wiosny do końca lipca nawozimy regularnie raz na dwa tygodnie nawozem do roślin doniczkowych, potem zaprzestajemy dożywiania. Zbyt intensywnie nawożona roślina nie chce zawiązywać pąków kwiatowych.

Przesadzanie: rzadkie, tylko wtedy, gdy roślina "wychodzi" z doniczki, najlepiej zaraz po kwitnieniu.

Rozmnażanie: człony umieszcza się w piasku, w temp. 22 st. C, największa skuteczność ukorzeniania została odnotowana w okresie letnim.

Jak sprawić by szlumbergera zakwitła?
Największą pewność daje umieszczenie rośliny na okres przynajmniej 6 tygodni w suchym, jasnym i chłodnym miejscu (8-10 st. C) oraz zaciemniać wieczorem. Następnie roślinę należy przenieść do ciepłego pomieszczenia i zapewnić podwyższoną wilgotność powietrza.

W sprzedaży występuje najczęściej szlumbergera ucięta (Schlumbergera truncata) lub szlumbergery z gatunku Schlumbergera orssichiana i Schlumbergera opuntioides. Liczne są hybrydy.

Źródło:
J. Wolff, Pielęgnujemy rośliny pokojowe, Warszawa 2005.
B. Ciereszko, J. Rak, Mieszkamy wśród kwiatów, Warszawa 2005.
J. Prat, D. Retournard, Jak zapewnić wielokrotne kwitnienie roślin, Warszawa

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Temat opracowany przez kari. Zamieściłem Przemo.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

A oto moja - maleństwo jeszcze ,ale już zakwitła :D
Przyniesiona do domu z licznymi pąkami kwiatowymi oczywiście zrzuciła je wszystkie.
Po jakimś czasie pojawiły sie jednak następne.

Obrazek
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Moje Szlumbergery :

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”