Pompy na kaskadę

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
mariano1703
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 21 lut 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pompy na kaskadę

Post »

Witam
Zastanawiam się czy Pompy fontannowe MP 5000
http://www.sklep.hydroogrod.pl/Pompy-fo ... id811.html pmpa fontannowa, wiec raczej lepsza będzie
http://www.sklep.hydroogrod.pl/JPP-8000-id821.html

wystarczy na kaskadę ok 1m wysokości ? Zależy mi na pompie do 300, 400 zł max
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: pompy na kaskady

Post »

Potrzebna wydajność pompy uzależniona też jest od głębokości i szerokości strumienia wody na kaskadzie. Dodatkowo weź też pod uwagę odległość jaka dzieli pompę od wylotu kaskady, oraz jego wysokość nad pompą. Producenci maksymalną wydajność pompy podają na wylocie pompy. A przy przewyższeniu ok 1 m pompa traci na wydajności ok 1000 l/h.
Cały dowcip, polega na tym, co się chce uzyskać na kaskadzie, czy chce się mieć miniaturę Wodogrzmotów Mickiewicza w Tatrach, ze spadającym z hukiem, rwącym strumieniem wody, czy spokojnie spływającą i jedynie łagodnie pluszczącą na kamieniach wodę.
Efekty takie można uzyskać, stosując na instalacji zasilającej kaskadę zawór kulowy, którym dowolnie dobieramy i regulujemy spływ wody po stopniach kaskady. Natomiast w przypadku czyszczenia oczka i potrzeby usunięcia wody wykorzystujemy tę dużą wydajność pompy.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
mariano1703
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 21 lut 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pompy na kaskady

Post »

Myślę, że wysokość kaskady to ok 1 m, szerokość stopni kaskady ok 70cm . Pompa w oczku byłaby na wysokości ok 30,40cm. Górna część kaskady będzie oddalona od oczka ok 2 m . Panie Pawle, czytałem cały wątek i oglądałem zdjęcia :) naprawdę jest to pięknie zrobione. Myślę, że taka pompa ok 6000l/h będzie wystarczająca jeżeli kaskada będzie miała ok 1m wysokości. Ciekawi mnie tylko jak zrobić ten zawór , o którym pan piszę. Chciałbym, aby tą wodę po spływającej kaskadzie było widać hehe, ale oczywiście nie jakiś wodospad :) , więc taki zawór na pewno się przyda.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: pompy na kaskady

Post »

Zawór kulowy np. taki od rur PE
proponował bym założyć, we wnętrzu górnego zbiornika (filtra). Można kupić taki zbiornik.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
GOSIK1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 mar 2011, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pompy na kaskady

Post »

Witam.Na tym forum pisze po raz pierwszy i mam pytanie do pana Pawła jako do specjalisty i do wszystkich innych ,którzy się na tym znają.Chcę wybudować małe oczko wodne (120/80cm głebokość ok.40 cm-gotowa forma),w którym będzie fontanna i kaskadę wpadająca do niego ok 30 cm.szerokości.Woda wypływać będzie na ok 100-150 cm wysokości z dzbana i spływać po kamieniach do oczka.Czytając wasze porady dotyczące wyboru pompy upatrzyłam sobie AQUAJET PFN 7500 o mocy 150W,max.przepustowości 7000 l/h i wysokości podnoszenia 4m.Czy taka pompa nie będzie za duża-za mocna jak na moje potrzeby ,żeby czasami nie wyszedł rwący górski potok .Chcę uzyskać efekt spływającej po kamieniach wody i fontanny ok 40-50 cm szerokiej( podaje średnicę przykladowego "parasola-kuli").
Pozdrawiam i czekam na sugestie.
Awatar użytkownika
miras23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lut 2011, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czy taka pompa nie będzie za duża?

Post »

Miałem dokładnie taką samą pompę, ale ją sprzedałem :) Moim zdaniem - jest za mocna, ja jej używałem na trochę większą skalę, a i tak wystarczyło by coś mniejszego (dlatego właśnie ją sprzedałem ;)), więc teraz szukam czegoś odpowiedniejszego - tak więc po części odpowiadam na Twoje pytanie, a po części przyłączam się do prośby o polecenie czegoś dobrego!
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Re: Czy taka pompa nie będzie za duża?

Post »

Gosik ta pompa zdecydowanie za wielka, myślę ze z tej serii to i PFN 3500 będzie za dużą.

Nie widzę projektu ale przy takim mini oczku to kaskada 100-150 będzie wyglądać skrajnie nienaturalnie.
Poza tym kaskada + fontanna to kiepskie połączenie i się ze sobą kłóci.
Jak chcesz naśladować naturę odpuść sobie fontannę i obniż wysokość kaskady wtedy z 2000l/h Ci wystarczy.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: pompy na kaskady

Post »

Witaj Gosiu (tu mówimy sobie po imieniu :) )
Może zacznę od tego że oczko z formy to nieporozumienie. W takim oczku będziesz miała problemy z utrzymaniem równowagi biologicznej, tzn będziesz w efekcie miała problemy z glonami, woda będzie miała kolorek zupki szczawiowej. Tu dowiesz się o tym więcej - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=19367
W każdym razie w oczku z formy nie ma gdzie hodować roślin, które odpowiadają za czystą wodę.
Każdemu mówię, że najlepiej jest zrobić jak największe oczko, oczywiście w miarę możliwości terenowych i finansowych. Rośliny rozrastają się, ryby mnożą i po 2 - 3 latach brak jest dla nich miejsca. Bo oczko budujemy na kilkanaście lat, anie na 2 - 3 kiedy to robimy nowe, bo się w starym nie mieścimy.

Pompa wydaje mi się za mała. Producenci pomp podają maksymalną wydajność pompy na wysokości 0 m, tzn na wylocie pompy i z każdym 1 m przewyższenia wylotu z pompy wydajność ta spada o ok 1000 l/h, i tak na wysokości 1,5 m wydajność z tych 7000 l/h spadnie do 5500 l/h. Kiedy dodasz do tego spadek wydajności na zasilenie fontanny, i kaskady to obawiam się że na kaskadzie możesz mieć ledwie cieknący strumyk wody, lub odwrotnie, fontanna nie będzie tworzyć efektu półkuli.
Kup pompę o większej wydajność, tak aby na kaskadzie mieć co najmniej 5000 l/h i podobnie na fontannie. Myślę że pompa o wydajności ok 12000 l/h powinna wystarczyć.

Bardzo trudno jest obliczyć straty wydajności w takich instalacjach, za dużo jest tam niewiadomych (wysokość podnoszenia, średnica rur, szerokość kaskady). Dlatego na wylocie na poszczególne media (fontanna, kaskada) powinny być zainstalowane zawory do regulacji wydajności. Wtedy mając nadmiar wydajności można ją dokładnie ustawić, a tę większą wydajność wykorzystać w momencie opróżniania wody z oczka w czasie jego konserwacji.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
GOSIK1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 mar 2011, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pompy na kaskady

Post »

Dziękuje Pawle za podpowiedź.Co do oczka to może nie dokładnie opisałam o co mi chodzi.W oczu nie będzie zadnych roślin ,ani ryb będzie to raczej zbiornik wodny obłozony naturalnymi kamieniami i jak się uda to też w środek oczka wykleje kamieniami.Ma to tworzyć kamienistą nieckę .Co do kaskady to chcę połączyć stary korzeń i kamienie i między to wkomponować stary dzban ,ż którego będzie wypływała woda i miedzy to posadzić parę małych roślin. Co do wysokości kaskady-skarpy to podałam wstępny wymiar.Dopiero podczas tworzenia zobaczę jak będzie wyglądało ładniej.I jak faktycznie razem kaskada z fontanną będzie wyglądała nieciekawie to zawsze jest opcja ,że puszczę wodę raz na kaskadę, a innym razem tylko ma fontannę w zależności od nastroju.
Czy w takim przypadku wymieniona pompa nie wystarczy? Pompa ma już wmontowany jeden zawór, którym steruje się przepływ wody na fontannę lub na kaskadę albo po równo i tu i tu. I czy w takim przypadku za pomocą chemii nie jestem wstanie utrzymać czystości wody?
GOSIK1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 mar 2011, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy taka pompa nie będzie za duża?

Post »

Dziękuje za odpowiedzi.Co do oczka to może nie dokładnie opisałam o co mi chodzi.W oczu nie będzie zadnych roślin ,ani ryb będzie to raczej zbiornik wodny obłozony naturalnymi kamieniami i jak się uda to też w środek oczka wykleje kamieniami.Ma to tworzyć kamienistą nieckę .Co do kaskady to chcę połączyć stary korzeń i kamienie i między to wkomponować stary dzban ,z którego będzie wypływała woda i między to posadzić parę małych roślin.Co do wysokości kaskady-skarpy to podałam wstępny wymiar.Dopiero podczas tworzenia zobaczę jak będzie wyglądało ładniej.I jak faktycznie razem kaskada z fontanną będzie wyglądała nieciekawie to zawsze jest opcja ,że puszczę wodę raz na kaskadę, a innym razem tylko ma fontannę w zależności od nastroju.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: pompy na kaskady

Post »

Zamiast wyklejać kamieniem formę, co może być o tyle kłopotliwe że osobiście nie znam kleju łączącego trwale kamień z laminatem szklanym lub PE z którego wykonywane są niektóre formy, proponuję przykryć pompę plastikowym perforowanym pojemnikiem, np. wiadrem. Przysypać keramzytem i przykryć całą powierzchnię zbiornika grubym żwirem lub drobnymi kamieniami

Przy takim rozwiązaniu dolny zbiornik będzie funkcjonował jako filtr mechaniczno - biologiczny czyszcząc wodę z amoniaku, wyniku rozkładu substancji organicznych w wodzie (pyłki roślin, opadłe liście, obumarłe drobne organizmy itp.) i w ten sposób nie ma potrzeby używania używania chemii.
A jeśli chcesz mieć warstwę wody nad kamieniami to można ich położyć mniej w niecce zbiornika.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
GOSIK1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 mar 2011, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pompy na kaskady

Post »

Bardzo dziękuje Pawle za ciekawy pomysł i za rysunek,który jest bardzo czytelny- nawet jak dla takiego amatora jak ja.

I jeszcze kilka pytań.Czy to właśnie keramzyt ma być wlaśnie tą substancja filtrującą? I czy w takim przypadku wystarczy raz na sezon ( np.wiosną przed uruchomieniem) wyczyścić zbiornik -wypłykać keramzyt i kamienie/żwir ? I czy nadmiar foli ucina się równo z kamieniami brzegowymi, czy zostawia się dłuże obrzeże wychodzace poza kamienie brzegowe i przysypuje ziemią?
Na pana schemacie kaskady wysokość jej mogę sobie obliczyć ( na czymś takim nie za wysokim mi zależy) ale czy istnieją jakieś zasady mówiące o szerokości nasypu pod taką kaskadę.Czy to jest zależne od upodobań konstruktora. W przypadku szkicu jaka jest odległość od żródła na górze do stopnia zerowewgo mierzona w lini prostej na ziemi u podstawy?
GOSIK1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 mar 2011, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pompy na kaskady

Post »

Tak siedzę i czytam i ciągle jakieś pytania mi się nasuwają. Kamienie na brzegu kaskady położone są bezpośrednio na folię czy może mocowane za pomocą jakiegoś kleju? A co z resztą kamieni na stopniach kaskady, czy one są tylko położone czy raczej kładzione jeden na drugi na zaprawę? I czy woda nie wypłucze mi np. żwiru lub drobnych kamieni z koryta kaskady?
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”