Luffa / trukwa i inne nietypowe dyniowate

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Luffa / trukwa i inne nietypowe dyniowate

Post »

Czy ktoś uprawiał już może luffę? Kupiłam nasionka i chciałabym w tym roku wysadzić, może powinnam na coś zwrócić szczególną uwagę? Planuję siać rozsadę razem z dyniami :)
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Luffa/trukwa=gąbka roślinna.

Post »

Staraj sie zrobić rozsadzę jak najwcześniej.W ub roku posadziłem pod folią i sezon okazał się
za krótki,również dla ogórka pachnącego.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Luffa/trukwa=gąbka roślinna.

Post »

Kurcze, dobrze wiedzieć. Ogórka pachnącego też mam do wytestowania. I kiwano i dynię figolistną.. Wypadałoby wysiać już teraz.. A duże to rośnie, to znaczy na ile jest ekspansywne - i trukwa i ogórek?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Luffa/trukwa=gąbka roślinna.

Post »

Najpaskudniejsze jest kiwano.Tworzy taką ilość zielska,że można w gąszczu zabłądzić.Albo owocuje
jak szalone,albo wcale.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Luffa/trukwa=gąbka roślinna.

Post »

Hm.. a ja myślałam, że to taki ogóreczek, tylko z kolcami.. A czy kiwano ma wąsy czepne? Z tego co zrozumiałam, to i trukwa i ogórek pachnący są pnące tzn mają wąsy. I jeszcze, czy potrzebują drugiego osobnika do zapylenia. Tej informacji jakoś nie mogę nigdzie znaleźć.
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Luffa/trukwa=gąbka roślinna.

Post »

Kiwano jest takie, jak opisuje Mirzan- ogromny kłąb liści, w którym trudno cokolwiek znaleźć... Miałam dwa obok siebie, owoce były tylko na jednym. O gustach się nie dyskutuje ale jak dla mnie-nic specjalnego i nie powtórzyłam uprawy. Po próbach degustacji, reszta owoców pełniła funkcję dekoracyjną, trzeba przyznać, że długo się trzymały.
Co do luffy, rozsadę faktycznie trzeba zrobić, ja siałam na początku kwietnia, bo w moich okolicznościach przyrody z wysadzeniem do foliaka i tak trzeba czekać do początku maja. Miałam jedną roślinę, prowadzoną na sznurku, z trzech owoców na niej jeden zdążył dojrzeć. Owoce trzeba zbierać najpóźniej jak się da, tuż przed przymrozkami, potem położyć gdzieś, żeby lekko podeschły.
Nie wiem, jak się fachowo robi z nich gąbki, nie znalazłam wskazówek i po rozcięciu owocu wzdłuż, po prostu spłukałam miąższ i nasiona pod bieżącą wodą. Pozostała dość sztywna, roślinna siateczka z komór nasiennych, całkiem spora; poskładałam ją jak chusteczkę i zszyłam brzegi. Była rewelacyjna jako gąbka do mycia, przyjemna w dotyku, łatwa do utrzymania w czystości i całkiem trwała.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Luffa/trukwa=gąbka roślinna.

Post »

Próbowałem uprawy ale mi nie wyszło, roślinki słabo rosły, od tego czasu kupuję gotowe gąbki z luffy :)
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Luffa/trukwa=gąbka roślinna.

Post »

A jak się je przemrozi, to co się dzieje? Szkielet się rozpada? Czy lepiej zerwać przed przymrozkami, żeby jeszcze w pomieszczeniu doszła?
Ja to chcę posadzić do gruntu, tylko przy drzewie, żeby sobie na to drzewo wlazło.. W opisie odmiany mam napisane, że dojrzewanie 65 dni, więc jestem trochę zdziwiona, że u was w folii nie dojrzało, tzn nie wiedziałam, że aż tak się różnią okresem dojrzewania.. Pytanie czy to od wysadzenia rozsady czy od posiania.. Pisze żeby wysiewać od połowy do końca kwietnia..I do gruntu po połowie maja, to samo z ogórkiem pachnącym..
Z kiwano chciałam podobnie, tylko przy niższym drzewku hm.
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Luffa/trukwa=gąbka roślinna.

Post »

wiesz, Loeb, sporo jeszcze zależy od pogody danego lata :wink: Nie potrafię Ci powiedzieć, co by się stało po przemrożeniu owocu luffy, sama gąbka w środku wydaje się wystarczająco włóknista, aby je przeżyć... Może zbierz dojrzałe a jedną zostaw na próbę, aby przemarzła?
Z tego, co pamiętam, a miałam trukwę dobre kilka lat temu, ona nie ma takiego poweru do wspinania jak na przykład dynia, co potrafi wyleźć na czubek młodej jabłoni, jest bardziej ogórkowa w pokroju... Niewykluczone, że przyda się jej pomoc przy tym drzewku- może jakieś sznurki? Przynajmniej na początku?
Moim zdaniem kiwano nie potrzebuje żadnej podpory. U mnie nie wyrażało chęci do wspinaczki. Rosło mniej więcej jak groszek trwały- z wyraźną inklinacją do robienia kłębu :wink: Dopóki go nie rozplątałam jesienią, nie zdawałam sobie sprawy, ile jest owoców.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Luffa/trukwa=gąbka roślinna.

Post »

Ta, i po sezonie stwierdzam że kiwano faktycznie niewdzięczne, kwitło a owoców zero.. Ale i gęstwy nie zrobiło, jakieś takie marne. Luffa miała piękny półmetrowy owoc, ale nie zdążył dojrzeć. Kwitła wcześnie tyle że samymi męskimi kwiatami.. a żeńskie dopiero z miesiąc później:/ A ogórek pachnący rozsadę musi mieć naprawdę super wczesną - dochodzę do wniosku że robioną w czerwcu. Poprzedniego roku. Ale nic to, 2012 przed nami;) Przynajmniej luffa powinna się udać tym razem.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Luffa/trukwa=gąbka roślinna.

Post »

:wit
Ja chcę tą luffe, gdzie to można dostać nasiona.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Luffa/trukwa=gąbka roślinna.

Post »

Jedna z odmian bywa dość powszechnie w sklepach internetowych , widywałam też w zwykłych ogrodniczych jako ciekawostkę:)
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Luffa/trukwa=gąbka roślinna.

Post »

niestety - opcja - niedostępne :cry:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”