Storczyki Ady

Awatar użytkownika
AdaK
500p
500p
Posty: 521
Od: 22 lut 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piła

Storczyki Ady

Post »

No porobiłam troszkę zdjęć i mogę się pochwalić moimi słonkami ;) Storczyki mam na razie 2 ale w piątek znalazłam u siebie kwiaciarnię w której sprzedaje się w ciepłych miesiącach setki storczyków więc czekam na wiosnę z utęsknieniem :)

Czy tu coś zaczyna dziać z wypuszczaniem łodyżki?
Obrazek Obrazek
Obrazek

a tu Justynko te pomarszczone listki, lepiej widać na zdjęciu zrobionym w dzień
Obrazek
Awatar użytkownika
AloesIk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1840
Od: 23 lut 2011, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Storczyki i inne Ady

Post »

:wit Witaj ciekawy początek,czekam na kolejne zdjecia ;:138
Awatar użytkownika
AdaK
500p
500p
Posty: 521
Od: 22 lut 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piła

Re: Storczyki i inne Ady

Post »

AloesIk dziękuję :)
Chciałeś zdjecia - no to proszę, wystarczyło pogadać z moimi storczykami jakie tu są cuda i dziś znalazłam nowy listek :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki i inne Ady

Post »

Chyba ci się pomyliły działy...
A Phalaenopsis ma wyraźnie zasolone podłoże i korzenie, pewnie dlatego jest wiotki, że nie ma już czym pobierać wody.
Awatar użytkownika
AdaK
500p
500p
Posty: 521
Od: 22 lut 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piła

Re: Storczyki i inne Ady

Post »

Hmmm to mam teraz przesadzić, czy wynienić górną warstwe kory? A może wprowadzić juz nawóz do storczyków. Podlewam je odstałą wodą a nie wprost z kranu. To moje pierwsze storczyki są u mnie nie cały rok. Dostałam je kiedy kwitly a kwiaty utrzymywały się bardzo długo i jednocześnie rosły nowe liście.

Co do działów, to nie pomyliłam - pokazałam moją skromną budzącą się na wiosnę kolekcję, dalej w wątku będą zamieszczanie tylko storczyki.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki i inne Ady

Post »

nawozu im na razie nie dawaj, są tak zasolone, że nawóz może tylko pogorszyć. Podlewałaś je kranówką? Możesz spróbować je przesadzić, i dać świezą korę (ale musi być gruba, najlepsze jest to podłoże z LM w przeźroczystych workach, z białymi kamykami, te wszystkie substrale itp. to bardzo często spleśniałe błoto nie nadające się do storczyków). I jeśli podlewasz kranówką, to zacznij ją przegotowywać, filtrowac albo coś w tym stylu, bo kamień się osadza na korzeniach i podłożu, sprawiając, ze storczyk nie może pobierać wody. Takie zasolone korzenie zesychają się, możesz je poobcinać. Te korzenie, które są srebrnoszare, a po podlaniu zielone, są dobre. Jak podlewasz, to też nie lej za bardzo po korzeniach, tylko staraj się obok, unikaj pryskania. Po przesadzaniu przez jakiś tydzień nie podlewaj, żeby się zaschły pęknięcia na korzonkach.
Awatar użytkownika
AdaK
500p
500p
Posty: 521
Od: 22 lut 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piła

Re: Storczyki i inne Ady

Post »

Dziękuję za poradę. Wodę filtruję, a później odstwaim jeszcze mimo wszystko.
hurr
50p
50p
Posty: 72
Od: 26 maja 2009, o 23:22

Re: Storczyki i inne Ady

Post »

Witaj!
A czy ten storczyk od dawna tak wygląda? Możliwe, że jest też problem z korzeniami w środku doniczki, np. uschły albo zgniły i dlatego kwiatek jest taki wysuszony. Najlepiej, jeśli kora po przesadzeniu będzie sięgać wyżej - w ten sposób ochroni korzenie, zauważyłam, że te głęboko w doniczce nie drewnieją od wody z kranu. Nie zgodzę się jednak co do obcinania - zawsze gdy nacinałam korzenie na których zgromadził się osad były zielone w środku i pobierały wodę, nie były martwe.
Czytałam też gdzieś, że niektóre wody mineralne są bardziej zbliżone do wody destylowanej (mimo etykietki "woda mineralna) od kranówki, może to będzie dobre rozwiązanie?

Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
AdaK
500p
500p
Posty: 521
Od: 22 lut 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piła

Re: Storczyki i inne Ady

Post »

Witaj,
wygląda tak od jakiś ... 10 dni. Korzenie w doniczce są zielonkawe, może jakis jeden jest innego koloru. Jutro będę miała podłoże, przesadzę i opiszę jak wygkąda to w środku.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki i inne Ady

Post »

Ale z tym podłożem wyżej to trzeba uważać, by nie zakrywalo trzonu, bo wtedy bardzo łatwo o zagniwanie. Kiedyś tak posadziłam storczyka głębiej, żeby zakryło korzenie, to po jakimś czasie po prostu ugnił. Trzon musi być nad podłożem. Korzeni staraj się nie oblewać wodą, to wtedy nie będą zasolone. Zresztą te z wierzchu i tak będziesz musiała obciąć, więc nie musisz się martwić, że będą na zewnątrz, może dopiero jak wyjdą jakieś świeże.
Awatar użytkownika
AdaK
500p
500p
Posty: 521
Od: 22 lut 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piła

Re: Storczyki i inne Ady

Post »

Dobrze :) Jutro wieczorkiem przesadzę i podeślę zdjęcia. LM u mnie nie ma, ale podłoże kupię w spółdzielni ogrodniczej, a nie małej kwiaciarni. Mam nadzięje będzie odpowiednie.
Ja storczyki namaczam w donicy, nie nalewam wody od góry.
Awatar użytkownika
majka0531
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 lut 2011, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki i inne Ady

Post »

Moje tez maja taki biały nalot na korze, podlewam woda kranowa, ale przegotowana. Boje sie przesadzania, bo jednego po przesadzeniu straciłam :( Mam jednak nadzieje że Twoim sie uda odzyc, daj znac jak się mają po przeprowadzce :wink:
PS
Tez jestem poczatkująca i się ich dopiero uczę, ale jak widzę nowe listki i łodyge kwiatowa, to jestem jakaś spokojniejsza :D
Awatar użytkownika
AdaK
500p
500p
Posty: 521
Od: 22 lut 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piła

Re: Storczyki i inne Ady

Post »

Moje ciągle idą w liście po przekwitnięciu. Kilka dni temu zauważyłam czarną kropę na trzonie i nie wiem czy co zalążek łodygi, czy jakie inne cudo :roll:
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”