Mini-storczyk - jak uprawiać ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
LUKIPELA
50p
50p
Posty: 54
Od: 18 paź 2009, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z miniaturką

Post »

I jeszcze mam pytanko.Moja miniaturka nie straciła kwiatów ale trochę dziwnie się zachowuje.Otóż kwiaty nie rozwijają się do końca,a poza tym opadają po ok 3-4 dniach.To normalne u miniaturek czy to wina przesadzania??
No i takie pytanie do fachowców - dlaczego właściwie storczyki sadzi się do przezroczystych doniczek?Początkowo myślałem ze chodzi o dostęp światła do korzeni,w których zachodzi fotosynteza.Ale teraz widzę że bardzo często doniczki są wkładane w nieprzezroczyste osłonki więc już nic nie wiem ;:219
...
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Problem z miniaturką

Post »

LUKIPELA pisze:dlaczego właściwie storczyki sadzi się do przezroczystych doniczek?
żeby moc obserwować korzenie jak rosną czy nie obumierają
LUKIPELA pisze:Otóż kwiaty nie rozwijają się do końca,a poza tym opadają po ok 3-4 dniach.
jak daleko masz ją od okna? czasem zmiana miejsca brak światła mogą powodowac takie objawy oczywiście przesadzenie te robi swoje
Awatar użytkownika
LUKIPELA
50p
50p
Posty: 54
Od: 18 paź 2009, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z miniaturką

Post »

To raczej nie wina światła,Okno mam od strony półn-zach więc storczyki stoją bezpośrednio na parapecie.Dodam jeszcze że normalny,duży phalenopsis w tych samych warunkach zachowuje się normalnie.Więc w takim razie musi to być wina przesadzania :?
...
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z miniaturką

Post »

Napisałam:
zmiana podłoża jest dla nich ogromnym stresem, wiekszym niż przy normalnych formach.
dotyczyło tych "miniaturyzowanych".
:lol: nie była TO przypadkowym stwierdzeniem.

Ale generalnie krócej kwitną maluszki. Przesadanie je skróciło "o przysłowiową głowę"

Z drugiej strony nie ma żadnego porównania i wzorca długości kwitnienia dla falenopsisów.
To jest atrybut konkretnego storczyka. Wiadomo nam , ze są i takie hybrydy co pieknie kwitną nieprzerwanie przez 6 miesięcy i dłużej .Inne maja krótki dystans : dwa tygodnie.

Szkoda,że szybko kwiaty przekwitły .
Przy odpowiedniej Twojej uprawie pokażą wkrótce na co je stać ,tak myślę.,
PS
pytasz o doniczki - przezroczystość doniczek wskazana jest dla falenopsisów właśnie na
ze względu na fotosyntezę oraz łatwość oceny korzeni.
Przy wiekszej wprawie w uprawie storczykó można przejść na inne również.
Inne doniczki są dla pozostałych ,choć przezroczystość w niczym nie przeszkadza.
No..ooo moze tylko w rozwoju glonów,mchów różnego typu.To dobre warunki:światło+wilgoć+temperatura.
Ale zjawiska przemijają pod kontrolą i bacznym okiem " :lol: uprawcy".



powodzenia JOVANKA
Awatar użytkownika
LUKIPELA
50p
50p
Posty: 54
Od: 18 paź 2009, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z miniaturką

Post »

Witajcie ponownie.
Jeśli chodzi o moją miniaturkę to myślę że wszystko będzie ok.Wprawdzie w ciągu tygodnia od przesadzania straciła wszystkie kwiaty,ale pęd kwiatowy nie usechł więc go nie ucinałem.Ostatnio widzę natomiast że najmniejszy liść zaczyna rosnąć,więc chyba pacjent przeżył. ;:138 Teraz tylko czekam kiedy wydobrzeje na tyle, żeby znowu zakwitł.
...
Awatar użytkownika
redlabell
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 lut 2011, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Witam !
Mam takiego małego storczyka. Mam pytanie, jak go pielęgnować i czy jest różnica między dużym a małym?

Obrazek
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Uprawiać podobnie jak dużego. Róznią się tylko wielkością.
Awatar użytkownika
redlabell
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 lut 2011, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Czy może ktoś mi udzielić porady co do podlewania mojego mini storczyka?? ;:37 ;:37 ;:37 ;:37
Awatar użytkownika
Petra
200p
200p
Posty: 446
Od: 13 cze 2006, o 21:44

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Jak mech wyschnie, fajnie by było zapewnić mu większą wilgotność powietrza i cieplejsze stanowisko, mini są troszkę bardziej wrażliwe niż normalne phalaenopsisy
Awatar użytkownika
ewarost
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3369
Od: 14 gru 2010, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Ponidzie
Kontakt:

Re: Mini storczyk !!!

Post »

radlabell Myślę że nie ma istotnej różnicy między małym a dużym, a sposób uprawy zależy od miejsca w jakim się je uprawia, nieco inaczej w mieszkaniu w bloku a inaczej w domku. Ja mieszkam w bloku więc w okresie zimowym gdy kaloryfery grzeją muszę pamiętać o wilgotności powietrza Tacka ze stale mokrym keramzytem i spryskiwanie liści / tak by nie zamoczyć stożka wzrostu, podlewam dopiero gdy wyschnie podłoże, stawiam na parapecie by miały więcej światła. Mam tez przezroczyste osłonki, żeby doświetlić korzenie wewnątrz doniczki... :) Każdy uczy się na poradach innych i własnym doświadczeniu :)
Rajsko,wiejsko,sielsko...II
Rajsko, wiejsko, sielsko...
Chwytaj chwilę, bo tak naprawdę to istnieje tylko ona. Ewa
Awatar użytkownika
redlabell
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 lut 2011, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini storczyk !!!

Post »

ewarost bardzo Ci dziękuję kompletnie nie znam się na kwiatach a bardzo je lubię dopiero zaczynam się uczyć o ich pielęgnacji i doceniam rady ludzi którzy sami hodują kwiaty takie rady są najcenniejsze . Ja również mieszkam w bloku niestety mam okna od rynku więc jest więcej cienia niż słońca co mogę zrobić by lepiej mu było ?
Awatar użytkownika
Petra
200p
200p
Posty: 446
Od: 13 cze 2006, o 21:44

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Może i słoneczka nie masz za wiele ale masz widne okna, phalaenopsisy lubią światło przefiltrowane nie koniecznie muszą być skąpane w słońcu
Awatar użytkownika
redlabell
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 lut 2011, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Aha no to dobrze :) Mam też doniczkę ( jak widać na zdjęciu ) i nie wiem czy jest dobra , bo jak wyciągam go z doniczki to jest zaparowany tzn ten plastik w doniczce . powinnam zmienić doniczkę czy przesadzić go całkowicie do niej ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”