Brokuły- uprawa, odmiany

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
anastrus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 kwie 2009, o 01:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk, niedaleko Gliwic

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Miałam tak samo :-) W tym roku kupiłam dzikie brokuły z Franchi. Zobaczymy, co wyjdzie.
Ania
Awatar użytkownika
KasiaPuk
200p
200p
Posty: 446
Od: 17 sty 2011, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Planet Thanet ;)

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Moje brokuły wykiełkowały radośnie w przeciągu dwóch dni, zamierzam je podhodować dopóki nie wypuszczą liści właściwych a potem do ziemi z nimi;) tu gdzie mieszkamy jest istne zagłębie brokułowo-kalafiorowe, pola tego zielska dookoła, aż miło popatrzeć na wielgachne kalafiorzyska w lutym, właśnie teraz chyba się je zbiera z pól;) Dlatego postanowiłam moim brokułom zapewnić 'zimny wychów' ;D
Horse riding - an art of keeping a horse between you and the ground.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Tak, brokuł jest roślina krótkiego dnia. Kto ma lekka glebe o szkielecie piaskowym z niskim poziomem wody gruntowej, lepiej nie uprawiac tej rośliny. Gleba musi być dostatecznie wilgotnai żyzna choc brokuł ma mniejsze wymagania niż kalafior.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

adamlol pisze:tak jak już wyżej napisała nie wymaga krótkiego dnia !!!! ja sadzę też w czerwcu

W naszym kraju brokuł uprawiany jest głównie na zbiór wiosną i jesienią. Uprawa na zbiór latem jest uważana za bardziej zawodną

w naszym kraju tzn w Polsce.
Czosnek chiński jest dobry ale w Chinach. U nas sie nie nadaje do uprawy bo nie jest przystosowany do naszych warunków klimatycznych
Awatar użytkownika
rafik_ptp
100p
100p
Posty: 135
Od: 5 mar 2011, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Brokuły faktycznie źle znoszą upały, ale to oczywiście zależy od odmiany, są odmiany które można z powodzeniem uprawiać latem ( np odmiana LORD), chociaż najlepiej w uprawie amatorskiej jest sadzić brokuł w połowie lipca, dobrze podlewać a w październiku będą śliczne róże.
A co do małych różyczek odrastających po ścięciu róży głównej to są to odrosty, niektóre odmiany je tworzą a inne nie, najlepiej zapytać sprzedawce.
Pozdrawiam :wink:
Uprawa warzyw dla jednych jest przyjemnością , dla mnie jest sposobem zarabiania pieniędzy co wcale nie znaczy że nie sprawia mi to dużo przyjemności ;)
Awatar użytkownika
rafik_ptp
100p
100p
Posty: 135
Od: 5 mar 2011, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

forumowicz pisze:Tak, brokuł jest roślina krótkiego dnia. Kto ma lekka glebe o szkielecie piaskowym z niskim poziomem wody gruntowej, lepiej nie uprawiac tej rośliny. Gleba musi być dostatecznie wilgotnai żyzna choc brokuł ma mniejsze wymagania niż kalafior.
:wit Jest wiele odmian brokuła są takie które swobodnie znoszą upały i długie dni, wystarczy dużo wody i azotu bo to właśnie lubią brokułki :wink:
Uprawa warzyw dla jednych jest przyjemnością , dla mnie jest sposobem zarabiania pieniędzy co wcale nie znaczy że nie sprawia mi to dużo przyjemności ;)
Awatar użytkownika
KasiaPuk
200p
200p
Posty: 446
Od: 17 sty 2011, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Planet Thanet ;)

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

forumowicz, w takim razie uprawa większości warzyw nie ma szans powodzenia w PL, bo przecież nawet ziemniaki oryginalnie nie pochodzą z tej strefy klimatycznej? A moje nasiona z Pl na Wyspach też nie powinny rosnąć, bo przecież cebula czerniakowska powinna tylko w Czerniakowie rosnąć prawda?

A propos brokułów, to czy ktoś się spotkał z odmianą "szparagową"?
nie wiem jak to się po polsku nazywa, wygląda tak: http://www.google.com/imgres?imgurl=htt ... 29,r:1,s:0
Horse riding - an art of keeping a horse between you and the ground.
Awatar użytkownika
rafik_ptp
100p
100p
Posty: 135
Od: 5 mar 2011, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

:) Fajne ale jeszcze się z taką fioletową brokułką...
Uprawa warzyw dla jednych jest przyjemnością , dla mnie jest sposobem zarabiania pieniędzy co wcale nie znaczy że nie sprawia mi to dużo przyjemności ;)
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

No dobrze, jeżeli brokuły nie lubią długiego dnia to czy w amatorskiej uprawie (powiedzmy 20-tu sztuk) nie pomogło by zacienianie?
Pytam czysto z ciekawości bo nie mam z brokułami doświadczeń :roll:
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
rafik_ptp
100p
100p
Posty: 135
Od: 5 mar 2011, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

forumowicz napisał że to roślina dnia krótkiego i wprowadził nie potrzebny zamęt... Bo problemem w jego uprawie nie jest długość dnia tylko temperatura... Moim zdaniem sadzenie w cieniu nic nie da, bo z moich obserwacji podczas uprawy wynika że problemem nie jest długi dzień tylko temperatura, jeśli dajmy na to w czerwcu czy lipcu jest 35C i nie padało od dwóch tygodni to czy to kalafior czy brokuł nic z tego nie będzie.
Moja rada co do brokuła (a sadzę co roku około 30 000 -40 000 sztuk brokuła -około 1 ha, może pomyliłem forum że tu pisze :) ) to właściwy dobór odmiany, sprzedawca pomoże i zapewnić mu dużo wody, a najlepiej w uprawie amatorskiej sadzić w połowie lipca na zbiór jesienią, wtedy na pewno się uda.
Uprawa warzyw dla jednych jest przyjemnością , dla mnie jest sposobem zarabiania pieniędzy co wcale nie znaczy że nie sprawia mi to dużo przyjemności ;)
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Rafik, nic nie pomyliłeś ;:108
Mówisz posadzić w lipcu?
Mhm, czyli posiać kiedy - w połowie maja wystarczy żeby zrobić rozsadę na połowę lipca?
Jaką odmianę polecasz, która zniesie upał?

:;230 Ale Cię wypytałam... ;:183
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
rafik_ptp
100p
100p
Posty: 135
Od: 5 mar 2011, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Jeśli miały by być sadzone powiedzmy 15 - 20 lipca to należało by je posiać na początku czerwca powiedzmy tak 5, po trzech dniach by wzeszły po kolejnych czterech - pięciu dniach pikowanie ( czyli wypadło by to na 12 -13.06 ) to miesiąc spokojnie wystarczy by urosła rozsada, (może nawet to za dużo bo w czerwcu rozsada rośnie szybko).
A co do odmian :roll: hmmm... znam dobre, sprawdzone (moim zdaniem) ale niestety raczej nie sprzedają w małych opakowaniach: LORD, PARTHENON, OLYMPIA. Ale możesz popytać o małe opakowania jakiś innych odmian dla działkowców. I brokuł potrzebuje raczej żyznej gleby, sporo azotu na początek tzn 2-3 tygodnie po posadzeniu na miejsce stałe. a i w momencie wiązania róż, albo jak będą miały wielkość 5 złotówki jakiś oprysk na robaka.
Uprawa warzyw dla jednych jest przyjemnością , dla mnie jest sposobem zarabiania pieniędzy co wcale nie znaczy że nie sprawia mi to dużo przyjemności ;)
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Dzięki Rafik ;:196
Przelecę się po sklepach, może mają jakieś odmiany znoszące ciepło w torebkach dla amatorów :wink:
Łyknęłam bakcyla, tak dokładnie podałeś terminy siewu i dalszych zabiegów, że spróbuję :heja
Pozdrawiam, Monika
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”