Brzoskwinia z pestki

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ależ Ty mi Aniu robisz smaka na wszystko co hodujesz - na wątku warzywnym pomidory a teraz takie piękne nektarynki :)
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Magdo , zawsze marzyłam o ogrodzie pełnym owoców . Teraz mam ich dużo , gorzej z czasem do ich podjadania .

Pozdrawiam , Anka .
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Domino, próbowałeś przeczytać cały (tzn od 1 strony) ten wątek?

Wsadź parę pestek z dojrzałych owoców- teraz i za miesiąc (oprócz doniczki) do ogródka, zaznacz miejsce i czekaj wiosny.
Nikt więcej, niż jest w tym wątku Ci nie napisze. :D
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Post »

Zauważyłem u brzoskwiń że bardzo lubią ziemie gliniaste na których owoce nawet dzikiej (z pestki) brzoskwini są dość duże i ładnie wyglądające, natomiast na glebach piaszczystych owoce małe. Wygląda to jakby brzoskwine rozwijały słaby system korzeniowy czyli potrzebują dużo wody.
Czy z waszych obserwacji wygląda to podobnie ?
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Tak, masz rację :) Mają zarówno stosunkowo duże zapotrzebowanie na wodę, jak i składniki pokarmowe, które z gleb cięższych są wolniej wypłukiwane :)
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Brzoskwinia z pestki???

Post »

Witam!
Rok temu wyhodowałem z pestek 2 brzoskwinie nieznanej odmiany, ale z bardzo dobrych, krajowych owoców. Jedna z nich ma już 2 metry wysokości, druga jest trochę niższa (ktoś jej uciął wierzchołek), ale obie są od ziemi bardzo rozkrzewione i nadal się rozgałęziają, mimo że ich nie przycinałem. Odrywałem tylko końce bocznych gałązek, żeby zmobilizować wierzchołek do wzrostu. Mniejsza z nich wygląda teraz tak:

Obrazek

Jak mam je przycinać i kiedy (teraz, jesienią, wiosną?), żeby uzyskać z tych krzaczków zgrabne drzewka ze zwartą, ale niezbyt gęstą koroną, zaczynającą się na jakiejś sensownej wysokości, tzn. nie od samej ziemi?
I jeszcze drugie pytanie: czy opryski na kędzierzawość liści, rak bakteryjny itp. są co roku konieczne, czy tylko w razie zainfekowania drzew rosnących w sąsiedztwie, albo kiedy drzewo wcześniej już chorowało? Pytam, bo wolałbym nie korzystać z chemii, o ile to nie będzie konieczne (również z przyczyn ekonomicznych), a brzoskwinie rosnące w sąsiedztwie wyglądają zupełnie zdrowo.

Pozdrawiam :)
Mateo
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoskwinia z pestki???

Post »

A więc tak Mateo:
-Usuń gałązki wyrastające na pniu (tak z 10-15 cm nad ziemią).
-Wytnij gałązki wyrastające wyraźnie do środka korony.
-Pozostałe gałązki bardzo delikatnie skróć bo drzewko na razie jest zwarte.
-Cięcie wykonaj tuż przed kwitnieniem
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re:

Post »

Lantana pisze: inne drzewka owocowe, które z pestki można wychodować
Kiwi. Mój znajomy wychodował kiwi z nasonek zwykłego owcu kupionego w sklepie. Owocowało w tym roku. O szczegóły dopytam.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Brzoskwinia z pestki???

Post »

ERNRUD Dzięki za wskazówki, oczywiście zrobię tak jak napisałeś. Kto wie, może za rok będę miał już pierwsze owoce :)
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Brzoskwinia z pestki???

Post »

Mam dwie brzoskwinie ( 2 latki) z pestki . Zostały zakupione w Lidlu lub Aldi i są pochodzenia hiszpańskiego lub włoskiego. To eksperyment, zobaczymy co będzie dalej. Zamierzam odnowić swój sadek ogrodowy, ponieważ poprzedni wyciąłem ( mieliśmy brzoskwinie przedwojenne niemieckie i późniejsze , także z pestek lub bułgarskie zakupione przez dziadka), ekologiczna uprawa została zainfekowana i zjedzona przez mszyce i inne " gady" :evil:
Mały off topic. Nie interesowałem się wcześniej odmianami brzoskwiń, one po prostu były z nami zawsze :D . Czy wiecie , jakie to mogły być odmiany , które zbieraliśmy w ostatnich dniach września?
Awatar użytkownika
bodzia3012
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5402
Od: 10 wrz 2009, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Brzoskwinia z pestki???

Post »

Ja wczoraj wsadziłam do doniczki kilka pestek z brzoskwiń w całości ,do innej wyłupane z pestek migdałki zobaczymy czy coś z tego wyjdzie :D :D
anbol
50p
50p
Posty: 80
Od: 14 lut 2011, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Kontakt:

Re: Brzoskwinia z pestki???

Post »

Okulizowana brzoskwinia owocuje już w pierwszym roku po posadzeniu,jest wiele odmian owocujących od połowy lipca,do połowy września.A pestki żeby chciały kiełkować,jak jeszcze miałam szkółkę(ale to były pestki "dziczek" czyli brzoskwinia rakioniewicka albo mandżurska) mieszałam pestki z trocinami i piaskiem i na pryzmie okryte słomą przeżywały sobie zimę.Jeśli same nie chciały na przedwiśniu pęknąć,niestety każda taka musiał dostać młoteczkiem na małym kowadełku-a potem siew.Jednak często były już skiełkowane w większości.Tak samo można zrobić w skali mikro-tylko użyć doniczki i piwnicy ok 0*C
Awatar użytkownika
bodzia3012
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5402
Od: 10 wrz 2009, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Brzoskwinia z pestki???

Post »

Moje te wyłupane po około miesiąca z kilku wsadzonych wykiełkowała jedna ,jest już spora około 10 cm,te z całej pestki jeszcze żadna, zobaczymy może wiosną :roll: :roll:
Ja mam brzoskwinie bardzo dobrą :D w zeszłym roku mi porządnie zmarzła ,boję się czy po tej zimie przeżyje i czy w ogóle wypuści .
czas pokaże :wit :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”