Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kapusta

Post »

Czy wiesz może Witia jak zwalczać tę śmietkę kapuścianą? lub jak jej zapobiegac? Najlepiej niechemicznie. Jeśli to jest nicień to czy pomogą aksamitki?
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Kapusta

Post »

Śmietka kapuściana jest owadem nieco mniejszym od muchy. Przywabia ją obornik lub gnojówka ziołowa o silnej woni. Składa ona jaja w glebie u nasady korzeniowej, z których wylęgają się larwy. One są przyczyną zamierania kapusty. Jednym ze sposobów jest okrycie włókniną lub drobną siateczką, do końca maja(4-6 tygodni), założenie tablic lepowych. Czytałem też, że można założyć na szyjkę korzeniową płaski kołnierz z tworzywa sztucznego. Utrudnia to składanie jaj. Można posypywać kilkakrotnie niewielką ilością popiołu drzewnego, ściółkować świerzymi liśćmi paproci. Do tej pory okrywałem włókniną, lub zwalczałem chemicznie. W tym roku spróbuję zastosować popiół drzewny i paproć. Mam niedaleko do lasu w którym rośnie paproć. Są dwa trzy pokolenia tego owada. Może być groźna w lipcu i sierpniu. Może ktoś inny stosował jakieś lepsze sposoby i sie podzieli z nami.
Obrazek Oto owad i larwa(osiąga 7 mm dł.)
wodnik
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kapusta

Post »

Ciekawe z tą paprocią, czyli ona w jakiś sposób odstrasza tego owada. Może posadzić trochę paproci koło zagonku z kapustą. Z lasu to nie wiem czy tak wolno wynosić, bo jest przecież pod ochroną.
rzepinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 lut 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kapusta

Post »

a co myslicie o wysiewie? ja chcialem na probe dac gazzelle f1 zasiac tak kolo 10 marca
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kapusta

Post »

Witaj rzepinko na forum :wit

Ja tak gdzieś w połowie marca wysiewałam na rozsady w zeszłym roku i było dobrze, ładnie wzeszła.
rzepinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 lut 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kapusta

Post »

i co polecasz ta odmiane? podaj jakies gg jak mozesz mam kilka pytan odnosnie kapusty
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kapusta

Post »

Nie tej odmiany akurat nie miałam, myślałam że chodzi Ci o termin siewu, ale poczej może ktoś coś na temat odmiany. :D
Jak masz inne pytania to pisz tutaj to forum od tego jest. ;:108
rzepinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 lut 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kapusta

Post »

ale sianie siewnikiem pneumatycznym jest oplacalne?? jaka jes skutecznosc? czy wszytko powschodzi?

ja planuje siac kolo 12 marca i ta odmiana jest do zboru poczatkiem lipca juz na poaczatek chce pol hektara zasiać bo nie wiem czy mozna na tym zrobic pieniadze??
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Kapusta

Post »

[quote="Sunrise"A jak kapusta znosi przesadzanie, czy przenosić z bryłką ziemii czy pikować. Może najlepsze byłyby torfowe doniczki? Jakie macie doświadczenia?[/quote]

Ja miałam posiane dwie odmiany kapusty w inspekcie i przenosiłam je do gruntu starając się utrzymać przy korzeniach bryłkę ziemi, nie zauważyłam problemów z przyjęciem takiej rozsady, choć była całkiem spora. Na pewno jednak użycie wielodoniczek, albo innych indywidualnych pojemników zapewni mniejszy stres przy wysadzaniu.
Awatar użytkownika
rafik_ptp
100p
100p
Posty: 135
Od: 5 mar 2011, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kapusta

Post »

:wit Śmiało można już wysiewać kapustę, wysadzać w pole od początku kwietnia tylko przykryć włóknina, a co do pikowania bo gdzieś wcześniej padło pytanie to dużo lepiej i ładniejsza rośnie jak się pikuje, pikować małe roślinki 4-7 dni od wzejścia, uważać tylko aby nie oberwać korzeni.
Pozdrawiam :wink:
KiniaSG
100p
100p
Posty: 172
Od: 5 lut 2011, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Kapusta

Post »

Witam.

To moje siewki kapusty, już przepikowane

Obrazek

Pozdrawiam
Kinia
Pozdrawiam.
Kinia.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=43949" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kapusta

Post »

Witaj Kingo :wit

Jaką odmianę kapustki masz tu posianą? Czy długo czekałaś na wschody?
KiniaSG
100p
100p
Posty: 172
Od: 5 lut 2011, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Kapusta

Post »

Kapusta biała głowiasta Pnos Ożarów Mazowiecki - i tyle bez szczególnej nazwy - wysiana 10 luty
Pozdrawiam.
Kinia.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=43949" onclick="window.open(this.href);return false;
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”