Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.Cz.1

Post »

Witam serdecznie :wit
Jakoś nie znalazłam wątku ogólnego o kapuście. Jakie odmiany polecacie? Robicie rozsady czy od razu do gruntu?
Ja dziś szukałam wczesnych odmian w ogrodniczym i kupiłam kapustę cuor di bue grosso główki maja rosnąć w kształcie stożka. Czy ktos siał? Warto? Chyba będę robić rozsady, żeby mieć ją na wczesny zbiór.
Kupiłam też kapustę "Sława z Gołębiewa" zna ktos tę odmianę.

Pozdrawiam,
Izabela
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kapusta

Post »

Kapusty doczekamy się najszybciej z rozsady. Są odmiany wczesne np. "pierwszy zbiór" i pewnie inne, są średnio wczesne i póżne. Jest też kapusta włoska i pekińska.
Widziałam tę kapustę ze spiczastą główką- bardzo ładna ale na pierwsze chłody to trzeba wybierać odmiany u nas zadomowione. Ta ze spiczastą główką to troszkę póżniej- tak mi się wydaje.

Na opakowaniu trzeba szukać informacji czy wczesna itp.
Esmeralda
500p
500p
Posty: 523
Od: 12 maja 2008, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kapusta

Post »

Czerwona Haco, biała Ditmarska, biała Sława z Gołębiewa, biała Kamienna Głowa - obowiązkowo na kiszenie, włoska Vertus2.
W ubiegłym roku siałam (tzn. robiłam rozsadę) tylko czerwonej, udała się, zrobiłam masę sałatki do słoików. Sławę (średniopóźna) i Kamienną Głowę (późna) sadziłam z kupnej rozsady,
W tym roku robię rozsadę wszystkich wymienionych powyżej i liczę, że się uda, skoro się udało rok temu :wink:

P.S. Haco i Ditmarska są wczesne.

Stożkową kapustę uprawiała chyba MagdaMisia.
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kapusta

Post »

Ja własnie polowałam na Ditmarską, ale nie było w sklepie. Kapusta cuor di bue grosso - jest napisane na opakowaniu, że jest wczesna, siew kwiecień - maj, tylko że jest narysowane, że do gruntu. No ale wiadomo jak kraj pochodzenia - Italia, to zupełnie inne warunki atmosferyczne. ;:3
Spróbuję zrobić z niej rozsady na wczesny zbiór, myślę, że niedługo zacznę siew.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kapusta

Post »

Ja wlaśnie wysiałam " Pierwszy zbiór", pisze wysiew styczeń- luty pod osłonami, sadzenie do gruntu marzec- kwiecień.
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Kapusta

Post »

W poprzednich latach siałem kapustę stożkową białą Jersey Wakefield. Była nieduża 1-1,5kg, na surówkę była dobra. W tym roku również kupiłem Cuor di bue grosso, mam nadzieję że będzie równie dobra na surówki jak ta poprzednia. Trzeba będzie ją wysadzić do gruntu po majowych przymrozkach.
wodnik
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kapusta

Post »

Witia kiedy masz zamiar ją siać na rozsady? Czy myślisz, że już można, czy trochę za wcześnie?
Ja taką wczesną najbardziej lubię lekko podduszoną z marchewką, koperkiem, i dlatego polowałam na Ditmarską, jak nie dostanę, to będę męczyć tą. :lol:
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Kapusta

Post »

Ja u siebie ze względu na pogodę, sieję koniec marca. Wysadzam po 15 maja jak zrobi się już ciepło. W waszym rejonie jest znacznie cieplej, więc możesz wysiać wcześniej. U mnie na przykład jest teraz -4*C i pada śnieg. Jak masz gdzie ją trzymać do wysadzenia, masz na nią miejsce, to możesz z końcem lutego, początkiem marca wysiać. Trzeba mniej więcej 1,5 miesiąca od wysiania do wysadzenia. Jeszcze jedno ja wysiewam co 2 tygodnie tak ze 4 razy, żeby mieć ją przez cały sezon do jesieni. Nie sadzę już kapusty wczesnej, średnio wczesnej, średnio późnej. Sadzę tylko zimową czyli późną.
wodnik
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kapusta

Post »

Dzięki Witia za cenne wskazówki :D
A jak kapusta znosi przesadzanie, czy przenosić z bryłką ziemii czy pikować. Może najlepsze byłyby torfowe doniczki? Jakie macie doświadczenia?
Esmeralda
500p
500p
Posty: 523
Od: 12 maja 2008, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kapusta

Post »

Kapustne raczej nie lubią pikowania, moja metoda - wysiewam w wielodoniczki po jednym ziarenku, nie pikuję, rosną, a potem idą prosto w ogródek w odpowiednim czasie. Można posiać też w jednym pojemniku (podobnie jak por), tylko rzadziej, wtedy będzie rozsada "rwana".
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kapusta

Post »

Esmeraldo to znaczy wyciągasz je z tych wielodoniczek z bryłką ziemii żeby nie uszkodzić korzonka? Właśnie też gdzieś słyszałam, że nie znoszą piikowania podobnie jak dyniowate.
Esmeralda
500p
500p
Posty: 523
Od: 12 maja 2008, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kapusta

Post »

Dokładnie tak robię - z bryłką ziemi do ziemi :D Na wszystkie czerwone jakie wysadziłam padło mi może maks. 5 sztuk, ale to już jak podrosły, coś je podżarło od korzenia, ale cokolwiek to było, poprzestało na paru sztukach ;)
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Kapusta

Post »

Mogła to być śmietka kapuściana. Masz szczęście, że tylko kilka główek ci padło. Ona atakuje również rzodkiewkę, potem jest robaczywa. Kapustę można pikować, tylko po pikowaniu musi mieć wilgotno. Przez parę dni troszeczkę będzie powiędnięta, potem powoli zaczyna normalnie rosnąć. Wiadomo, że przesadzanie z bryłą ziemi jest znacznie lepsze, roślina tego nie odczuwa.
wodnik
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”