Reanimacja storczyków, w kamykach ,żwirku itp cz.1

Zablokowany
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

;:109 , nie chcę, żeby moja radość była przedwczesna- ale podniosłyście mnie na duchu ;:196 .
Chciałam go włożyć do szklanej szerokiej misy, ma długie pionowe korzenie- takie na wysokość tej doniczki, bałam się , że je połamię próbując je rozłożyć jakoś na boki. Doniczkę w której jest posadzony wstawiłam do większej, wypełnionej kamieniami i wodą. Zmnienić tj. przesadzić? czy już go nienaruszać?
Sprubuję powycinać te zasuchy.
Bardzo, bardzo dziękuję za porady ;:180
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Na razie zostaw i obserwuj :) tylko nie zapominaj o dolewaniu wody do kamieni.
Aferdana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 lut 2011, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Witam! Jestem na tym forum pierwszy raz. Nie wiem czy trafiam na dobry temat ale mam problem z moim storczykiem. Jest to odmiana Phalaenopsis . Najpierw pięknie kwitł, potem opadły mu kwiaty, jednak nie uschły pędy kwiatowe tylko rosły dalej wypuszczając nowe paki kwiatowe które niestety uschły. Teraz usechł calutki pęd kwiatowy aż do liści. Musze dodać że storczyk jest u mnie od sierpnia i miał sie do tej pory dobrze. Podlewam go co ok 1,5- 2 tygodnie jak przeschnie podłoże. staram się by miał wilgotne powietrze, jednak niektóre z korzeni powietrznych uschły. Czytałam o tym na wielu stronach że to normalne, jednak nie wiem co robić. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Aferdana twój storczyk jest zdrowy z tego co opisujesz, prawidłowo po kwitnieniu jak storczyk pędu już nie potrzebuje to go zasusza, jak nie puszcza przedłużenia czy keiki, wtedy ucinamy go , i dbamy o roślinkę jak do tej pory dodając co 3 podlewanie odzywki, w dawce połowy zalecanej przez producenta. Po okresie spoczynku który różnie trwa u jednych 3 miesiące u innych nawet półtora roku, roślina wypuści nowy pęd i zakwitnie czego ci życzę :) Piszesz że zrzucił pąki zimą to normalne, brak światła, krótkie dni, zimniej niż latem i oczywiście suche powietrze efekt grzania w CO.
Jak umiesz zrób zdjęcia i pokaż Twojego storczyka wtedy łatwiej cokolwiek oceniać.
Aferdana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 lut 2011, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Dzięki wielkie. A tutaj zamieszczam zdjęcia. Zastanawiam się czy ciepło kaloryfera go nie uszkodzi. Codziennie do niego zaglądam bo kaloryfer jest tuż pod parapetem.Obrazek
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Nie ma fotki :( spróbuj jeszcze raz
Aferdana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 lut 2011, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/660 ... dd629.html może tak pójdzie. Przepraszam za jakość nie mam aparatu przy sobie.
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Z tego co widzę na zdjęciu które wkleję żeby inni mogli się też wypowiedzieć i mnie poprawić jak coś źle piszę :) to liście są zdrowe, a korzonki powietrzne uschnięte gdyż za mało wilgoci w powietrzu, podlewałaś ? ale nie moczyłaś całej doniczki ? bo jakbyś moczyła i starała się choć troszkę zmoczyć te powietrzne to byłyby ok . Nie martw się powietrzne i tak wypuści nowe.
Szkoda że nie ma fotki korzni w doniczce bo to też dużo mówi, jaki mają kolor?

Obrazek
Aferdana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 lut 2011, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Są zielone, nie widać zgnilizny, staram się by go nie przelać. nie wyjmowałam go z doniczki bo ponoć tego bardzo nie lubią a nie chciałam go naruszać.
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Dobrze, pamiętaj jednak że czasem i 2 tygodnie to za mała przerwa na podlewanie, ja zawsze patrzę czy korzonki są srebrne jak są srebrne czas na wodę :) powodzenia :wit
Aferdana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 lut 2011, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Pamiętam o tym i zawsze sprawdzam co tam słychać w doniczce, zobaczę jak będzie z tymi korzeniami powietrznymi. Zrobię tak jak radzisz, przy następnym podlewaniu wsadzę go w jakąś miskę. A jak myslisz co zrobić z tym uschniętym pędem? Uciąć go? Jeśli tak to w jakim miejscu? A w sprawie nawilżenia powietrza jest jakiś dobry sposób? Próbowałam nawilżaczy i nic.
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Ja po prostu na korzonki powietrzne kładę czasami wilgotne ręczniki papierowe na parę kwadransów, a stary pęd utnij nisko, jakieś 3 cm od rośliny. Uważaj żeby przy moczeniu nie zalać storczyka od środka bo wtedy może niestety zgnić.
Aferdana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 lut 2011, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Tak zrobię z tym pędem, mam nadzieje że na wiosnę odbije nowy;) to byłby wspaniały akcent do tej pory roku. Bardzo dziękuje za porady i będę co jakiś czas pisać jak tam mój storczyk :D
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”