Stare, dobre jabłonie część 1

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

EMZet jesteś niezawodny :!:
Jeszcze tylko potrzebna mi wiedza, gdzie kupić takie drzewka :?:
Może jakiś sklep internetowy :?:
Jeżeli i to wiesz to się ode mnie nie opędzisz, bo pytań to jeszcze trochę mam.
na razie wielkie DZIĘKI. Lila.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Aż mi kwaśno :P .

Lila podpowiem,że kwaśność antonówek, o której pisze EMZet jest dodatkowym atutem w szarlotkach-masa z jabłek staje się super puszysta i jest to chyba jedyne jabłko tak zachowujące się w przetworach pieczonych.Puchną i.....rozpływają się w ustach.Podobnie w kompotach,ale tutaj jest smak ale konsystencja kompotu jest zbliżona do zupy,osobiście nie przepadam.
Kiedyś zimą spotkałam kiszone antonówki z beczki,sprzedawane w Warszawie,prawie zamrożone.
Wiem,że w taki sposób też można je zaprawiać.Ale nigdy nie próbowałam sposobu,natomiast kupiłam aby spróbować.Były pychotą-->smak kwaśno-kwaśniej -słodko :roll: krócej mało określony, ale ciekawy smak.

pozdrawiam Jovanka ;:3
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Jovanka narobiłaś mi smaku ;:36
Po takiej rekomendacji, tylko znaleźć i posadzić antonówkę. W okolicznych sklepach ogrodniczch, sprzedawali tylko deserowe i z tego powodu w sadzie mam 5 jabłonek odmian deserowych. Są bardzo smaczne, ale nie w cieście.
Kompotów nie robię, bo moja rodzina z przetworów najlepiej lubi kiszone ogórki.
Pozdrawiam Lila.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

- http://www.krupinski.intermania.pl
tam można spotkać stare/nowe sadzonki drzew owocowych.
Jakub . . . . .
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

lila31 pisze:...Jeszcze tylko potrzebna mi wiedza, gdzie kupić takie drzewka :?: ...
Oczywiście, że wiem gdzie kupić takie drzewka. Niestety, jeśli nie bywasz w Warszawie, to wiedza ta jest dla Ciebie bezużyteczna. Najlepiej zaopatrzony sklep ogrodniczy CNOiS Ożarów Mazowiecki, w Warszawie przy ul. Krakowiaków róg alei Krakowskiej. Jest tam również, po drugiej stronie ulicy Krakowiaków, sklep prywatny. Ja mam do nich tylko czterdzieści kilometrów.
Pozdrowienia
Mietek.
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Jovanka pisze:Aż mi kwaśno :P .

Lila podpowiem,że kwaśność antonówek, o której pisze EMZet jest dodatkowym atutem w szarlotkach-masa z jabłek staje się super puszysta i jest to chyba jedyne jabłko tak zachowujące się w przetworach pieczonych.
Nie jedyna. :D Bardziej od antonówki puszysta w szarlotce jest też rzadko już dzisiaj spotykana Kronselska (często nazywana Kronselką). Po za tym Kronselska to genialne jabłko deserowe.
Natomiast dla mnie, co by nie gadać, do porządnej szarlotki nadaje się najbardziej szara Reneta. A to ze względu na to, że swietnie się szkli po przesmażeniu. No i ten smak.... :D
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Oj,też z renet lubię szarlotkę,ostatnio wekuję tarte jabłka,będą też i szare renety-jako nadmiar.
Zimą wspaniała ;:92 gotowizna do szarlotki, naleśników,nawet pierogów.Nie ma wyjścia,gdy
jabłkami nas uszczęśliwiają.No cóż,własnych już nie mam poza papierówką więc korzystam
z obfitości ogrodów zaprzyjażnionych.
A trafić można też ciekawe w odmianach-ostatnio jesteśmy
obdarowywani jabłkami ,które na swój użytek nazywam plkastikowymi-nie rozgotują się wcale,smak przeciętniutki ze wskazaniem na nijakość,w szarlotce twarde.Jabłoń bardzo płodna,owoc dorodny zielono-żółty z licem,póżny -do mrozów prawie ,zdrowiuteńkie.Podejrzewam,że w genach mają trwałość
ogromną.Mnie nie odpowiadają a ..podobno miały być przebojem jabłkowym.
Tak sąsiad kupował drzewko,więc przestroga, tylko w sprawdzonych miejscach kupować-szkółka i wiedzieć co się chce.

Ponieważ piszemy o szarlotce,przekornie raczę się dziś sero-makiem ;:40 do kawki .A jabłuszka właśnie będę ucierać do słoików.

pozdrawiam Jovanka ;:100
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Dzięki wielkie za rady ;:58
Nemo jeszcze na tej stronie nie byłam, ale na sprzedaż drzewek to chyba trochę za wcześnie, więc mogę to zrobić troszkę później.
na pewno skorzystam jeżeli będą prowadzili sprzedaż wysyłkową. Jeszcze raz dziękuję.
EMZet ode mnie jest spory kawałek do Warszawy, spraw tam żadnych nie mam, a jechać specjalnie po dwie jabłonki to trochę za droga sprawa, ale znowu wiedziałeś :!:
A! Jovanka znowu dodałaś mi apetytu, ale szare renety do jabłecznika troszkę za słodkie (jabłecznik to troszkę inne ciasto niż szarlotka, ale też pyszne).
Pozdrowienia Lila.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Lilu-dla mnie reneta szara jest winno-słodka,natomiast złota reneta jest słodziuuuuutka,dobrze odróżniam kolorem i szorstkością skórki.Akurat te wszystkie stare gatunki
znam,miałam .W eksperymentalnych nowych gubię się,oj nawet nie usiłuję ich poznawać.
A ponieważ nie za bardzo lubię kruche ciasto,wykombinowałam sposób szarlotki
na swój sposób ,a jak się nazywa...pewnie PYCHOTA :D z jabłkami.
U mnie wygląda jak tort,bo nawet brzeg wyklejam ciastem/takie półkruche/,podpiekam spód i boki,a dopiero do tego wkładam masę jabłkową przykrywając fantazyjną krateczką-ruloniki,bądż bez niczego,
póżniej oprószone cukrem-pudrem.Każda rodzinna okazja jest uświetniona takim ciastem-torty wysiadają :lol: .

Ale robimy sobie ochotę :P ,ja odkładam przyjemność zrobienia pychoty na przyszłą sobotę :P

Pozdrawiam Jovanka ;:100
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Stare odmiany jabłoni

Post »

Znalazłam bardzo ciekawą stronę na temat starych odmian jabłoni. Popatrzcie sami, bo warto :)

http://www.staresady.republika.pl/index_pl.htm
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Połączyłem te dwa tematy Nalewko. :lol:
:idea:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Super!!!

Przepraszam, chyba nie znalazłam tego wątku wcześniej, albo może znalazłam, ale o nim zapomniałam :oops:

W związku z tym podam dwa adresy szkółek, gdzie można kupić stare odmiany, obie sprawdziłam osobiście:

- http://grzywaszkolka.pl.testy.strefa.pl/oferta.html (mili, kompetentni, chętni do pomocy fachowcy)

- http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=12262 (p. Smal ma szkółkę, a także prowadzi sprzedaż wysyłkową poprzez Sklep . Polecam :))
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ja mogę wysłać szczepy starych odmian do zaszczepienia na jakichś dziczkach jak ktoś chce i umie szczepić.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”