Trawniki na wiosnę...

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Milosz-s
200p
200p
Posty: 249
Od: 29 maja 2007, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań strefa 7a

Post »

próba kiełkowania to wysianie znanej liczby nasion (np 100 szt) w optymalnych warunkach - np wilgotny gazik na szklanym spodku.
Kiedy nasiona wykiełkują liczymy roślinki i określamy %-owy udział dobrych nasion w partii.
Nie jest możliwa ocena twoich nasion na odległość. Musisz to zrobić sam.
Na pociechę powiem Ci że wysiałem nasiona trawy (świeże z marketu) na początku kwietnia i na wzejście pierwszych kiełków czekałem ponad dwa tygodnie. Teraz po miesiącu trawa jest jeszcze nieregularna i ma wysokość 4-5 cm. Trzeba być cierpliwym.
Cieplutkie, słoneczne, już wiosenne, pozdrowionka z Jelonka - MIŁOSZ
R.O.D. Jelonek k. Poznania
maggie
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 9 maja 2007, o 17:26
Lokalizacja: woj.mazowieckie

Post »

mam pytanie ,czy trawnik można zaplanować w ten sposób?

-posiać na warstwie czarnoziemu
- agrowlóknina(pod czarnoziem)
slaba gleba -piasek ,jako warstwa ostatnia,bo taka jest w moim ogrodzie.

Czy coś takiego się praktykuje?
Czy lepiej nie klaść agrowlókniny?
Jaka musi byc min. warstwa nawiezionej dobrej ziemi,
zeby trawa dobrze rosla?
refer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 kwie 2010, o 09:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nawozenie trawy na wiosnę...

Post »

Czytałem w kalnedarzu na rok 2011 wydanym przez jeden z pism oogrodniczych, że około 21 lutego należy rozrzucić nawóz na trawy, mio że leży śnieg...
Czekam na opinie i wskazówki.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Nawozenie trawy na wiosnę...

Post »

Dla mnie bezsens.
Nie od dziś wiadomo, że nawóz należy rozsiewać na suche podłoże/trawnik. Rozsiewając na mokry trawnik nawóz się przyklei do źdźbła i sparzy je, czyli trawa zacznie umierać.
iga23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12833
Od: 1 paź 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tam, gdzie mieszkają dinozaury.
Kontakt:

Re: Nawozenie trawy na wiosnę...

Post »

Jest taka szkoła, nieumiejętnie rozsiane nawozy palą trawę, ale jak jest upalnie , w lutym nie ma takiej możliwości.
Rozsianie nawozu na śnieg przyspieszy jego pobieranie przez trawę wczesną wiosną, ale ja uważam ,że wiosną należy trawnik wyczesać, czasem zwertykolować, dosiać regenarator, jak jest potrzebny , a następnie nawozić i podlewać. Ale to moje zdanie, tak robię od wielu lat, i mimo, że w lutym trawnik nie wygląda najlepiej , to w kwietniu już jest piękny.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Nawozenie trawy na wiosnę...

Post »

Przyłączam się do zdania iga23.
Ja nawet nie wygrabiam trawnika po zimie, chyba że miejscami jak jest potrzeba.
Zawsze wiosną lub co drugi rok rzucam nawóz zawierający dużo azotu i mam trawnik jak dywan. Koszenia jest ale coś za coś.
Na zimę tj. jesienią jak chce to możesz jakieś nawozy raz na 4-5 lat rzucić zawierające fosfor.
x_a-n
---
Posty: 437
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozenie trawy na wiosnę...

Post »

Rozsiewanie o tej porze roku nawozu to strata pieniędzy . Zanim trawa wznowi wzrost to nawóz będzie już wpłukany przez deszcz w głąb ziemi i korzenie nie pobiorą żadnych składników .
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozenie trawy na wiosnę...

Post »

Jak widać papier cierpliwy jest, przyjmie wszystko... :roll:
Piotrek T
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 526
Od: 10 kwie 2010, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Nawozenie trawy na wiosnę...

Post »

A fosfor na trawnik to przepraszam, w jakim celu sypać?
Pół hektara perzu , w końcu mam stałą pracę :-)
Mój poligon doświadczalny Popieram : http://www.zanimnapiszesz.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Nawozenie trawy na wiosnę...

Post »

Fosfor jest pierwiastkiem mającym wpływ na wykorzystanie innych składników pokarmowych,
a szczególnie azotu. Odpowiednia zawartość fosforu w glebie pobudza do rozwoju mikroflorę glebową,
tym samym zwiększając jej żyzność. Fosfor to pierwiastek poprawiający strukturę glebową. Wiele gleb
wykazuje małą zawartość fosforu w postaci związków przyswajalnych. Z reguły jednak, w przypadku
trawników, wystarczające jest jednorazowe uzupełnienie fosforem w niewielkiej dawce.
Fosfor- jeżeli dostarczy się go do gleby przed założeniem trawnika, nie wyczerpie się przez wiele lat , ponieważ nie wypłukuje się tak łatwo. Fosfor potrzebny jest do przemiany azotu w roślinach, oraz poprawia ich gospodarkę pokarmową. Jego niedostatek powoduje zahamowanie wzrostu. Wyczerpanie fosforu może być powodowane poprzez niepoprawne koszenie i wyrywanie trawy z wytworzonymi nasionami.
Piotrek T
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 526
Od: 10 kwie 2010, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Nawozenie trawy na wiosnę...

Post »

Dzięki, nie wiedziałem.
Pół hektara perzu , w końcu mam stałą pracę :-)
Mój poligon doświadczalny Popieram : http://www.zanimnapiszesz.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawnik na wiosnę

Post »

Witam,

Mam wszystko co jest możliwe na "trawniku" (darni). Do tego rosną po bokach już małe iglaczki + muszę wyrównać cały teren. Moje pytanie jest takie:

Wystarczy zdjąć darń i ręcznie popielić, potem przekopać i posiać trawę (wolę tak ze względu na iglaki) czy raczej spryskać obowiązkowo randapem (od początku kwietnia, tak?)?
Od razu zastosować mikoryzę do traw?


Jak zrobić, aby było najlepiej? Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Trawniki na wiosnę...

Post »

Jak to nie istnieje?

Jak najbardziej istnieje i jest całkiem aktualny, a nawet ma taki sam tytuł :) Poczytaj ten wątek od pierwszej strony, warto :)

Zerknij też tu:
- Trawnik po zimie
- Odnowa trawnika

Roundap zostaw, nic ci nie pomoże, tylko odwlecze sprawę, bo trzeba czekać na działanie, a jest za zimno, trawa jeszcze nie rośnie, wiec nie pobiera chemii, więc zanim zacznie, to już poprawisz trawnik dwa razy :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”